Je našou najlepšou dramatickou sopranistkou. Jej farba hlasu a vokálny prejav sú unikátne, zapamätateľné, s prehľadom zvláda aj tie najťažšie postavy a exponované árie. Reč je o skvelej slovenskej sopranistke Jolane Fogašovej, ktorá vo filme účinkuje a svojím spevom pomútila hlavu aj hlavnému protagonistovi filmu Alexandrovi Bártovi.

O filme Vojne policajtov sa už nejaký ten piatok hovorí. Záujem budí samotná téma, režisér Rudolf Biermann, ale i fakt, že ide o slovenský film – čo je vždy veľký sviatok, ak sa dostane na veľké plátna aj naše dielo. O čom sa však doteraz hovorilo menej, je, že v dramaturgii filmu zohráva významnú rolu aj vokálne umenie – opera, šansón i rap.


Tvorcovia akčného thrilleru Vojna policajtov predstavujú trailer a plagát


Slávnostná premiéra filmu sa uskutoční v sobotu 27. januára v košickej Steel aréne, režisér Rudolf Biermann sa vyjadril, že chce z premiéry veľkú udalosť. Je vďačný Košiciam, že tam mohli nakrúcať a napokon, v Národnom divadle Košice vznikli aj zábery, interpretujúce Jolanu Fogašovú, ktorá spieva O Mio Babbino Caro – sopránovú áriu z opery Gianni Schicchi od Giacoma Pucciniho. Je to známy kus, takže diváci ho ihneď rozpoznajú. Ak si pozriete trailer, okamžite vás podmaní nielen spev, ale i krása, elegancia a vizáž speváčky – Jolana Fogašová je pravou opernou divou, ktorá má v sebe noblesu, kultivovanosť, lyriku a zároveň vášeň. Podľa našich informácií si do role opernej speváčky Fogašovú vybral samotný režisér Biermann.


Ako nám ozrejmila PR manažérka filmu Perla Žinčíková, speváčka spievala áriu v Národnom divadle Košice pred reálnym publikom iba pre potreby filmu. Prezradiť tiež určite môžeme, že vážnu hudbu miluje hlavná postava filmu, policajt Miki Miko (Alexander Bárta), ktorý o svojej postave povedal: „Je to postava, ktorá, myslím si, je napísaná dobre. Je to človek, ktorý bojuje za spravodlivosť, za dobro, ale používa na to svoje prostriedky, ktoré sú možno tak trochu v rozpore s tým, ako by sa to malo robiť. Je to nekompromisný človek, ktorý v sebe má istú citlivosť, ktorú si nesie z domu. Je milovníkom vážnej hudby, čo je kontrast toho, aký je v práci nekompromisný a aký vie byť, keď je sám.“


Vo filme zaznie aj hudba iných žánrov – šansón spieva Barbora Švidraňová, ktorá vo filme tiež účinkuje. Titulným songom je pieseň Rytmusa, ktorý hrá v snímke negatívnu postavu.


K nevšednej premiére doplníme, že okrem Košičanov si budú môcť film pozrieť v predstihu aj diváci v Prešove, hneď nasledujúci deň, 28. Januára 2024. Zaujímavosťou tiež je, že do metropoly východu pri tejto príležitosti slávnostnej premiéry prídu všetci herci, ktorí do Košíc počas nakrúcania zavítali a prítomných bude aj cca. 350 komparzistov, ktorí si vo filme zahrali.

Viac o filme:

Z histórie je nutné poučiť sa. Aby sa jej trpká príchuť neopakovala. Preto je dôležité neustále si pripomínať našu históriu. Slovenskú. Často nie až tak ďalekú. Aby sme presne vedeli, čo už nechceme. Producent a režisér Rudolf Biermann a jeho tím predstavujú teaser snímky Vojna policajtov, ktorá do našich kín príde 1. februára 2024.

Dávid proti Goliášovi

Asi tak by sa dal opísať boj, ktorý povedie kapitán Miky Miko (Alexander Bárta), samotársky policajný operatívec, ktorý sa zručne pohybuje na hrane zákona v divokej atmosfére východoslovenského podsvetia začiatkom 90. rokov. V krehkej symbióze tu nažívajú lokálne mafiánskej gangy kryté tajnými dohodami so SIS, podnikatelia a miestna polícia – štedro odmeňovaná za privieranie očí pred zločinmi.

Prostredie Mika vyformovalo tak, aby nikomu neveril. Ale keď mu je pridelený systému “neposlušný” partner Igor Molnár (Juraj Loj), zistí, že sú v mnohom podobní. Sú súčasťou mechanizmu, ktorý chcú zmeniť, pretože ich viac nebaví chytať zločincov, ktorí budú na druhý deň prepustení – aj s usvedčujúcimi dôkazmi.

Reakcia ohrozeného systému však na seba nenechá dlho čakať a spustí sa sled udalostí, ktorý sa na polceste končí tragédiou. Ako to bude na ďalšej ceste, to uvidia diváci až na veľkom plátne. Hovorí sa ale, že pomsta je najlepšia motivácia, hoci niekedy prehra môže znamenať istú smrť.

Remeslu oddaní tvorcovia

Politický thriller Vojna policajtov ponúkne výborné herecké výkony v podaní hercov, akými sú Alexander Bárta, Juraj Loj, Róbert Jakab, Marián Mitaš, Anežka Petrová, Broňa Kováčiková, Ady Hajdu, Dušan Cinkota a ďalší. Hlavnej negatívnej postavy sa zhostil hudobník Patrik Rytmus Vrbovský, ktorý sa v niekoľkých filmoch už v minulosti objavil. Rudolf Biermann sa ale rozhodol dať mu väčšiu príležitosť, než akú dostal počas svojich predošlých hereckých skúseností. „Moje rozhodovanie, či ponuku prijať, bolo skrátené faktom, že pán Biermann je zárukou kvality,” povedal hudobník, ktorý sa i napriek hereckým skúsenostiam považuje stále najmä za hudobníka.

Aj Alexander Bárta prijal jeho filmovú ponuku prakticky okamžite. „Presvedčil ma tým, že mal veľmi jasnú predstavu, ako to chce robiť. Absolútne som mu dôveroval. A ďalšia devíza bola, že sme nakrúcali so špičkovým kameramanom Martinom Štrbom,” spomína herec, pre ktorého sa Miki Miko môže stať životnou filmovou úlohou.

Príbeh apeluje na to, aké je stále rovnako dôležité pripomínať si dobu, v ktorej sme žili, a zároveň tak priblížiť minulosť dnešným a budúcim generáciám,“  povedal režisér a producent Rudolf Biermann. Tieto by sa zo svojich dejín mali poučiť nielen z učebníc a lavíc stredných a vysokých škôl, tvrdí režisér. A práve film je na to skvelým vyjadrovacím prostriedkom.

Zdroj: CinemArt, doplnila redakcia mojakultura.sk
Foto: Miro Nota, Jan Varchola, zdroj: CinemArt SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno