Výnimočný koncert v Slovenskom rozhlase: líder FATS JAZZ BAND bude swingovať na organe

Prvý koncert nového BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVALu prelína svet starého jazzu s repertoárom a fenoménmi klasickej hudby. FATS JAZZ BAND predstaví v sobotu 6. apríla o 19: 00 v Slovenskom rozhlase program s veľkým píšťalovým organom z repertoáru prvého jazzového organistu Fatsa Wallera, obohatený o unikátne dobové swingové úpravy klasickej hudby. Ladislav Fančovič ako bandleader, klavirista a organista!


Koncom roka 2018 vydal výnimočný slovenský klavirista Ladislav Fančovič spolu so svojim Fats Jazz Bandom nové CD. Ale nebol by to Ladislav Fančovič, keby neprišiel s niečím novým a to konkrétne ORGANOM V JAZZE. Orchester Fats Jazz Band si prepožičal názov od jedného z najvýznamnejších raných jazzových legiend, Thomasa „Fats“ Wallera. A práve Fats Waller nahral v rokoch 1927 až 1939 jedny z prvých priekopníckych nahrávok, v ktorých hrá hot jazz a swing na organe. Či už sám, alebo v sprievode svojich hudobných priateľov a k nahrávkam dokonca prizval aj netradičný nástroj fagot či druhého klaviristu.


Výnimočný slovenský klavirista Ladislav Fančovič tentoraz zahrá na organe

Fančovič z Wallerových nahrávok vybral tie, ktoré boli podľa neho najzaujímavejšie a transkripciou ich prepísal do nôt. Vzniklo tak jedinečné CD, o ktorom nám povedal viac Ladislav Fančovič: „Celý tento nápad vlastne nebol tak úplne z mojej hlavy, ale vznikol na podnet organizátorov Bratislavského organového festivalu. Andrea Serečinová ma pred rokom oslovila, či by sa nenašlo v staro-jazzovom repertoári niečo s organom a ja som samozrejme o Wallerových nahrávkach vedel, ale nevedel som toho veľa o organe. A tak začali mesiace štúdia a zoznamovania sa s fantastickým nástrojom, ktorého zvukové možnosti sú nekonečné. Najťažšie z toho celého bolo naučiť sa na organe hrať. Keďže práca na príprave koncertu pre Bratislavský organový festival bola naozaj jedna z najťažších, akú som pre jeden konkrétny koncert robil, povedal som si, že toľká námaha by sa mala zúžitkovať ešte aj inak, nie len odohrať na jednom koncerte. Preto som sa rozhodol celý projekt nahrať a vydať na CD.

CD Swingin´ Organ uzrelo svetlo sveta na Vianoce, teraz ho v rozhlase pokrstia

A práve tento album, ktorý sa narodil na Vianoce, bude pokrstený na koncerte v Slovenskom rozhlase 6. apríla 2019. Určite preto neváhajte a tento koncert v rámci BRATISLAVA CROSSOVER FESTIVALu navštívte. V našej redakcii album hodnotíme ako unikátne dielo, ktoré si zaslúži pozornosť. Počuť tieto skladby naživo preto musí byť zážitok na celý život!

Zdroj foto: FATS JAZZ BAND, Ján Lukáš


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno