V piatok 27. októbra vychádza vo vydavateľstve Artforum vychádza debut mladého izraelsko-amerického spisovateľa Omera Friedlandera. Zbierka príbehov Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi hovorí krásnym jazykom, citlivo a humánne o komplikovanej situácii v Izraeli, ktorý sa už desaťročia zmieta v konfliktoch.

O problémoch Izraela existuje množstvo faktografických kníh, vďaka ktorým môžeme pochopiť historické, sociologické a náboženské súvislosti. Knihy ako táto, sú výdatným doplnkom do skladačky súvislostí, pretože ponúkajú pohľad do duše. A majú aj pridanú hodnotu: umelecký zážitok,“ hovorí vydavateľ Vladimír Michal.


Kniha Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi od svojho vydania zbiera nadšené ohlasy kritikov, spisovateľov a čitateľov. V recenziách sa často skloňuje odkaz klasických rozprávačov, akým bol napríklad Čechov, humanitný presah a inovatívny prístup autora. 


Umenie rôznych uhlov pohľadu


Jednou z fascinujúcich vecí na tejto knihe je aj to, ako v nej mladý autor dokáže rozprávať príbehy z pohľadu odlišných postáv. Poviedky hovoria o mužoch, ženách, starcoch aj deťoch, pohľad autora však zostáva absolútne autentický. „Začína to tým, že sa snažím objaviť ten správny hlas každej postavy. Premýšľam nad tým, po čom túži, aké má tajomstvá, čo je jej či jeho vášňou. Tento proces prebieha pri písaní, nepremýšľam si to vopred. Druhá vec, ktorú robím je, že sa snažím postavy vo svojich príbehoch dostávať do ťažkých situácií. Každý príbeh je vlastne akási vlastná verzia pekla pre konkrétnu postavu,“ hovorí Omer Friedlander v rozhovore.


Citlivé vnímanie problematiky Blízkeho východu sa odráža v atmosfére príbehov, bola by však škoda zážitok z tejto knihy eliminovať na metaforu komplikovaného regiónu. Dielo Omera Friedlandera ponúka najmä bolestne krásny výlet do krajiny pomarančovníkov, v ktorom rozvíja príbehy obyčajných neobyčajných ľudí.

Rozvedený podvodník s dcérou predáva prázdne fľaše plné „svätého vzduchu“ naivným turistom; Libanonská Šeherezáda očarí troch mladých vojakov v zbombardovanej budove rádia v Bejrúte; izraelská dobrovoľníčka oplakáva smrť svojho syna, ktorý zomrel v Gaze.

Friedlander spája bájku a realizmus mimoriadne nápaditými spôsobmi. Znovu a znovu dosahuje jemnú rovnováhu medzi tragickým a absurdným. Najzarážajúcejšie však je, aká je jeho fikcia plná hlboko precítených ľudských skúseností a autentických emócií. Každý z týchto príbehov ma dojal a naučil niečo, čo som predtým nevedela,“ povedala na adresu debutu Sigrid Nunez, autorka knihy Priateľ (Inaque, 2022).

O autorovi:

Omer Friedlander (1994) sa narodil v Jeruzaleme a vyrastal v Tel Avive. Jeho debutová zbierka poviedok Muž, ktorý predával vzduch v Svätej zemi získala množstvo ocenení, okrem iného napríklad Cenu Asociácie židovských knižníc, alebo čestné uznanie Sophie Brody Award.

Omer študoval na University of Cambridge a na Bostonskej univerzite, kde získal štipendium Saul Bellow Fellowship. Jeho poviedky získali množstvo ocenení a vyšli v Spojených štátoch, Kanade, Francúzsku a Izraeli. Ako člen Starworks Fellow in Fiction na Univerzite v New Yorku získal štipendium od Bread Loaf a Vermont Studio Center. V súčasnosti žije v New Yorku.

Zdroj: TS Tamara Leontievová, marketing Artforum

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno