Virvar – Dni bábkového divadla ponúka viac priestoru pre slovenské divadlá, no nebudú chýbať ani divadelné produkcie z Poľska s Červenou čiapočkou či z Ukrajiny s predstavením Myška a ružová stužka. Nebude chýbať mnoho interaktívnych podujatí a obľúbený žonglér Tomík – pozrite si, čo na veľkých a najmä malých divákov čaká do nedele, 6. júna aj na sociálnych sieťach nášho portálu.

Pandémia koronavírusu síce organizátorom znemožnila organizovať festival Virvar naplno a ani tento rok nemôžu pozývať toľko divadiel zo zahraničia, ako po iné roky. Tak, ako po minulý rok festivalu, ktorý sa konal dokonca v septembri, aj tohto roku na Virvar, ktorý slávnostne odštartoval 3. júna v Átriu Bábkového divadla v Košiciach a mal mimoriadne optimistický charakter, zavítajú divadelníci z Poľska a Ukrajiny.


Aj v týchto ťažkých časoch organizátori ostávajú verní tradícii – festival je pre všetkých zadarmo ako poďakovanie za celoročnú priazeň a podporu. Časť programu tohto ročníka usporiadatelia sprístupnia aj v online priestore, takže vybrané predstavenia budú pre divákov dostupné z celého Slovenska. Online predstavenia budú dostupné aj prostredníctvom našej FB stránky Moja Kultúra SK. Program festivalu a predstavenia, ktoré budú dostupné online, nájdete nižšie v texte.
Okrem otvorenia sa včera, 3. júna konalo vizuálne pôsobivé predstavenie Štipka hodín v podaní Konzervatória J. Adamoviča v Košiciach a Ateliéra bez StropU.


Predstavenie Štipka hodín bolo na festivale Virvar uvedené v rámci premiéry. Je hrou na motívy románu Terryho Pratchetta zo sveta Zemeplochy. Smrť sa stáva osobnosťou a dostáva výpoveď zo zamestnania. Živé bytosti na Zemeploche prestávajú umierať. Kolobeh bytia a nebytia je narušený. Existuje cesta z tejto situácie? Predstavenie je absurdnou komédiou. Vďaka pôsobivému vizuálnemu uvedeniu – vynikajúco prepracovaným svetelným efektom, vizuálom na plátnach, ktoré sa odohrávali počas hereckej akcie ako druhý plán v pozadí, nás táto hra doslova pritiahla ako magnet. Náš svet sa nepochopiteľne mení. Dozvedáme sa to aj prostredníctvom tejto divadelnej hry. Už len taká obyčajná vec – ako zápalky, nadobúda prostredníctvom jedného dlhého monológu, nový zmysel. K tomu Pratchettov absurdný humor, pôsobivé masky a vynikajúce herecké výkony – otvorenie festivalu ako lusk, vrelo odporúčame!


Vďaka Štipke hodín sa divákom podarilo nahliadnuť na meniaci sa svet cez prizmu príbehu iných bytostí, odlišných vzorcov správania sa, cez prizmu fantastického sveta, a vydýchnuť si.


Do nedele priaznivcov divadla, ale aj zábavy a interaktívnych hier, teda malých i veľkých divákov čaká mnoho zaujímavého. Medzi iným aj tieto dve divadelné predstavenia:

Ch. Perrault – S. Bryžaň: Kocúr v čižmách

Inscenácia je obrazom aktivity priateľstva, ale súčasne aj morálneho dôsledku konania. Priateľstvo a spolupatričnosť iného poukazuje na to, že nemusíme byť ani ľuďmi, ale musíme si v tomto svete, prehnane orientovanom na materiálnosť, vzájomne pomáhať. 

Autorom prešibaného Kocúra v čižmách je francúzsky klasicistický spisovateľ Charles Perrault, priekopník literárnej tvorby pre deti. Inšpiráciu čerpal najmä z ľudovej slovesnosti a príbehov francúzskych ľudových rozprávačov. Dej francúzskej rozprávky je základným stavebným kameňom aj pre inscenáciu Bábkového divadla v Košiciach.

Jeden mlynár mal troch synov. Na smrteľnej posteli si zavolal všetkých troch k sebe, aby im rozdelil svoj majetok. Najstarší syn a prostredný syn dostali mlyn a najmladšiemu Jacquesovi sa ušiel kocúr. Kým dvaja starší synovia sa mali po otcovej smrti dobre, ten najmladší žil v biede. Keď zo svojej zúfalej situácie už nevidel východisko, rozhodol sa, že sa kocúra zbaví. Vtedy kocúr prehovoril ľudským hlasom a uprosil svojho majiteľa, nech ho nezmárni, ale nech mu radšej zaobstará čižmy a šaty. Ak to urobí, kocúr mu z biedy pomôže. Najmladší brat poslúchol a kocúr krok za krokom dokázal prostredníctvom vtipných nápadov dosiahnuť, že Jacques dostal dokonca nádherné šaty od samotného kráľa a ruku princeznej. Kocúr je v rozprávke nielen symbolom vynaliezavosti a nápaditosti, ale aj cnosti a vernosti, keďže stojí vždy pri svojom pánovi a pomáha mu. Inscenovania Kocúra v čižmách sa ujal ukrajinský režisér Sergej Bryžaň, ktorý sa v Bábkovom divadle v Košiciach predstavuje po prvýkrát. Scénografiu mala na starosti ukrajinská výtvarníčka Oľga Savicka. Podľa jej návrhov vytvorili umelecké dielne BDK až desať nádherných bábok, ktoré zobrazujú nielen hlavného hrdinu Kocúra v dvoch veľkostiach, ale aj ďalšie rozprávkové postavy. Inscenácia v sebe nesie okrem humoru aj výchovné posolstvo a detský divák sa dozvie, aké dôležité je byť čestným človekom, ktorý za žiadnych okolností nezľavuje zo svojich morálnych princípov.

Inscenácia je vhodná pre deti od 3 rokov.

Dĺžka inscenácie je 50 minút.

Účinkujú: Jana Bartošová/Jana Štafurová, Beáta Dubielová, Juraj Fotul, Peter Creek Orgován.
Réžia: Sergej Bryžaň
Dramaturgia: Ivan Sogel
Scénografia: Oľga Savicka
Asistent réžie: Peter Creek Orgován

B. Mazúch – M. Turošík: Chaplin

V uličke, medzi javiskom a hľadiskom, stojí huslista vo fraku a chystá si stojan na noty. Stojan mu stále padá, ale huslista to nevzdáva. Keď sa mu konečne podarí stojan postaviť, rozloží si naň noty. Nôt je veľa, ba neúrekom a tak raz sa znesie na zem jedna partitúra, potom zas druhá. Huslista nemá ľahký život. Keď už je všetko prichystané, husle pod krkom a v pravej ruke sláčik, koncert k bábkovému divadlu môže začať. K akému bábkovému divadlu? K veselému, aj smutnému. K bláznivému, aj nežnému. K drsnému, aj láskavému. O čom to bábkové divadlo bude? No predsa o Chaplinovi, o Charliem Chaplinovi a postave jeho nemých grotesiek – Tulákovi. Kde sa príbeh tejto legendárnej filmovej postavy bude odohrávať? No predsa v uliciach Košíc. Neveríte? Tak sa nechajte prekvapiť. Chaplin ako iluzívne marionetové nemé divadlo so živým hudobným sprievodom. Chaplin ako séria krátkych marionetových grotesiek na motívy Chaplinových nemých grotesiek zo začiatku jeho filmovej kariéry. Chaplin ako oslava života, mladosti, radosti, vtipu, vynachádzavosti, tvorivosti a slobody.

Inscenáciu režijne pripravuje Braňo Mazúch, ktorý v BDK režíroval úspešnú a nekonvenčnú rozprávku O psíčkovi a mačičke.

Réžia: Braňo Mazúch
Dramaturgia: Marek Turošík
Scénografia: Jan Brejcha
Hudba: Vratislav Šrámek
Asistent réžie: Peter Creek Orgován 

Pozrite si kompletný program festivalu Virvar a vyberte si podujatie, ktoré vás najviac oslovilo.

Na FB Bábkového divadla v Košiciach a tiež na sociálnych sieťach Moja Kultúra SK  si naživo môžete pozrieť online nasledujúce predstavenia:

  1. jún (piatok)

 

12:00.  VESMÍRO              

Divadlo SpozaVoza, Trnava, SLOVENSKO

trium Bábkového divadla v Košiciach)

 

18:00.  KOCÚR V ČIŽMÁCH

Nové divadlo Nitra, SLOVENSKO

(Kulturpark, pódium)

 

  1. jún (sobota)

 

10:30    TRI PRASIATKA

Ziránó Színház, Hottó, MAĎARSKO

trium Bábkového divadla v Košiciach)

 

14:00    KLAUN A MORE

Clown Boom Studio, Klaipeda, LITVA

(Kulturpark, pódium)

 

  1. n (nedeľa)

 

11:00     O KOZLIATKACH

Bábkové divadlo Žilina, SLOVENSKO

(Kulturpark)

 

11:45       BÁJKY

Bábkové divadlo Žilina, SLOVENSKO

(Kulturpark)

 

Spracovala: redakcia: mojakultura.sk

Zdroj foto: festival Virvar, Bábkové divadlo Košice

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno