V kinách vás tento víkend čakajú filmové premiéry, mnoho koncertov, no v najmä Noc divadiel, ktorá sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie.


FILM:
Midway
Réžia: Roland Emmerich
Obsadenie: Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson, Mandy Moore, Ed Skrein, Dennis Quaid, Alexander Ludwig a ďalší
Krátko po japonskom útoku na Pearl Harbor počas druhej setovej vojny nastáva ďalší zlomový moment v Tichomorí. Námorníctvo USA opäť čelí početnejším a silnejším útočiacim japonským lietadlovým lodiam. Začína bitka o Midway, ktorá významne ovplyvní priebeh druhej svetovej vojny…


Dokonalá lož
Réžia: Bill Condon
Obsadenie: Helen Mirren, Ian McKellen, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Russell Tovey, Jim Carter, Mark Lewis Jones a ďalší
Roy Coutnay je rodený podvodník a nechce uveriť tomu, koľké šťastie ho postretlo, keď sa cez online zoznamku spozná s dobre situovanou vdovou Betty McLeishovou (Mirren). Tá ho vpúšťa nielen do svojho domu ale aj do svojho života…

Synonymá
Réžia: Nadav Lapid
Obsadenie: Tom Mercier, Louise Chevillotte, Quentin Dolmaire
Príbeh mladého Izraelca Yoava, ktorý odíde z izraelskej armády a presťahuje sa do Paríža, kde sa usiluje čo najrýchlejšie stať Francúzom…


Le Mans 66
Réžia: James Mangold
Obsadenie: Christian Bale, Matt Damon, Caitriona Balfe, Jon Bernthal a ďalší
Strhujúci legendárny príbeh o tom, ako konštruktér áut Carroll Shelby a britský jazdec Ken Miles postavia pre automobilku Ford revolučný závodný automobil Ford GT40, aby s ním zvíťazili nad Enzom Ferrarim v dvadsaťštyrihodinovom závode Le Mans vo Francúzsku v roku 1966…

Charlieho anjeli
Réžia: Elizaberh Banks
Obsadenie: Kristen Stewart, Naomi Scott, Ella Balinska, Elizabeth Banks, Noah Centineo, Patrick Stewart, Djimon Hounsou a ďalší
Kristen Stewart, Naomi Scott a Ella Balinska sa predstavia v novom, ženskom pohľade na kultových Charlieho anjelov pod taktovkou Elizabeth Banks…

HUDBA:

Glen Hansard, nedeľa, 17. novembra, 2019, Istropolis 20:00
Fanúšikovia sa môžu tešiť na kompletne nový program. Jednou z podmienok Glena Hansard napríklad bolo, aby bol celý koncert na sedenie, čím si fanúšikovia jeho vystúpenie viac užijú. Bratislavský koncert dozaista prinesie aj skladby z čerstvej novinky – albumu This Wild Willing. Rešpektované magazíny ako Mojo, The Rolling Stone, The Sunday Times, Classic Rock či Volume ohodnotili nahrávku plným počtom bodov a aj odborná verejnosť sa zhoduje na tom, že ide o výnimočné dielo.
Rodák z írskeho Dublinu už v Bratislave v minulosti niekoľkokrát vystúpil. Naposledy v roku 2016 spolu s Markétou Irglovou zaspievali aj oskarovú pieseň Falling Slowly. Po kapelách The Frames a The Swell Season je Hansard od roku 2012 na sólovej dráhe a podľa ostatného diela je na najlepšej ceste.

Koncert pre všímavých, nedeľa, 17. novembra, 2019, Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka 19:00 / Fuga 21:30
Miesta koncertov sú vybrané zámerne. V reakcii na pražské udalosti zo 17. novembra sa v nedeľu 19. novembra 1989 v bratislavskej Umelke zišlo približne päťsto umelcov, intelektuálov a osobností spoločenského života, toto stretnutie viedlo k založeniu VPN. Podnet na stretnutie dal Rudo Sikora, ktorý mal v novembri 89 v Umelke výstavu – v tomto roku tam vystavuje opäť a spolu s Ilonou Németh bude s lídrami hnutia Stojíme pri kultúre Ninou Vidovencovou a Stanom Krajčim debatovať o úlohe umenia v spoločnosti. Existencia slobodného klubu ako je Fuga je dôležitým výsledkom pohybov z roku 1989. Je dôležitým centrom slobodného umenia v centre Bratislavy, okrem kapiel tam vystúpi aj jeden z lídrov Nežnej revolúcie – Fedor Gál.

Mikulášska Tancovačka, sobota, 16. novembra 2019, Majestic music club 19:00
Už klasicky vystúpia Catastrofy, pozvanie prijali aj Doomas, kvalitný dúm metalisti známi nie len doma, ale aj v zahraničí. A zahrajú aj maniaci Fyasco. Poslední v MMC, ako čerešnička na torte – Čad.

Slovak Tea, sobota, 16. novembra 2019, Kafe Scherz Palisády 19:30
Naposledy hrala kapela Slovak Tea v Kafe Scherz dňa 16.11.2018. Náhoda?! Nemysli, ale radšej príď skontrolovať toto Bratislavské pitie čaju! Ako špeciálny hosť vystúpi János „Johnny“ Hushegyi talentovaný bluesman z mäkky slovenského bluesu – Šamorína.

HUDBA V PEZINKU 2019 – 5. koncert, sobota, 16. novembra 2019, DK Pezinok, 20:00
Klasická hudba nemusí byť len vážna! Srdečne Vás pozývame na koncert krásnej a zároveň i zábavnej hudby: obľúbený Karneval zvierat Camilla Saint-Saënsa, “zoologická fantázia pre dva klavíry a orchester”, zaznie v podaní Jordany Palovičovej, Ivana Kosku a Hilaris Chamber Orchestra. Koncert je vhodný i pre deti, vstupné je dobrovoľné.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Hudobný fond a Mesto Pezinok.

Jesenný koncert SZMB venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie, nedeľa, 17. novembra, 2019, Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca 17:00
Program:
Joseph Haydn – Die Jahreszeiten
Wolfgang Amadeus Mozart – 2 nocturnos
Johannes Brahms – Schicksalslied op. 54.
Ernest Bloch – Nigun zo suity Baal Shem
Antonín Dvořák – Moravské dvojspevy
Ilja Zeljenka – 5 etud
Béla Bartok – Štyri slovenské ľudové piesne
Eugen Suchoň – Slovenské ľudové piesne

Účinkujú
Spevácky zbor mesta Bratislavy
Ladislav Holásek – dirigent
Tomáš Nemec – klavír
Júlia Nemcová – husle
Magda Feniková – soprán

Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie, nedeľa, 17. novembra, 2019, Slovenská filharmónia 19:00

V nedeľu 17. novembra si Slovensko pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie, pád železnej opony a komunistického režimu v Československu. Pri tejto príležitosti zaznie v bratislavskej Redute koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru symbolicky zostavený z diel českých a slovenských skladateľov dvoch generácií.

Na úvod zaznie Symfónia č. 8, op. 64 Alexandra Moyzesa pod názvom „21. 8. 1968“, ktorá bola do roku 1989 zakázaná. Vystrieda ju passacaglia pre veľký orchester, op. 31 Mystérium času českého skladateľa a disidenta Miloslava Kabeláča, vedúceho predstaviteľa hudobnej avantgardy šesťdesiatych rokov 20. storočia. Mystérium času patrí medzi jeho najhranejšie diela na domácich i zahraničných koncertných pódiách. Na záver zaznie v svetovej premiére skladba Liberte Ľubice Čekovskej, jednej z najúspešnejších a najproduktívnejších slovenských hudobných skladateliek. Sedemnásťminútovú orchestrálnu vetu pre veľký orchester, zbor a mezzosoprán skomponovala pri príležitosti výročia „Nežnej revolúcie“. Dielo vzniklo na objednávku spoločnosti Gesamtkunstwerk. „Skladateľka v zhudobnených textoch Williama Shakespeara a Jána Štrassera necháva zaznieť čas revolučných novembrových udalostí, ale aj memento apelujúce na najvyššiu spoločenskú hodnotu slobody s atribútmi rešpektu voči dôstojnosti jednotlivca a vzájomného porozumenia,“ uvádza v texte ku koncertu jeho autor Robert Bayer. Skladba pre mezzosoprán, zbor a orchester zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru / zbormajster Jozef Chabroň/ a mezzosopranistky Terézie Kružliakovej v naštudovaní slovenského dirigenta Petra Valentoviča. Koncert sa začne o 19.00 h.

Slovenská filharmónia organizuje koncert v spolupráci so spoločnosťou Gesamtkunstwerk

Peter Valentovič je absolventom Parížskeho konzervatória, kde študoval dirigovanie u Zsolta Nagya. Spolupracoval s osobnosťami ako Sir John Eliot Gardiner či Edita Gruberová. Sólistka Opery SND v Bratislave Terézia Kružliaková je víťazkou Medzinárodnej súťaže A. Dvořáka v Karlových Varoch a laureátkou súťaže Toti dal Monte v Trevise. Jozef Chabroň je zbormajstrom SFZ a spolupracoval s Operným domom v Zürichu, Viedenskou štátnou operou, Tonkünstler-Orchester či BBC Singers.

Interpreti:
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor
Peter Valentovič dirigent
Jozef Chabroň zbormajster
Terézia Kružliaková mezzosoprán

Program:
Alexander Moyzes – Symfónia č. 8, op. 64 (21. 8. 1968)
Miloslav Kabeláč – Mystérium času, passacaglia pre veľký orchester, op. 31
Ľubica Čekovská – Liberte pre mezzosoprán, zbor a orchester (premiéra)

DIVADLO:

Noc divadiel 2019
Noc divadiel bude tento rok v znamení osláv 30. výročia Nežnej revolúcie.

Program:
sobota, 16. novembra, 2019

Biele divadlo o 10.00 – 12.00
Herecký workshop pre verejnosť
Karloveská 64 – budova Iuventy
Zabavte sa pri hereckých cvičeniach, technikách a etudách a zažite na chvíľu, aké to je byť hercom. Workshop bude prebiehať v Roset Boutique hotel na Štúrovej ulici 15 v Bratislave.

Biele divadlo o 17.00
Matka, Tma, Hriech
Je Vaša rodina zvláštna? Áno/nie. Nehodiace sa preškrtnite. Nevadí, Tajovský nám svojimi hrami ukazuje, že je to bežný jav.

Bratislavské bábkové divadlo o 16.30 / Vstup je voľný
Poďme ťahať za nitky
Zábavno-náučná divadelná dielňa pre celé rodiny, ktorá vás zasvätí do tajov bábkového divadla.

Bratislavské bábkové divadlo o 18.00 / Vstup je voľný
Príbehy stien
Inscenácia pre dospelých a mládež o stenách, múroch a barikádach medzi nami. Pre deti od 12 rokov. Predstavenie sa hrá v Istropolise.

Divadlo Arteatro
Holokaust
Autorské predstavenie študentov 6. ročníka Konzervatória v Bratislave, inšpirované skutočnými udalosťami.
Vejár
Komédia o živote plnom lásky, bitiek, zmierení. O tom, že sa človek môže zmýliť a že klebeta je ako chrobák, čo sa vám dostane do hlavy. Hra o tom, ako prekvapivo môžu zavážiť maličkosti. Čo tak napríklad jeden prekliaty vejár?

Divadlo Astorka korzo ´90 o 19.00
Komúna (Thomas Vinterberg, Mogens Rukov)
Komúna je príbeh harmonického manželstva architekta Erika (Juraj Kemka) a Anny (Zuzana Konečná), ktorí z ekonomických dôvodov poskytnú svoju zdedenú veľkú vilu v dobrej štvrti priateľom Olemu (Marián Miezga/Peter Šimun), manželskému páru Steffenovi a Ditte (Pavol Šimun, Sarah Arató), cudzincovi Virgilovi (Róbert Jakab) a Mone (Broňa Kováčiková).

Divadlo LAB o 23.00
Súhlas!
Štátna moc a dezinformácie kráčajú ruka v ruke v tejto hre, na motívy Tatarkovho Démona Súhlasu.

Divadlo Ludus o 17.00
Tajný denník Adriana Mola
Adrian Mole je obyčajný chlapec v neobyčajnom veku. Na prahu puberty zisťuje, že má hneď niekoľko problémov. Je jedináčik, dostáva nemožné darčeky a pravidelné akné. Za problematickú pleť môže matkina strava a za ostatné asi sám život. Prečítajte si viac

Divadlo Stoka o 19.00
Scénické čítanie – Rainer Maria Rilke: Muž, ktorého zabila ruža
Možno sú všetky príbehy nášho života iba princezné, ktoré čakajú na to, aby raz boli krásne. Možno všetko hrozné je vo svojej podstate iba bezmocné, ktoré čaká na našu pomoc.

DPOH o 16.30
Pred divadlom – Vernisáž výstavy Nežná revolúcia
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko a o. z. Klub 89 pripravili výstavu unikátnych dobových fotografií rôznych autorov zachytávajúcu pád komunizmu na Slovensku. Fotografie sú súčasťou publikácie Nežná revolúcia.sk, ktorú vydal Klub 89 k 30. výročiu Novembra.
Foyer divadla – Vernisáž výstavy Divadlo s názorom
Výstava fotografií zachytávajúca výnimočné udalosti, ktorých organizátorom a spoluorganizátorom bolo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (napr. návšteva Dalajlámu v MDPOH, odovzdanie ocenenia Biela vrana a i.), ale aj vybrané divadelné predstavenia z repertoáru MDPOH.

DPOH 16.11. – 17.11.2019
1. poschodie – výstava 10 rokov DPOH
Výstava kostýmov z divadelných predstavení z repertoáru divadla. Návštevníci majú jedinečnú možnosť pozrieť si kostýmy z predstavení Perníková dáma, Zdravý nemocný, Aj múdry schytí atď.

DPOH o 18.00
Javisko DPOH – Premietanie divadelnej hry Doktor Macbeth
Pri príležitosti 30. výročia novembra ’89majú návštevníci možnosť pripomenúť si predstavenie Doktor Macbeth, ktoré zachytáva prvý týždeň Nežnej revolúcie, v podobe televízneho záznamu z archívu RTVS.

DPOH o 20.00
Diskusia – Je potrebné si novemebr ´89 pripomínať?
Diskusia s tvorcami hry Doktor Macbeth – Valeriou Schulczovou a Romanom Olekšákom a s hercami MDPOH – Milom Kráľom a Barborou Švidraňovou.

DPOH o 20.45
Hudobné vystúpenie skupiny Milo Kráľ Band

Muzikálové divadlo Alkana o 18.00
Muzikálové predstavenie Jarné prebudenie a beseda s tvorcami a účinkujúcimi
Muzikál o hľadaní lásky a pravdy 14-ročných na motívy hry Franka Wedekinda. Vnútorný zmätok, vzťah k rodičom, učiteľom i sebe samému končí tragicky.

Red cat Cabaret Club o 21.30
Som žena
Autentický príbeh transexuality. Nevšedný a najmä autentický divadelný kus je poskladaný z mozaiky intímnych, ironických a dojemných monológov a scén. Prečítajte si viac

SND
Opera – workshop Operného štúdia.
Činohra – beseda po predstavení a nočná prehliadka v zákulisí.

Štúdio 12 o 18.00
Søren Kierkegaard
Inscenácia sprostredkúva život, dielo a myšlienky dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda. Za pomoci použitia jeho originálnych textov, bábok a jemného autorského vkladu do textu vytvorili tvorcovia obraz života muža, ktorý je považovaný za otca existencializmu a svojím dielom priamo ovplyvnil mnohých mysliteľov a tvorcov.

Štúdio 12 o 18.00
Nežná dráma
Diskusia o slovenskej dráme na prelome 80. a 90. rokov spojená s hranými ukážkami dramatických textov slovenských dramatikov a dramatičiek.

Štúdio 12 o 21.00
Koncert Kamila Mikulčíka
Slovenský herec, spevák a skladateľ predstaví divákom svoju hudobnú tvorbu, ktorú vytvoril najmä pre divadlo. Koncert bude doplnený o krátku diskusiu, okrem iného aj o Nežnej revolúcií.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno