JORIK bol druhou scénou Bábkového divadla v rokoch 1995 – 2008 a vytváral hercom experimentálny priestor, kde mohli realizovať svoje činoherné projekty pre mládež a dospelé publikum. V súčasnosti však funguje opäť a v apríli milovníkov divadla čakajú až tri inscenácie. Okrem vlastných inscenácií Romeo & Juliet a Úbohý Platonov JORIK pozýva aj na hosťujúce hudobno-dramatické predstavenie Porucha, ktoré uvedie divadlo Patchwork dňa 7. apríla o 19:00.

Scéna JORIK uvádzala najmä diela autorov svetovej literatúry v modernom, netradičnom prevedení a v minimalistickom priestore.
V priebehu trinástich rokov jej činnosti si mohli diváci vychutnať drámy od velikánov A. P. Čechova, J. B. P. Moliéra, C. Goldoniho, N. Machiavelliho, T. Williamsa, A. Strindberga, M. Maeterlincka, D. Fo, N. Machiavelliho, S. I. Witkiewicza až po súčasných autorov P. Hartla a K. Horáka. Práve hrou významného slovenského dramatika, spisovateľa a literárneho vedca Karol Horáka Prachy, žúr a svetlo večné scéna JORIK zavŕšila prvú fázu svojej činnosti v roku 2008.


Po vynútenej tvorivej pauze sa vedenie Bábkového divadla v Košiciach rozhodlo obnoviť činnosť scény JORIK v divadelnej sezóne 2017/2018. K opätovnej spolupráci získalo svojho dvorného režiséra a scénografa Valentína Kozmenka-Delinde, ktorý sa režisérsky podpísal pod väčšinu inscenácií v prvom období fungovania scény JORIK.
Keďže William Shakespeare patrí k najobľúbenejším režisérovým autorom, rozhodli sme sa spojiť otvorenie scény JORIK s dielom najslávnejším – Romeo & Juliet. Kozmenko-Delinde vytvoril libreto slávnej hry a hudobne sa na inscenácii významným spôsobom podieľal aj známy košický spevák Igor Timko zo skupiny No Name.
Keďže Jorik sa chce profilovať ako kultúrny priestor zameraný na mladšiu generáciu, študentov, ale aj všetkých milovníkov modernej, alternatívnej formy divadla, bude uvádzať svoje divadelné predstavenia aj v doobedňajších hodinách pre študentov (najmä) stredných a vysokých škôl.

Nesmrteľný romantický príbeh o Rómeovi a Júlii režíroval Valentin Kozmenko Delinde

Romeo & Juliet
Nesmrteľný romantický príbeh o Rómeovi a Júlii si pod režisérsku taktovku zobral Valentin Kozmenko Delinde, ktorý už na scéne JORIK režíroval niekoľko inscenácií. Dramaturgom je Ľubomír Šárik a hudbu k predstaveniu zložili chlapci z košickej kapely No Name. V modernom naštudovaní klasického diela svetovej literatúry účinkujú členovia divadelného súboru Viktória Jenčková, Erika Orgován Molnárová, Miriam Ryšavá, Janka Štafurová, Peter Creek Orgován, Juraj Fotul, Miro Kolbašský a Andrej Sisák spolu s hosťujúcimi hercami Jankou Balkovou, Dominikom Dupľákom a Dáriusom Pešekom.
Činoherná scéna JORIK v Košiciach inscenáciu Romeo & Juliet v apríli uvedie v termínoch: 3. apríla o 10:00 a o 19:00 hod. a 9. apríla o 10:00 a o 19:00 hod.

Úbohý Platonov
Aleš Bergman, režisér a pedagóg na JAMU v Brne, pripravil pre scénu JORIK dramatickú prvotinu Antona Pavloviča Čechova Platonov. Upravil ju pre piatich hercov pod názvom Úbohý Platonov. Je to hra o láske a zrade, tragickom vnútornom rozpoložení, neopätovanej láske a láske uzurpátorskej, manželskej láske aj nevere – teda láska na všetky spôsoby s traumatizujúcim psychologickým vnútorným oblúkom v živote postáv velikána svetovej dramatiky A. P. Čechova. Čechov napísal túto rozsiahlu drámu ako sedemnásťročný študent a v jeho rukopise ostala bez názvu, divadlá ju preto uvádzajú rôzne, napríklad Platonov, Darebák Platonov, Bezotcovština či Úbohý Platonov.
Úbohý Platonov v Bergmanovej verzii má päť postáv. Štyri stvárnili herci z domovského divadla a hlavnú postavu – Michaila Platonova – si zahral Michal Novodomský z Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Erika Orgován Molnárová sa predstavila ako Anna Vojnicevová, Jana Štafurová stvárnila Sašu, v úlohe Sofie alternovali Kristína Medvecká Heretiková a Viktória Sedláková. Druhú mužskú postavu Osipa zveril režisér Petrovi Creekovi Orgovánovi.

Úbohý Platonov: Erika Orgován Molnárová a Michal Novodomský

Na scéne JORIK zožala Čechovova hra obrovský úspech. Nie je každodennou udalosťou, keď sa na konci predstavenia lesknú oči slzami nielen hercom na javisku, ale aj mnohým divákom. Neskutočné herecké výkony, doplnené clivým spevom ruských piesní v podaní Viktórie Sedlákovej prikovali divákov ku stoličkám, ktorí so zatajeným dychom hltali každé jedno slovo a gesto účinkujúcich. Pri niektorých filmoch či divadelných predstaveniach sa vkráda na myseľ bonmot, že “ak ich neuvidíte, o nič zásadné neprídete.” Toto nie je ten prípad. Sila, ktorá ide z hercov, vo vás bude ešte dlho rezonovať.
Činoherná scéna JORIK v Košiciach inscenáciu Úbohý Platonov v apríli uvedie v termínoch: 4. apríla o a o 19:00 hod. a25. apríla o 10:00 hod.

Hosť: Divadlo PATCHWORK – Porucha
Na scéne JORIK „domáci“ dávajú pravidelne priestor aj hosťujúcim umeleckým súborom, aby obohatili ponuku divadelných predstavení v Košiciach. Tentoraz s podporou Poľského klubu uvedú hudobno-dramatické predstavenie Porucha v podaní divadla Patchwork. Divadelná hra popisuje deň zo života cestujúcich rôznych národností. Ich osudy sa spoja vo vlaku, ktorým cestujú do Poľska. Blížia sa Veľkonočné sviatky. Čo sa vo vlaku odohrá? Ako sa navzájom ovplyvnia ich osudy? Réžia: Magdalena Marszalkowska Hrajú: Ewa Sipos, Malgorzata Wojcieszynska, Viliam Sandor, Marcin Marszalkowski, Jakub Dobner, Stano Stehlik, Tomasz Olszewski. Divadelná hra je vhodná pre mládež od 15 rokov.
Činoherná scéna JORIK v Košiciach inscenáciu Porucha hosťujúceho divadla PATCHWORK v apríli uvedie v termíne: 7. apríla o a o 19:00 hod. Nezabudnite, že je to jediné predstavenie tohto hosťujúceho divadla, takže si ho určite nenechajte ujsť!

Zdroj foto: Bábkové divadlo Košice/JORIK


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno