V dňoch 25.2. a  26.2.2022 sa o 19:00 hod na javisku Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave uskutočnia premiéry inscenácie hry významnej švédskej autorky Sary Stridsberg: UMENIE PADAŤ v réžii renomovaného režiséra Jakuba Nvotu. Ide o prvé uvedenie tejto výnimočnej hry nielen na Slovensku ale aj v Čechách, projekt organizuje občianske združenie KADU – Kabinet audiovizuálnych divadelných umení v koprodukcii s BKIS – DPOH.

Hra významnej švédskej autorky Sary Stridsbergovej  Umenie padať (originálny názov: Konsten att falla) je biografickou tragikomédiou z roku 2015, ktorá doteraz nebola v SR ani v ČR uvedená; slovenského prekladu  a prvého uvedenia sa hra dočkala až v sezóne 2021/2022 v koprodukcii KADU – Kabinetu audiovizuálnych divadelných umení, o.z. a BKIS – Mestského divadla P. O. Hviezdoslava.


Prináša životný príbeh matky a dcéry  –  „Veľkej Edie“ a „Malej Edie“ Bealových, blízkych príbuzných (teta a sesternica) Jacqueline Kennedyovej.  Dcéra Edie mala pred sebou sľubnú kariéru modelky a kabaretnej umelkyne v New Yorku,  po prvom neúspechu nenájde silu začať znovu, ale podľahne volaniu matky a vráti sa k nej do víkendového domu v East Hampton na pobreží Atlantiku. Osamelé a izolované žijú v starom letnom sídle s osemnástimi miestnosťami, ktoré roky chátra, zdrojom príjmu je iba minimálne mesačné „odškodné“ od manžela Veľkej Eddie, ktorý ich pred rokmi opustil a založil si novú rodinu. Po dome sa preháňajú mývaly a mačky, cez rozbité okná prelietajú morské vtáky, už ich nikto nenavštevuje, len postavy z ich minulosti prichádzajú a odchádzajú ako sny. Stridsbergová rozkýva podivný vzťah matky a dcéry, ktoré vegetujú uprostred postupujúcej skazy v  jedinej obývateľnej izbe a utápajú sa v do ružova vymaľovaných spomienkach.  Hrdinky si uvedomujú svoj stav a z toho plynúci hnev obracajú proti sebe i celému svetu v dialógoch plných čierneho humoru a irónie.


Záber z filmu Grey Gardens – Šedé záhrady.

Hra je inšpirovaná úspešným dokumentom Grey Gardens (Šedé záhrady, r. Albert a David Maysles, 1975) a oceňovaným rovnomenným celovečerným filmom z produkcie HBO ( r. Michale Sucsy, 2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange.


Režisér Jakub Nvota k inscenácii uvádza: „Vlastný  dramatický text Sary Stridsbergovej  je okrem iného unikátny aj tým, ako pozoruhodne –  tu okato a hneď zas nebadane sa v ňom strieda žáner. A atmosféra  Na jednej strane nás drží intenzívne vedomie, že všetko je podľa skutočnej udalosti. Samotný text nás po chvíli vedie cez psychologicky presné rozkrytie charakterov a ich tém až k snovej surreálnosti a groteske. Táto tendencia v závere hry dokonca  graduje.  Uzavrieť preto hru do jedného žánru, by znamenalo vziať jej možnosť vyvíjať sa a meniť.  Konáme sledovaním príbehu a cesty, ktorá nás podrobne,  až Beckettovsky zúrivo zoznámi s rozkladom vôle, túžob a osobnosti človeka. Obidve ženy  sa cez hľadanie svojej dôstojnosti, uchovávanie vlastných spomienok a verzii svojich životov, ktoré sa tak nikdy neodohrali, menia, rozpadajú a stávajú  sa len schránkami. Z nich samých sa stavajú len pozorovatelia života v jeho elementárnej podobe, dve staré melódie, ktoré už  nikto nikdy nezahrá….  Koniec prinášajúci  rozpad ich sveta, ich mení na klaunov (trochu dieťa, trochu zviera), ktorí sa na svet dívajú už len ako na veľký otáznik.  Aktuálnosť témy je zarážajúca, nakoľko sa jedná o dobrovoľnú izoláciu hlavných hrdiniek, ich neschopnosť odpútať sa od „starého“ života,  ktorý dávno stratili. Obidve majú strach z premenlivosti života, stratili sebadôveru  a nehľadajú vlastnú pravdu.“ 


Postavu  Matky stvárni všestranná, renomovaná herečka Anna Šišková, ktorej skúsenosti s filmovým herectvom a „strihom“ sú pre charakter postavy určujúce a  postavu  Dcéry  Marta Maťová, ktorá pre rolu disponuje nielen výborným javiskovým pohybom (tanec), ale aj komediálnym talentom,  iróniou, šarmom a akousi sebazničujúcou snovosťou. Niekoľko menších, výrazne odlišných mužských postáv bude hrať Kamil Mikulčík, v ktorých môže naplno rozvinúť svoj  komediálny a hudobný talent. Dôstojnú a krásnu príbuznú Jacqueline Kennedyovú si zahrá Soňa Norisová. Súčasťou scénickej hudby  známeho českého  hudobníka  Mária Buzzi sú aj piesne, čím chceme podčiarknuť tragikomickosť až grotesknosť príbehu. Bohatú  kostýmovú výpravu  realizuje Katarína Hollá a dramaturgickú spoluprácu Martin Kubran.

“Veríme, že  sa nám podarí priniesť netradičný,  moderný inscenačný tvar s aktuálnou tému,  ktorý  zaujme laickú aj odbornú verejnosť,” pozýva realizačný tím na predstavenie.

Sara Stridsberg: UMENIE PADAŤ

Preklad: Gabriela Forischová

Réžia: Jakub Nvota

Scénografia: Tomáš  Ciller

Kostýmy: Katarína Hollá

Dramaturgická spolupráca: Martin Kubran

Hudba: Mário Buzzi

Masky: Martin Blizniak

Fotografie: Šimon Ľupták

Producent: Marta Šuleková

 

Účinkujú:

Matka  – Anna Šišková

Dcéra – Marta Maťová

Jackie Kennedyová – Soňa Norisová

Brat, filmár a ďalšie mužské role  – Kamil Mikulčík

Realizácia scény: Štefan Prelovszký – Prescont
                               Martina Rusnáková

 

 

Zdroj: TS Marta Šuleková
Zdroj foto: Šimon Lupták

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno