Vo štvrtok 16. mája prichádza do slovenských kín netradičná romanca DROZD V ČERNIČÍ v réžii Elene Naveriani. Film je príbehom svojráznej a slobodomyseľnej Etero, ktorá zažíva svoju prvú lásku. Drozd v černičí vznikol vo švajčiarsko-gruzínskej koprodukcii a mal premiéru v prestížnej nezávislej sekcii Quinzaine na filmovom festivale v Cannes. Do slovenských kín ho prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

Aké to je, keď sa láska objaví ako nevítaný hosť? 48-ročná Etero je samotárka, nikdy sa nevydala, nikdy nepoznala muža. Žije v ospalej gruzínskej dedine, kde predáva drogériu v otlčenom obchodíku. Počas zbierania černíc sa pošmykne a takmer spadne do rieky. Blízkosť smrti prebudí v Etero niečo, čo doteraz nepoznala… Drozd v černičí by mohol byť príbehom o láske, ale nie je to také jednoduché. Ako hovorí hlavná hrdinka: ,,Ak by sex a manželstvo prinášali šťastie, bolo by šťastné množstvo žien. A ja tu žiadnu takú nevidím.‘‘


Príbeh Etero je predovšetkým tichou rebéliou voči konformite. Nie však v tom, že sa zamiluje do ženatého Murmana, ale v tom, ako otvorene k tejto nečakanej udalosti vo svojom živote pristúpi. Etero si totiž kladie otázku, na ktorú väčšina nemá odvahu – stojí jej láska naozaj za to, aby prevrátila celý svoj život hore nohami? 


Originálna poetika a humor s vážnou tvárou, ktorý miestami pripomína tvorbu Akiho Kaurismäkiho, predurčujú tento neobvyklý film na festivalový hit. Na Slovensku bol po prvý krát uvedený na MFF Art film Košice 2023. 


záber z filmu Drozd v černičí

Za réžiou stojí Elene Naveriani, pôvodom z Gruzínska, no momentálne pôsobí vo Švajčiarsku. Debutový film Elene Naveriani s názvom I Am Truly a Drop of Sun on Earth (2017) mal premiéru na MFF v Rotterdame, získal cenu na festivale Entrevues Belfort a na Medzinárodnom filmovom týždni vo Valladolide. Druhý film Wet Sand (2021) mal premiéru na festivale v Locarne.  Drozd v černičí je adaptáciou knihy známej gruzínskej spisovateľky Tamty Melashvili. Postavu Etero dokonale stvárnila charizmatická Eka Chavleishvili, jej milenca Murmana si zahral Temiko Chinchinadze


,,Dedinčanky vidia Etero ako stratený prípad. Ale v skutočnosti všetky chcú byť ako ona, pretože ona si sama vybrala svoj osud, a ony nie. Ich krutosť je v skutočnosti obranou,‘‘ hovorí Elene Naveriani. 

záber z filmu Drozd v černičí

Drozd v černičí je film, ktorý sa aj napriek – alebo vďaka? –  jednoduchému, skoro až banálnemu príbehu nebojí dotýkať tabuizovaných tém. Hlavnou hrdinkou filmu je žena v strednom veku, ktorá odmieta normatív rodových rolí, je vnútorne slobodná, a svoje telo nevidí ako zastarané. Naopak, aj v momente, kedy už väčšina ľudí nezažíva prvé lásky, ale skôr tie posledné, je Etero ochotná skúmať a prejaviť svoju sexualitu a svoje túžby. Príbeh Etero je zriedka vídaný triumf ženy, ktorá naplno rozkvitne práve vtedy, keď už ostatné ženy v jej okolí začínajú odkvitať. 
Zdroj: TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia

Zdroj foto: Filmtopia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno