Dve z najvýraznejších slovenských hudobných osobností súčasnosti, fenomenálny huslista Milan Paľa a klavírny virtuóz Ladislav Fančovič, odohrajú na jeseň koncertné turné s programom, ktorý na Slovensku zaznieva zriedkavo.

Husľové sonáty ruského skladateľa poľského pôvodu, Mieczysława Weinberga (1919-1996), sa vyznačujú výrazným vplyvom tvorby D. Šostakoviča a odrážajú skladateľský posun autora počas jeho celoživotného vývoja.


O programe koncertov nám viac prezradil huslista, Milan Paľa: „Miecysław Weinberg, poľsko-ruský skladateľ, ktorý by tento rok oslávil 100. jubileum, patril napriek ťažkému osudu k najvýznamnejším osobnostiam ruskej hudby 20. storočia. Fakt, že bol veľmi blízkym priateľom Dmitrija Šostakoviča, umožňuje chápanie Weinbergovej tvorby ako pokračovanie šostakovičovských skladateľských tendencií. Hoci nebol priamym, oficiálnym Šostakovičovým žiakom, patril medzi jeho najväčšie skladateľské vzory, čo sa výrazne odráža aj v jeho tvorbe. Každá z Weinbergových sonát pre husle a klavír odkazuje na určitú časť jeho života, takže sa v nich odráža celá jeho neľahká životná cesta; útek z Poľska na začiatku II. svetovej vojny, úmrtie najbližšej rodiny v koncentračných táboroch, stretnutie so Šostakovičom, život v Moskve, prenasledovanie sovietskym režimom atď.“.


V recenzii na portáli www.classical.net označil Steve Schwarz v roku 2004 Weinberga ako „tretieho veľkého sovietskeho skladateľa spolu s Prokofievom a Šostakovičom“. „Sonáty pre husle a klavír nie sú štandardným repertoárom a nevyskytujú sa na pódiách často. K naštudovaniu týchto diel nás priviedla prvotná iniciatíva z festivalu Moravský Podzim, ktorý nás v tejto súvislosti oslovil. Naše štyri koncerty vyústia do živej nahrávky všetkých šiestich sonát, a to práve na koncerte na medzinárodnom festivale Moravský Podzim 2019, ktorú vydá koncom roka vydavateľstvo Pavlík Records. Zároveň tento počin plynule nadväzuje na naše predchádzajúce nahrávky kompletov husľových sonát svetových autorov a stelesňuje môj dlhoročný záujem o uvádzanie skladieb autorov, ktorých tvorba neprávom/nezaslúžene “zapadla prachom,” dodal Paľa.


Jesenné turné umelcov podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Obaja hudobníci sa vďaka svojej technickej zdatnosti zameriavajú na tie najnáročnejšie skladby pre husle a klavír. Ich naštudovanie a výnimočné hudobné cítenie prináša nový pohľad na tvorbu autorov a odkrýva nepoznané možnosti interpretácie skladieb.

Termíny koncertov:

01.09.2019 – PREŠOV
Ortodoxná synagóga o 17:00 hod.

12.09.2019 – SEREĎ
Obradná sieň Mestského úradu, 18:00 hod.

28.09.2019 – TRNAVA
Malý Berlín, 19:00 hod.

20.10.2019 – TRENČÍN
ZUŠ K. Pádivého, 18:00 hod.

Obaja medzinárodne etablovaní umelci, sú známi tým, že často a radi búrajú zaužívané predstavy o interpretácii vážnej hudby. Spolupracujú už od čias štúdií na vysokej škole a na konte majú neopomenuteľný hudobný počin vydania CD albumov s kompletným dielom husľových sonát od J. Brahmsa, L. van Beethovena, E. H. Griega, D. Šostakoviča či B. Bartóka. Hudobníci sa aktívne venujú aj šíreniu a propagácii slovenskej tvorby.

Zdroj: TS – J. Dekánková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno