Počas sobotňajšieho večera sa takmer všetky oči filmových fanúšikov a kritikov sústredili na obrazovky Českej televízie, kde naživo prebiehal 28. ročník udeľovania filmových cien Český lev. Prestížne ocenenie získali nielen očakávaní favoriti, ale aj známe slovenské mená.

Aj tohtoročné ceny Českej filmovej a televíznej akadémie (ČFTA) postihla celosvetová pandémia. Tradičný galavečer plný hostí a červený koberec tentoraz nahradilo testovanie a prísne hygienické podmienky. Ani to však 28. ročníku neubralo na noblese a prestíži. Úlohy moderátora sa opäť zhostil Václav Kopta, ktorému sekundovala Petra Křížková. Celý večer sa niesol najmä v znamení pocty lekárom.


Václav Kopta a Petra Křížková na udeľovaní 28. ročníka cien Český lev.
Moderátori 28. ročníka Českého leva Václav Kopta a Petra Křížková

Najväčším favoritom na zisk sošky Českého leva bola tento rok čiernobiela snímka, nakrútená na klasický filmový pás, historická dráma Bohdana Slámu s názvom Krajina ve stínu. Z 15 nominácií sa jej až 6 podarilo premeniť na triumf. Okrem ocenenia pre Magdalénu Borovú za Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe, získala Krajina ve stínu aj ocenenie za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe – Petra Špalková, Najlepší scenár – Ivan Arsenjev, Najlepší strih – Jan Daňhel, Najlepšiu hudbu – Jakub Kudláč a taktiež aj za Najlepšie kostýmy – Zuzana Bambušek Krejzková. Tvorcovia filmu si dokonca odniesli aj ocenenie z neštatutárnej kategórie za Najlepší filmový plagátJan Poukar. V predvečer odovzdávania Českých levov film uviedli v exkluzívnej online premiére, pričom ešte pred jeho uvedením si ho pozrelo vyše 3-tisíc divákov.


Domácim fanúšikom priniesol najväčší dôvod na radosť hlavne Šarlatán, ktorý získal až 5 ocenení. Príbeh ľudového liečiteľa Jana Mikoláška, ktorý môže zabodovať aj v celosvetovom meradle a získať sošku Oscara, ocenili českí filmoví akademici okrem iného aj titulom Najlepší celovečerný film. Za úspechom filmu stojí najmä jej režisérka Agniezska Holland, ktorá za svoj tvorivý počin získala ocenenie Najlepšie réžia. V žiadnom prípade však nesmieme zabudnúť na niekoľkonásobného držiteľa Českého leva a jedného z najvýraznejších českých hercov, Ivana Trojana, bez ktorého by príbeh ľudového liečiteľa nebol taký presvedčivý a pravdivý. Ocenenie Najlepší herec v hlavnej úlohe preto tento rok bezpochyby skončilo v rukách Trojana zaslúžene. Nám však určite najväčšiu radosť urobil Martin Štrba a to cenou za Najlepšiu kameru. Po ocenení Asociácie českých kameramanov je soška Českého levy v poradí druhým Štrbovým úspechom v krátkom čase a to len opäť potvrdzuje kvality tohto nadaného kameramana. 

Martin Štrba vyštudoval fotografiu na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a na pražskej FAMU absolvoval katedru filmovej kamery. Martin Štrba patrí k najvyhľadávanejším kameramanom českej a slovenskej kinematografie. Od polovice deväťdesiatych rokov žije v Prahe. „Permanentne spolupracujem so svetlom, ale nikdy nepodceňujem význam tieňa. V ňom je ukrytá podstata tajomstva, ktoré generuje imagináciu v každom z nás. Z role pasívneho pozorovateľa nás tak posúva, do role spoluautora príbehu,“ povedal Martin Štrba, ktorý v ostatných rokoch stál za kamerou pri filmoch ako Muž so zajačími ušami, Šarlatán, Sklenená izba, Tlmočník, Milada či Masaryk.


Okrem najlepšieho filmu, réžie, kamery a najlepšieho herca si film Šarlatán odniesol aj cenu za Najlepší zvuk – Radim Hladík jr.

Ako Najlepší dokument zabodoval film Víta Klusáka a Barbory Chalupovej V sieti, ktorý sa venuje pálčivej téme sexuálneho obťažovania detí na internete. Pokiaľ ste tento dokument ešte nevideli, budete si ho môcť pozrieť už 10. marca na Dvojke.

Za ďalším slovenským úspechom na 28. ročníku Českých levov stojí Peter Bebjak a miniséria Herec. Trojdielna dráma, ktorá opisuje príbeh mladého herca a jeho voľbu medzi prispôsobením sa alebo vzburou proti režimu, získala sošku leva v kategórii Najlepší televízny film alebo miniséria.

Peter Bebjak spoločne so svojim tímom preberá ocenenie Český lev 2021.
Peter Bebjak – NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM ALEBO MINISÉRIA – miniséria Herec

Tento rok sa po prvýkrát udeľovali aj ceny za Najlepší animovaný a krátky film. Historicky prvými ocenenými sa stali Farebný sen Jana Baleja – Najlepší animovaný filmAnatómia ľudského tela Adama Martineca – Najlepší krátky film.

28. ročník odovzdávania ocenení Český lev bol taktiež aj najsledovanejším sobotným programom po 20:00. Sledovalo ho až 873 tisíc divákov.

28. ČESKÝ LEV – VÝSLEDKY

MIMORIADNY PRÍNOS PRE ČESKÚ KINEMATOGRAFIU
Hynek Bočan

NAJLEPŠÍ CELOVEČERNÝ FILM
Šarlatán – producenti Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
V sieti – réžia Barbora Chalupová, Vít Klusák – producenti Vít Klusák, Filip Remunda

NAJLEPŠIA RÉŽIA
Šarlatán – Agnieszka Holland

NAJLEPŠIA HEREČKA V HLAVNEJ ÚLOHE
Krajina ve stínu – Magdaléna Borová

NAJLEPŠÍ HEREC V HLAVNEJ ÚLOHE
Šarlatán – Ivan Trojan

NAJLEPŠIA HEREČKA VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Krajina ve stínu – Petra Špalková

NAJLEPŠÍ HEREC VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Modelář – Jiří Mádl

NAJLEPŠÍ SCENÁR
Krajina ve stínu – Ivan Arsenjev

NAJLEPŠIA KAMERA
Šarlatán – Martin Štrba

NAJLEPŠÍ STRIH
Krajina ve stínu – Jan Daňhel

NAJLEPŠÍ ZVUK
Šarlatán – Radim Hladík jr.

NAJLEPŠIA HUDBA
Krajina ve stínu – Jakub Kudláč

NAJLEPŠIA FILMOVÁ SCÉNOGRAFIA
Mária Terézia II – Martin Kurel

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Krajina ve stínu – Zuzana Bambušek Krejzková

NAJLEPŠIE MASKY 
Havel – Adriana Bartošová, René Stejskal

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM ALEBO MINISÉRIA
Herec – hlavní producenti Rastislav Šesták, Peter Bebjak, Kateřina Ondřejková – hlavní tvorcovia Peter Bebjak, Petr Bok

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY SERIÁL
Zrádci – hlavní producenti Viktor Tauš, Jan Lekeš – hlavní tvorcovia Viktor Tauš, Matěj Chlupáček, Miro Šifra

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Barevný sen – režisér, producent, výtvarník Jan Balej

NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM
Anatomie českého odpoledne – réžia Adam Martinec – producent Matěj Paclík

MIMORIADNY POČIN V OBLASTI AUDIOVÍZIE
projekt Film Naživo/Televize Naživo       
projekt Filmového muzea NaFilM           
svetový úspech projektu #martyisdead  

CENA MAGNESIA ZA NAJLEPŠÍ ŠTUDENTSKÝ FILM – neštatutárna cena
Anatomie českého odpoledne – réžia Adam Martinec

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAGÁT – neštatutárna cena
Krajina ve stínu – Jan Poukar

CENA FILMOVÝCH FANÚŠIKOV – neštatutárna cena
V síti – Barbora Chalupová, Vít Klusák

PREHĽAD ZÍSKANÝCH ČESKÝCH LEVOV:
Krajina ve stínu – 6 Českých levov
Šarlatán – 5 Českých levov
Anatomie českého odpoledne – 1 Český lev
Barevný sen – 1 Český lev
Havel – 1 Český lev
Herec – 1 Český lev
Marie Terezie II – 1 Český lev
Modelář – 1 Český lev
V síti – 1 Český lev
Zrádci – 1 Český lev

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: Facebook Český lev

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno