Štyri novinky v slovenských kinách či surrealizmus v Dalího živote. A nezabudnite – cez víkend vás čaká Deń otvorených dverí v Slovenskom národnom divadle!


FILM:


FILMOVÉ NOVINKY:


Svetozár Stračina, réžia: Pavol Barabáš
Hrajú: Juraj Dubovec, Oskár Elschek, Juraj Kubánka, Alžbeta Lukáčová, Angela Vargicová
Portrét hudobného skladateľa Svetozára Stračinu vzdáva hold výnimočnej tvorivej osobnosti, ktorá nám zanechala rozsiahle a významné hudobné dedičstvo.


Afrika na pionieri, réžia: Marek Slobodník
Hrajú: Marek Slobodník, Martin Kochaník, Marek Duranský, Milan Hurár, Ondrej Hurár
Piati cestovatelia, 5 mesiacov na cestách, 15 tisíc kilometrov na jedných z najhorších jednostopých motorových dopravných prostriedkov.

To kapitola 2, réžia: Andy Muschietti
Hrajú: Bill Skarsgård, Jessica Chastain, James McAvoy, Bill Hader, Sophia Lillis, Finn Wolfhard, Javier Botet, Jaeden Lieberher, James Ransone, Wyatt Oleff, Jack Dylan Grazer…
V pokračovaní najúspešnejšieho hororu všetkých čias sa do mesta Derry vracia zlo a členovia Klubu núl budú musieť opäť spojiť svoje sily na mieste, kde to všetko začalo. Od hrôzostrašných udalostí ubehlo 27 rokov.

Humorista, réžia: Michail Idov
Hrajú: Alexej Agranovič, Jurij Kolokolnikov, Polina Aug, Alisa Chazanova, Olga Dibceva, Anatolij Kotěňov, Pavel Iljin, Arťjom Grigorjev, Semjon Štejnberg, Vilma Kutavičjutě, Artěm Volobujev, Julija Aug
Tragikomédia Michaila Idova (scenár k filmu Leto) pojednáva o možnostiach slobody v neslobodnej dobe, o zrážke ľudskej kreativity s tuposťou moci.

TIP REDAKCIE:
Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti, sobota, 7. septembra 2019, FK Nostalgia 18:00
Začína v roku 1929, ktorý bol zásadným v Dalího živote i kariére, pretože sa pripojil k surrealistickej skupine a stretol sa s Galou, a končí umelcovou smrťou v roku 1989. Film je akoby výletom po viacerých geografických miestach, s ktorými bol Dalí nejakým spôsobom spätý – predovšetkým rodné mesto Figueres s jeho múzeom a galériou, dedinka Portlligat, kde mal prvý ateliér, mestečko Púbol so zámkom, ktorý zasvätil láske svojho života Gale, a samozrejme nemôže chýbať ani Paríž či New York. Za zmienku stojí nielen množstvo dokumentárnych príspevkov, ale i prehliadky Dalího diel, ktoré priblížia a pomôžu divákovi lepšie pochopiť nesmrteľnosť jeho génia – ako jedinečného majstra umenia, ale aj ako človeka.

HUDBA:
KONCERT: Davová psychóza, sobota, 7. septembra, Randal Club 21:00
Davová Psychóza vyráža po roku na turné „Léto s Davofkou Tour 2019“ a po pätnástich rokoch vydá na jeseň nový album „Emancipácia“!Leto v znamení koncertnej a jeseň v taktovke vydavateľskej činnosti. Aj takto by sa dali stručne zhrnúť tohtoročné aktivity slovenskej punkrockovej legendy Davová Psychóza, ktorá je na hudobnej scéne už 32 rokov. Spevák kapely Jano Kassa, ktorý dlhodobo žije v austrálskom Sydney len pred pár dňami po niečo vyše roku znovu zavítal na rodnú hruď, na svoju obligátnu 5-týždňovú návštevu. Tentokrát však nielen kvôli koncertom Davovky, ale aj pre finálne práce okolo vydania jej novej platne.
Na jeseň chystá Davová Psychóza po 15-tich rokoch vydanie dlhoočakávaného nového albumu s názvom Emancipácia, ktorý výjde vo vydavateľstve Papagájův hlasatel records ako na LP, tak aj na CD nosiči. Doľaďuje sa už len jeho finálny mix a master a v najbližších dňoch ide do výroby. Pár skladieb z neho Davovka predstaví už aj na letných koncertoch…

KONCERT: BlumentaLive: Marián Čekovský s kapelou, nedeľa 8. septembra, Nám. Mateja Korvína, Bratislava 19:00
Letné BlumentaLive podujatia zavŕši vystúpenie jedného z najuznávanejších hudobníkov Slovenska, Mariána Čekovského. Mnohí z vás ho určite poznajú ako moderátora, komika, dabingového herca, no hlavne ako hudobníka, speváka a skladateľa. V roku 2004 získal ocenenie AUREL ako najlepší inštrumentalista roka. O päť rokov neskôr si v ankete divadelných kritikov a teoretikov DOSKY odniesol cenu za najlepšiu scénickú hudbu sezóny. My sa veľmi tešíme na tento hudobný fenomén a zavŕšenie leta vo veľkom štýle.
Ambíciou projektu BlumentaLive je ulahodiť hudobných fajnšmekrom a priniesť do Bratislavy jedinečný formát v podobe pravidelných jazzových koncertov na novom Námestí Mateja Korvína v štvrti Blumental.

Siam Sinfonietta / Súčasná hudba Thajska a strednej Európy, nedeľa 7. septembra, Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu 17:00
Bangkok Opera Foundation priváža do Európy svoj cenami ovenčený mládežnícky orchester Siam Sinfonietta. Od 6. do 16. septembra 2019 postupne navštívi osem európskych miest – Olomouc, Piešťany, Bratislavu, Budapešť, Prahu, Mnichov, Bayreuth a Baden-Baden.

Nedeľné matiné v Galérii mesta Bratislavy, nedeľa 8. septembra, Mirbachov palác, 10:30
Tomáš Cseh ako sólista účinkoval s radom orchestrov ako sú Štátna filharmónia Košice, Bruno Walter Symphony Orchestra, Internationalen Donauphilharmonie, Franz Liszt Chamber Orchestra a ďalšími. V oblasti komornej hudby spolupracuje so svojou manželkou, klaviristkou Hiromi Cseh Ishiguri. Spolu sa predstavili na početných recitáloch doma i v zahraničí a za sebou majú aj niekoľko úspešných turné v Japonsku. Ako orchestrálny hráč aktívne spolupracoval s viacerými medzinárodnými orchestrami, ako sú Bruno Walter Symphony Orchestra, Academy Chamber Orchestra Luxemburg, Sendai Philharmonic Orchestra Japan, Symphonic Orchestra Flanders Opera.

Tomáš Cseh ako huslista a violista sa okrem klasickej hudby venuje aj hudbe džezovej, ale predovšetkým ľudovej. Patrí k popredným interpretom maďarského hudobného folklóru. Je zakladajúcim členom kapely Cseh Tamás Band, s ktorou pravidelne účinkuje v európskych krajinách. S manželkou, klaviriskou Hiromi Cseh Ishiguri a s bratom Alexandrom Csehom (kontrabas) pravidelne vystupujú vo Švajčiarsku, kde si zahrali napr. aj so svetoznámou huslistkou Patrícou Kopačinskou v dokumentárnom filme „Made in Europa” pre holandskú televíziu (2017).

Tomáš Cseh je v súčasnosti prvým sólovým violistom v orchestri SND.
Tomáš Cseh – viola (SK)
Hiromi Cseh Ishiguri – klavír (SK)

Diela:
Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur op. 5 č. 3
Franz Schubert (1797 – 1828)
Sonáta pre arpeggione a klavír a mol D. 821
Zoltán Kodály (1882 – 1967)
Adagio pre violu a klavír

DIVADLO:

Deň otvorených dverí SND, sobota 7. septembra, Nová budova SND – Činohra, Opera, Balet
Deň plný zaujímavých aktivít, ktoré si divadlo pre vás pripravilo, sa môže začať. Detičky si môžu vyskúšať maľovanie na tvár, mamičky sa môžu dať skrášliť značkovou kozmetikou Gosh. Na programe sú aj workshopy, tanečné, herecké aj kreatívne dielne a, samozrejme, autogramiáda umelcov. Kto bude chcieť, môže si vyskúšať kostýmy. Ak sa vám nechce skúšať, len si pozriete vystavenú expozíciu divadelných kostýmov v priestoroch divadla.

Na pódiu sme pre vás pripravili program, ktorý budú moderovať skvelí Juraj Hrčka a Janka Sovičová. Pre záujemcov o vstupenky špeciálne v tento deň bude možnosť zakúpiť si ich s 10 % zľavou. Súčasťou DOD bude aj program s Euroveou a súťaž s automobilovou značkou Peugeot. Ako je zrejmé, program je skutočne bohatý. Na svoje si príde celá rodinka. Rezervujete si preto termín. 7. septembra od 10.45 do 15.00 hod. a príďte na Deň otvorených dverí SND.

Rozprávka o šťastnom konci, opera, sobota 7. septembra, historická budova SND, 17:00
Kde bolo, tam bolo… Bolo raz jedno obrovské kamarátstvo, veľké ako rozprávkové kráľovstvo. Dokázalo hory prenášať, ale aj zlobu a choroby zdolávať. Hlavná hrdinka nášho príbehu Júlia sa vydáva spolu s neposedným kamarátom Martinom na dobrodružnú cestu, počas ktorej sa snaží pomôcť kamarátke Márii. Chcú nájsť šťastný koniec jej liečby, ale aj stratený šťastný koniec všetkých rozprávok. Zlé sily ho zakliali. A aká by to bola rozprávka bez šťastného konca? Pri skúškach so zlou kráľovnou Belladonou a jej ľstivým prisluhovačom Kolomanom im pomáha odvaha, hravosť a fantázia, dôvera, cit pre spravodlivosť a láska.

Festival Ochotníci, piatok 6. septembra až nedeľa 8. septembra A4 – priestor súčasnej kultúry

Festival Ochotníci prináša do Bratislavy už piaty rok to najlepšie, čo vzniklo v amatérskom divadle v ostatnej sezóne. Jeho program tvoria inscenácie, ktoré sa v súťažnom systéme prehliadok dostali na krajské a celoštátne súťaže alebo na vrcholnú prehliadku – Scénickú žatvu.

Súčasťou tohtoročného programu je aj autorská inscenácia divadla Nomantinels, ktorej predstavitelia sú neherci. Novinkou 5. ročníka festivalu je tvorivá dielňa s názvom Od telesnosti k materiálu a späť pod vedením lektorky Maji Danadovej z divadla ODIVO. Toto nezávislé zoskupenie formuje vlastný divadelný jazyk založený na kombinovaní a prekračovaní rôznych žánrov a foriem, využívaním prvkov pohybového a bábkového divadla, performance a živej hudby. Workshop bude zameraný na rozvíjanie týchto postupov.

Program:
sobota, 7. 9. o 18:00
DSD Napíšte si výpoveď, Považská Bystrica / Úplní cudzinci
sobota, 7. 9. o 20:00

Homo Fuge, Púchov / Podzemné blues

nedeľa, 8. 9. o 18:00
divadlo KĽUD, Kladzany / Hore i dolu bez

nedeľa, 8. 9 o 20:00
Art point teatro, Prievidza / Jedna na druhú

Po každom predstavení nasleduje diskusia s tvorcami.

Slnečný festival v Senci, od 5. septembra do 7. septembra
Prvý septembrový víkend bude už štvrtým rokom patriť v Senci divadlu. „Umenie a tvorivosť v každom kúte a pre každého“. Túto vetu organizátori minulý rok inovovali na „Senec žije divadlom“. Pravdivé sú obidve!
Z festivalu pouličného a bábkového divadla sa časom vyprofiloval festival mestský, rodinný, ktorého hlavným cieľom je prinášať do Senca autentické divadelné zážitky. V snahe prezentovať tento žáner v celej jeho rôznorodosti a s dôrazom na mnohorakosť významov, ktoré etymológia slova divadla so sebou prináša.
Festival si aj tento rok ponechal zámer i úlohu, že sa bude venovať školám a študentom. Organizátori sú toho názoru, že je to jedna z jeho dôležitých úloh – vychovávať budúceho diváka a zoznamovať ho s aktuálnymi podobami divadla a jeho špecifickým jazykom. Táto festivalová línia sa natiahla takpovediac do celoročného pôsobenia a v hlavné festivalové dni septembra bude organizovaných aktivít trošku menej.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk
Foto: SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno