Od 17. do 20. augusta 2023 sa bude v Bratislave konať v poradí už 8. ročník World Music Festivalu Bratislava (WMFBA). Čaká vás pestrá muzika s etnickými koreňmi nielen zo Slovenska, ale aj z Estónska, Francúzska, Južnej Kórey, Réunionu, Španielska, Talianska, či Burkina Faso.

Aj keď mnohí z potvrdených umelcov sú vysoko cenenou a rešpektovanou súčasťou medzinárodnej world music scény, na Slovensku sa niektorí predstavia po prvýkrát. Nachádzajú sa však medzi nimi aj mená s bohatou hudobnou kariérou. To platí napríklad o španielsko-gréckej dvojici Efrén López a Christos Barbas. Obaja účinkovali v početných zostavách, sú hudobnými autormi aj skvelými sólistami, ktorí v spoločnom projekte Atlas mixujú rôzne podoby stredovekej, stredomorskej i orientálnej hudby s nádychom jazzu. Prienik meditatívnej blízkovýchodne hudby s bohatosťou mediteránnych vplyvov bude pravdepodobne jeden z vrcholov festivalu.


Duo Ruut

            Dve mladé estónske hudobníčky z Duo Ruut sú vychytenou senzáciou tohtoročných festivalov, keďže vo svojej tvorbe inovatívne snúbia folklór s experimentálnou hudbou. Výrazné sklony k prekračovaniu žánrových hraníc má aj Soona Park, juhokórejská sólistka na tradičný strunový nástroj kajagum, ktorá však na ňom hrá dosť netradične kombinujúc prvky kórejskej hudby, jazzu aj klasickej hudby. Jej virtuózna hra aj autorský prístup sľubujú mimoriadny zážitok.


Soona Park

Z hudobných koreňov Afriky vychádza výborné kreolské sexteto Ti’kaniki, ktoré prinesie exotickú hudbu z ostrova Réunion. U nás menej známe, v súčasnosti vo svete populárne, viachlasné piesne Okcitánska predstaví vokálna skupina Barrut z Francúzska. V poslednom období vzbudzuje táto energická, perkusiami obohatená hudobná tradícia oprávnené nadšenie poslucháčov. Predstaví fascinujúco krásne harmónie piesní aj škálu rytmov a odhalia originálny, nadčasový repertoár.


            Novinkou v programe festivalu budú dve nočné DANCE párty v bratislavskom V-klube. Budú sa konať 18. a 19. augusta a privítajú všetkých divákov na koncertoch určených na nielen na počúvanie. Skupina Aboubakar Traoré & Balima predstaví tradičné nástroje a repertoár inšpirovaný rodiskom hudobníkov na koncerte plnom energie a afrického temperamentu. Druhým headlinerom Dance párty bude výborné tunisko-americko-talianske trio Fanfara Station, ktoré kombinuje hudobné tradície severu Afriky s elektronikou, dychovými nástrojmi a tuniskými perkusiami. Svojou tanečnou hudbou budú pravdepodobne ďalším z vrcholov festivalu.


            Slovenskú scénu budú tohto roku na WMFBA reprezentovať dve začínajúce a veľmi nádejné skupiny DIS IS MARKÉTA a Neha!, ktoré sú plné pozitívnej ženskej energie a kreativity. Doplnia ich skúsení hudobníci z rytmickej úderky La3No Cubano, ale aj zoskupenie Ondro a kamaráti, ktoré nadväzuje na tvorbu Kataríny Málikovej a aranžuje horehronské a dolnozemské piesne na spôsob komornej a filmovej hudby.

La3no Cubano

            Koncerty počas tohto ročníka WMFB sa budú konať v niekoľkých obľúbených a vyskúšaných bratislavských sálach (Klarisky, Teatro Colorato, V-klub), pričom úvodný koncert sa koná vo štvrtok 17. augusta na Hviezdoslavovom námestí.         

Dis is Markéta

            Od 17. do 20. augusta sa World Music Festival Bratislava stane miestom, kde sa stretnú domáce vychádzajúce hviezdy zo Slovenska so skúsenými interpretmi zo zahraničia. Ich umenie rovnako oceňujú odborníci z hudobnej brandže ako laická verejnosť. Veríme, že tak ako minulý rok si festival našiel svojich verných aj nových divákov na vypredaných koncertoch, priláka aj tohtoročný program záujemcov o pestrú hudbu bez hraníc.

                       Výhodné permanentky sa už dajú kúpiť v sieti predpredaj.sk, vstupenky na jednotlivé koncerty budú k dispozícii čoskoro.

www.worldmusicfestival.sk

Link na predpredaj.sk: https://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/world-music-festival-bratislava-2023/

Link na SPOTIFY: https://open.spotify.com/playlist/5rvFytAB7M80WPaMr08zp4

            Festival, ktorý sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta Bratislavy, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Jeho ďalšími partnermi sú BKIS, Bratislava – Staré mesto, BSK, SOZA, V-klub, Teatro Colorato a projekty Kreatívnej Európy Sounds of Europe a UPBEAT.

 

Zdroj: PR World Music Festival Bratislava

Titulná foto: Aboubacar Traore & Balima. Foto: Christian Carleer

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno