Charlie Chaplin mal niekoľko domovov a napriek tomu bol večný tulák. Aj o tom hovorí predstavenie Tulák Chaplin, ktoré Balet SND uvedie 13. a 14. februára v novej budove SND.


V marci to bude rok, čo Balet Slovenského národného divadla uviedol premiéru nového pôvodného diela o legende čiernobieleho plátna – Charliem Chaplinovi. Príbeh o rodákovi z Londýna, ktorý vyrastal v chudobných pomeroch, no za 15 rokov sa stal jedným z najbohatším ľudí na svete, spracoval libretista, choreograf a režisér Daniel de Andrade, ktorý nášmu portálu poskytol rozhovor.
Dnes si možno ani nevieme predstaviť, ako by vyzerali dejiny kinematografie, ak by pri ich zrode nestál práve Charlie Chaplin, ktorý bol skvelý mím, imitátor, akrobat, tanečník, herec, režisér, producent a spisovateľ. Veľký britský herec, sir Laurence Olivier, ho považoval za génia a pravdepodobne najväčšieho herca všetkých čias.


Možno málokto vie, že Chaplin bol aj hudobným skladateľom. Paradoxne, Charlie nemal hudobné vzdelanie. Ako nám však prezradil hudobný skladateľ Carl Davis, ktorý bol súčasťou medzinárodného inscenačného tímu, Chaplin mal neskutočný pozorovací talent, no najmä bol skvelý mím a tieto schopnosti mu umožňovali dokonale imitovať pohyby na hudobných nástrojoch a následne tvoriť.

Charlie tu bol vždy pre ľudí a pre to, aby ich zabavil. Vo svojich filmoch zobrazoval zúfalcov, deti, ľudí pracujúcich za menej než minimálnu mzdu či nezamestnaných. Chaplin o sebe hovoril ako o humanistovi a aj toto posolstvo je mimoriadne silne akcentované v inscenácii Tulák Chaplin, ktorá v súčasnosti patrí na našej prvej scéne medzi divácky najobľúbenejšie predstavenia.


Michal Gulán – Charlie Chaplin 12 – ročný

Ako povedala Patricia Doyle, ktorá počas skúšok zabezpečovala dramatické vedenie tanečníkov, nakoľko herecké stvárnenie jednotlivých úloh je v inscenácii nesmierne dôležité, Chaplin humor používal, aby nás rozveselil a dotkol sa srdca. Usiloval sa zjednotiť nás v súcite a smiechu, ponúkal nám nádej, že všetko napokon dobre dopadne. Jeho vynaliezavosť v novom filmovom priemysle vydláždila cestu k neutíchajúcej prítomnosti kamery v našom dnešnom živote – vo filme, v televízii a vôbec v digitálnej revolúcii všetkých médií.

Pod Tuláka Chaplina sa podpísal sa medzinárodný inscenačný tím, ktorý pre Balet SND pripravil aj mimoriadne vydarenú inscenáciu Nižinskij – Boh tanca. A prečo sa vlastne rozhodli vytvoriť balet o tejto legendárnej osobnosti, ktorú pozná celý svet? Tvorcovia si kládli otázku, či by inscenácia mohla pomôcť politickej atmosfére v 21. storočí. „Charliemu nemožno uprieť schopnosť rozveseľovať svoje publikum počas 1. svetovej vojny i veľkej hospodárskej krízy, ktorá nasledovala. Vláda Spojených štátov bola z neho zmätená, možno práve pre filmy, v ktorých venoval pozornosť tým, ktorí sa ocitli na spoločenskom dne, hladujúcim, uzimeným a nemajetným. Bol si vedomý ich húževnatosti; ich existenčný zápas dobre poznal na vlastnej koži. Počas svojho raného obdobia v Londýne žil životom, akým žili oni, netušiac, kedy zas bude jedlo na stole. Vtedy okrem chudobinca nebolo záchrannej siete, ktorá by pomohla biednemu,“ vysvetľuje Patricia Doyle.

Silná sociálna tematika však nebola jediným momentom, ktorý tak silno rezonuje v životnom príbehu Tuláka Chaplina. Inscenácia zároveň vzdáva poctu géniovi, tancom oslavuje jeho talent a zároveň jeho humanizmus. V jeho životnom príbehu divák prechádza tým, čím prešiel aj Charlie: biedou, no zároveň optimizmom, ktorým bol obdarovaný, tým, čo prinieslo 20. storočie – dvoma svetovými vojnami, veľkou hospodárskou krízou, studenou vojnou. V umelcovom životnom príbehu sú kľúčové aj londýnske divadlá a cesta naprieč Atlantikom, jeho sláva v Hollywoode a obecenstvo sa zoznámi aj so zrodom Tuláčika, Chaplinovým satirickým postojom k fašizmu a Hitlerovi, jeho politickými problémami, ktoré zasiahli aj jeho rodinu a publikum nazrie aj do jeho intímneho ľudského príbehu. Aj keď bol už bohatým a slávnym, prežil dve katastrofálne manželstvá. Navyše, bol podozrivý zo sympatizovania s komunizmom, preto bol vykázaný z Ameriky, až o mnoho rokov neskôr mu dovolila vrátiť sa – do krajiny, ktorá ho v podstate „vytvorila“. A práve touto veľkolepou scénou sa aj predstavenie začína: Charliemu Chaplinovi odovzdávajú Oscara za celoživotný prínos kinematografii. Stvárňuje ho legendárna osobnosť slovenského tanečného umenia – Jozef Dolinský st.

Balet pokračuje retrospektívou a príbeh sa vráti na koniec 19. storočia. Divák sa postupne dozvedá o živote tohto nezabudnuteľného, láskavého, no v prvom rade témou vždy aktuálneho umelca, všetko. Divákom však nie je ponúknutý štandardne vyrozprávaný životopisný príbeh, o to sa tvorcovia ani nesnažili. Napokon, ten si ľudia môžu prečítať z množstva kníh či pozrieť vo filmoch alebo divadelných hrách. Balet Tulák Chaplin je novým pohľadom na peripetie životných osudov umelca, prináša metaforický pohľad práve prostredníctvom „tuláka“, v ktorom sa ukrýva nielen smiech, ale aj slzy. Vrcholy a pády legendy a odvrátenú tvár slávy. Tulák je typická postava Chaplina, ktorá sa objavuje v mnohých jeho filmoch, ktoré herec a režisér vytvoril. Prvou snímkou, kde postava Tuláka vystupuje, je Chaplin v zábavnom parku a poslednou je Moderná doba z roku 1936.

 

Žiadnemu komikovi v histórii sa nepodarilo prostredníctvom filmov rozosmievať niekoľko desaťročí celé generácie ľudí. A to dokonca aj v ťažkých chvíľach. Obdivuhodný bol aj jeho prístup k spracovaniu náročných, napríklad politických tém. Vždy ich ľuďom tlmočil tak, aby ich zabavil a priniesol do ich života radosť. A nepochybne jeho príbeh je inšpiratívny a ohromujúci aj v súčasnosti.

Inscenácia vzniká v spolupráci s Roy Export S.A.S., Charlie Chaplin™ © Bubbles Incorporated S.A. 

Inscenačný tím
Libreto, choreografia, réžia Daniel de Andrade
Hudba, hudobné naštudovanie Carl Davis
Scéna a kostýmy Mark Bailey
Dirigent Dušan Štefánek
Dramatické vedenie Patricia Doyle
Videodizajn Tim Reid

Obsadenie
Charles Chaplin Konstantin Korotkov
Charlie – 12 ročný Michal Gulán (poslucháč konzervatória)
Sydney, brat Charlieho (15 ročný ) Jakub Kubala (poslucháč konzervatória)
Charlie chlapec, T. Kelly, Fotograf Jean – Michel Reuter
Charles Chaplin (83 ročný ) Jozef Dolinský (ako hosť)
Oona Chaplin, primabalerína z filmu Svetlá lámp, Hetty Olga Chelpanova
Hannah Silvia Najdená
Edna Pruviance Maho Miyagawa
Mildred Harris Luana Brunetti
Lita Grey Erina Akatsuka
Paulette Goddard Sarah Millner
Mabel Nomard Klaudia Görözdös
Baleríny Erina Akatsuka Luana Brunetti Klaudia Görözdös Sarah Millner Maho Miyagawa Silvia Najdená
Danseur Noble, Henry Bergman, Churchill Artemyj Pyzhov
Show Host, Theatre Manager, Fred Karno, Mack Sennet, Mussolini Yuki Kaminaka
Charlieho otec, Male Guardian, Erick Campbell, Charles de Gaulle Andrej Szabo
Rummy Binks, Sydney 15 ročný, Lioyd Bacon, starý tulák Adrian Szelle
Landlord, Strong Man, Fatty Arbuckle, Stalin Mergim Veselaj
Baloon Seller, Charlotte Mineau, Lita´s Mother Reona Sato
Boyfriends, Violinists, Fan Lawyer Kristian Achberger Evgenii Korsakov Seiru Nagahori
Girlfriends/ Lawyer Katarína Kaanová Sumire Shojima Ilinca Ducin
Virginia Rape, Bohatá matka Ana Carolina Pitta de Carvalho
Cyclist, Albert Austin, Hirohito Raphael Schuster
Maude Delmond, korčuliari Margaux Bortoluzzi
Stall Lady, Leota Bryan Viktória Šimončíková
Účinkujú sólisti a zbor Baletu SND
Spoluúčinkujú orchester Opery SND žiaci tanečného konzervatória Evy Jaczovej
Spev Miriam Maťašová

 

Spracovala: Zuzana Vachová
Zdroj foto: Balet SND – Peter Brenkus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno