Ak chcete zažiť výnimočný víkend, zamierte v nedeľu 12.5. do Pezinka a otvorte letnú sezónu v Schaubmarovom mlyne! Usporiadatelia SNG Schaubmarov mlyn a SNG – Slovenská národná galéria pre vás pripravili bohatý program už od 15:00 pre rodiny, vernisáž výstavy a koncerty.
Schaubmarov mlyn je už od 70. rokov súčasťou Slovenskej národnej galérie. Od roku 2017 prešiel postupnou premenou na zážitkový, vzdelávací a voľnočasový priestor, kde sa páči všetkým, ktorí majú radi nielen umenie a kultúru ale aj vidiek, či dobré jedlo.
Druhá májová nedeľa bude patriť otvoreniu novej výstavy Do divočiny v koncepcii kurátorky Alexandry Tamásovej. Predstaví diela zo zbierky Slovenskej národnej galérie a práce súčasných autorov, z ktorých niektoré vznikli priamo pre výstavu. Názov naznačuje tému výstavy – vstupovanie človeka do (divokej) prírody, hľadanie alebo naopak strácanie jednoty s ňou, spôsob ako ju „používame“, staráme sa o ňu, ničíme ju, ochraňujeme, bojujeme s ňou…
Výstavu otvárajú organizátori vo veľkom – pozývajú na vernisáž, koncerty, program pre rodiny s deťmi a príjemnú atmosféru Schaubmarovho mlyna s dobrým jedlom a pitím na čerstvom vzduchu.
PROGRAM
15.00 /SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE VÝSTAVY
Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktoré/í sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda“ alebo „divočina“ existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému“, čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.
Výstava sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov – najmä však preto, aby hľadal/a a nachádzal/a stratené vedomie jednoty. Výstava tak nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode (ktorá by tu bola aj bez nás) ako skôr o ľuďoch, ktorí sa od nej vzďaľujú, alebo sa k nej vracajú; ničia ju alebo ochraňujú; prisvojujú si ju alebo sa jej poddávajú; boja sa jej, splývajú s ňou, spievajú jej piesne.
15.00 – 17.00/ WORKSHOPY PRE DETI (AJ RODIČOV)
Putovanie svetla
workshop pre rodiny s deťmi, 15.00 – 17.00, dvor a sad
Naším ateliérom bude dvor a záhrada mlyna plná stromov a kríkov, ktoré nám poskytujú tieň pred páľavou slnka. Budeme pozorovať putovanie svetla priestorom a pohyb tieňov. Tento premenlivý jav skúsime vizuálne zachytiť.
Škumpa vlasatá
bádateľské aktivity pre rodiny s deťmi, 15.00 – 17.00, ovocný sad
Dialóg s prírodou sa začína jej poznaním, a preto sme pre rodiny s deťmi pripravili prírodovedecké bádateľské aktivity v našom sade, pri ktorých preskúmate, porovnáte a spoznáte rôzne ovocné stromy a kríky. Ako rozpoznať duly, hrušky, jablone, slivky či marhule? Je bršlen strom či ker? Ako dlho stromy vlastne rastú?
15.30, 16.30 / KOMENTOVANÉ PREHLIADKY SCHAUBMAROVHO MLYNA
Aká je história Schaubmarovho mlyna? Kto v ňom žil a pracoval? Ako fungovala mlynská technológia? Prevedieme vás minulosťou aj súčasnosťou Schaubmarovho mlyna – mlynskou expozíciou aj galériou.
16.00 – 17.00 / EXPRES DO DIVOČINY/ interaktívna prehliadka s deťmi a pre deti
Pošlite svoje deti na expedíciu do divočiny. Deti prevedieme novou výstavou, preskúmame diela na výstave a zistíme, čo všetko je možné zažiť prostredníctvom umenia.
17.00 / koncert NOISECUT
18.00 / koncert LONGITAL
Longital je trio, ktoré tvorí Daniel Salontay a Shina, hudobní svetobežníci z kopca nad Dunajom, ktorý sa kedysi volal Longital a Marián Slávka, bubeník a klavírista, ktorý sa k ním vrátil po rokoch. Kozmpopolitný názov korešponduje so životom umeleckej a životnej dvojice – pravdepodobne najrozcestovanejšia slovenská skupina zahrala v dvanástich krajinách Európy, Amerike a Kanade. Longital patrí medzi stálice slovenskej nezávislej scény, má na konte deväť albumov a dve hudobné ceny. Okrem koncertov a albumov je dvojica prizývaná k filmovej a divadelnej spolupráci v Čechách (divadlo Continuo, film Hodinu Nevíš) a na Slovensku (divadlo Gunagu, Divadlo Elle Danse, Štúdio Tanca, filmy Sneh, Príbeh Emy B., True Štúr).
Text a foto: redakcia mojakultura.sk, Schaubmarov mlyn SNG