Vyhlásili ceny Asociácie českých kameramanov. Medzi ocenenými je Štrba aj Žiaran

Pražskou Lucernou sa mal túto stredu 24, februára ozývať mohutný potlesk, ktorým by boli odmenení čerství víťazi 26. ročníka Cien AČK. Pandémia COVID-19 však všetko zariadila inak a oficiálne odovzdávanie cien odložila na neurčito. Dôvod na oslavy však máme aj tak, nakoľko medzi čerstvými laureátmi nechýbajú ani dve slovenské mená.


Nielen vynikajúce kameramanské umenie, ale aj čerstvé ocenenie Asociácie českých kameramanov spája od stredy dve slovenské mená – Martina Štrbu a Martina Žiarana. Za príbeh ľudového liečiteľa Jana Mikoláška, známy pod názvom Šarlatán, získal ocenenie jeden z najvyhľadávanejších kameramanov českej a slovenskej kinematografie Martin Štrba. Kamera Martina Žiarana, za ktorou stojí v mini sérii slovenského režiséra Petra Bebjaka Herec, si od odbornej poroty vyslúžila druhé slovenské ocenenie, čím sa len opäť potvrdilo to, že na Slovensku máme skutočne kvalitných a talentovaných kameramanov.


 

Medzi ocenenými samozrejme nechýbali ani domáce mená. Za dokumentárny film Vlky na hraniciach získal ocenenie Petr Racko, za kameramansky prínosné dielo si ceny odniesli Diviš MarekVáclav Tlapák. Marek spolupracoval na čiernobielej historickej dráme režiséra Bohdana Slámu Krajina ve stínu, Tlapák sa obrazovo podpísal pod krátkometrážny film Jsme si o smrt blíž.


Štrba, Marek i Žiaran nechýbajú ani medzi nomináciami 28. ročníka Českých levov a my pevne veríme, že 6. marca pribudnú do slovenskej zbierky ocenení ďalšie triumfy.


Za celoživotné kameramanské dielo si cenu AČK a DILIA (divadelnej, literárnej, audiovizuálnej agentúry) zatiaľ symbolicky prevzal Jiří Šámal, ktorého tvorba obsahuje prevažne viac ako 40 hraných filmov, nechýba v nej však ani fotografia, či spolupráce na audiovizuálnych projektoch a veľkoplošných projekciách na osvetlení historických pamiatok. Slovenskému divákovi bude zrejme známa najmä jeho kultová Babička a seriál kriminálnych prípadov Panoptikum Města pražského.

Uznanie a zároveň aj ocenenie pre študentov filmových škôl, ktoré porota udeľuje spoločne s Ochrannou organizací autorskou, získal v tomto roku škótsky kameraman Leo Michael Bruges.

O víťazoch rozhodovala odborná porota v zložení – režisér Jiří Strach, kameramani Lukáš Hyksa, Marek Janda, Daniel Souček a Jan Malíř, a spolu s nimi aj filmový publicista Jan Lukeš a strihač Adam Brothánek. I keď boli tentoraz ceny odovzdané len symbolicky, slávnostný večer to neohrozilo. Jedinou avšak zásadnou zmenou je jeho termín, ktorý sa dozvieme snáď už čoskoro.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: ceskam.cz, Pubres, archív RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno