Záverečný koncert KHJ prinesie čarovné tóny harfy v interpretácii Claudie Lucie Lamanny. Talianska umelkyňa zároveň publiku premiérovo sólovo predstaví novú harfu, ktorá nedávno pribudla do rodiny nástrojov v košickej filharmónii. Vyvrcholením festivalu bude uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Dielo je univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii. Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie charizmatický dirigent Ilyich Rivas.

Glièreov Koncert Es dur pre harfu a orchester v interpretácii Claudie Lucie Lamanny v sprievode orchestra ŠFK a Šostakovičova „Leningradská“ pod taktovkou Ilyicha Rivasa uzavrú 67. ročník festivalu Košická hudobná jar. Koncert sa bude niesť na vlnách krásy harfových tónov a apelu na ľudské hodnoty.


Rivas Ilyich. Foto Mark McNulty

Claudia Lucia Lamanna & Ilyich Rivas


Víťazka prestížnej 21. Medzinárodnej harfovej súťaže v Izraeli v roku 2022 – talianska harfistka Claudia Lucia Lamanna je jednou z najpodnetnejších sólistov novej generácie. Spomedzi viac ako tridsiatich víťazstiev na súťažiach získala prvú cenu na London Camac Harp Competition 2019 a na Premio Claudio Abbado 2015 – XI Edizione del Premio Nazionale delle Arti konajúcej sa v Turíne. Ako sólistka Lamanna koncertovala na mnohých miestach, napríklad v Oslo Opera House, Salle Colonne v Paríži, Sala Baldini v Ríme, Sheung Wan Civic Center v Hong Kongu, Art and Culture Hall v Bangkoku a je pozývaná aj na festivaly a spolupráce s orchestrami.

Claudia Lucia Lamanna

Svoje vystúpenie na Záverečnom koncerte Košickej hudobnej jari približuje harfistka nasledovne: „Koncert Es dur pre harfu a orchester od Reinholda Glièrea je miliárnym kameňom harfového repertoáru, ktorý vtiahne poslucháča do hudobného štýlu od viedenského klasicizmu až po ruský romantický nacionalizmus. Nie náhodou je to azda jeden z najkrajších a najťažších koncertov pre harfu a u publika sa vždy teší veľkému úspechu. Bol skomponovaný v roku 1938 a venovaný harfistke Ksenii Erdeli, profesorke Moskovského konzervatória, ktorá prvýkrát vystúpila so Štátnym filharmonickým orchestrom a je prvým dielom tejto formy v skladateľovej tvorbe. Osobne milujem tento koncert, pretože som ho prvýkrát hrala na finále 21. Medzinárodnej harfovej súťaže v Izraeli, jednej z najväčších na svete, ktorú som minulý rok vyhrala.“ Neskôr mala Claudia Lucia Lamanna možnosť zahrať si Glièreov koncert s Národným orchestrom v Cannes vo Francúzsku, v Teatro Petruzzelli v Bari v Taliansku a s Orquesta Sinfónica de Xalapa v Mexiku.


Americký dirigent venezuelského pôvodu Ilyich Rivas profesionálne debutoval vo veku 16 rokov s Atlantským symfonickým orchestrom a následne s mnohými významnými orchestrami v Európe a USA, vrátane Londýnskej filharmónie, Swedish Radio Symphony či Royal Stockholm Philharmonic. Ilyich Rivas získal dvojročný post dirigenta v Baltimore Symphony Orchestra, študoval dirigovanie na Peabody Conservatory pod vedením legendárneho pedagóga Gustava Meiera a úzko spolupracoval s Marin Alsopovou a Baltimore Symphony. K vrcholom posledných sezón patria jeho debuty s Minnesotským orchestrom, Orchestre National de Lyon, Auckland Philharmonia či Royal Liverpool Philharmonic. Rivas získal dirigentské ceny Bruno Walter Conducting Prize a Prix Julius Baer vo Švajčiarsku, ktoré udeľuje festival vo Verbier hudobníkom s výnimočným talentom.

Glière & Šostakovič

Koncert pre harfu a orchester Es dur od Reinholda Glièra je zrelým dielom autora. Je inštrumentovaný pre pomerne malé obsadenie, čo len zvyšuje jeho šarm a delikátnosť. Štýlovo prepája prvky klasickej formy s prísadou ruského romantizmu v jemne archaickej žánrovej zmesi.

Symfónia č. 7 C dur „Leningradská“ od Dmitrija Šostakoviča patrí k najslávnejším dielam histórie a býva charakterizovaná ako symfónia tragizmu. Napísaná je pre veľký symfonický orchester s bohato zastúpenými dychovými nástrojmi a bicími. Dodnes sa teší obrovskej obľube publika vďaka Šostakovičovmu veľkolepému a majstrovskému hudobnému stvárneniu. Napriek tomu, že bola propagandisticky zneužívaná sovietskym režimom, predstavuje Šostakovičova symfónia nadčasový apel na univerzálne humanistické hodnoty a symbol boja proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii.

Cena vstupného na symfonický ZÁVEREČNÝ KONCERT KHJ je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

Zdroj: Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno