V uplynulých dňoch sa v našom hlavnom meste rozšírila ako virál správa, že plne funkčnú budovu Design factory pravdepodobne zbúrajú. Je za tým developer? Ide o konečné rozhodnutie alebo bude možné ešte budovu zachrániť?


Umelci, ale aj bežní občania sú pohoršení, pretože za zbúraním budovy vidia jedinú motiváciu: postaviť ďalšiu výškovú budovu. Kľúčovým faktom v tejto situácii je, že predmetná budova je historická a kvalitne zrekonštruovaná. Verejnosť argumentuje tým, že na danom mieste nie je dostatok priestoru na výstavbu výškovej budovy a búria sa najmä preto, že v Bratislave sa stalo akousi „módou“ zlikvidovať všetko staré a nezachovať tak historické budovy, ktoré by naďalej mohli byť užitočné a hlavne pre kultúru. Tým, že sa postupne búrajú staré budovy, podľa názorov mnohých ľudí na sociálnych sieťach, mizne aj kus histórie hlavného mesta SR.

Dňa 5.9.2019 vydali zástupcovia Design factory stanovisko k aktuálnemu dianiu, ktoré uvádzame v plnom znení:


„V apríli tohto roku sme sa dozvedeli, že v súvislosti s pripravovaným projektom na územné rozhodnutie pre využite pozemkov ZSE na Bottovej 2 má byť budova Design factory zbúraná. Otvorene sa tak vyjadril sám autor architektonickej štúdie Ing. arch. Juraj Hermann na pôde design factory na stretnutí Bloku československých architektov. Neskôr ZSE zverejnila vo svojom časopise IMPULZ vizualizácie nového developmentu, z ktorých jednoznačne vyplýva, že s pôvodnou budovou design factory sa už nepočíta. Tato situácia nás prekvapila, vzhľadom k tomu, že so ZSE spolupracujeme už od roku 2003 a z tejto spolupráce vzišla nielen príkladná konverzia design factory z roku 2005, za ktorú získala v roku 2007 ocenenie CE·ZA·AR v kategórii Rekonštrukcia a obnova budov, ale aj projekt Elektrárňa Piešťany (nominovaný aj na európsku cenu Mies van der Rohe), či konverzia bývalej 5 kW Rozvodne na Čulenovej ul. na divadlo Meteorit a Meeting Center ZSE. Okrem toho, Územný plán zóny Chalupkova, ktorý bol schválený vo februári 2017, jasne definuje existujúce objekty, ktoré majú byť zachované a ich súčasťou je aj design factory.
Požiadali sme o oficiálne stretnutie predsedu predstavenstva p. Kleya s cieľom navrhnúť zachovanie a zakomponovanie DF do novej štruktúry. Stretnutie sa uskutočnilo dňa 3.9.2019. Záver bol jasný: Budova Design factory prekáža ich zámerom, pozemok bude vyčistený a pôvodný objekt bude nahradený novou výškovou zástavbou. Zároveň nám oznámil, že už bola zaslaná aj oficiálna výpoveď z priestorov. Obchodnú spoluprácu s nami ZSE už obmedzilo začiatkom leta. Aj takáto je daň za zachovanie historického dedičstva.
Mrzí nás najmä to, že projekt je zjavne už v dosť pokročilom štádiu a že sme po takmer 15-ročnej dobrej spolupráci so ZSE neboli o uvažovanom odstránení Design factory vôbec informovaní. Veríme však, že ešte nie je neskoro.“


Ing. arch. Zuzana Zacharová, Ing. arch. Martin Paško
Architekti ADOM . M STUDIO z Design factory

Zdroj foto: Rado Čičo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno