Až osem nových filmov v slovenských kinách, pokračuje festival Bratislava v pohybe a cez víkend vyvrcholia Bratislavské hudobné slávnosti záverečným koncertom.
FILM:
Jiří Suchý, réžia: Olga Sommerová
Obsadenie: Jiří Suchý
Jiří Suchý. Jeho dielo je rozdrobené v tisícoch fragmentoch, dokumentoch, literárnych odkazoch. Je súčasťou náučnej literatúry a zároveň je akosi nikde. Film je o životnej ceste muža, ktorý okrem toho, že svoj talent zasvätil divadelnej a hudobnej tvorbe, žil tiež svoj osobný a občiansky život…
Blíženec, réžia: Ang Lee
Obsadenie: Will Smith, Mary Elizabeth Winstead, Clive Owen, Benedict Wong, Douglas Hodge, Ralph Brown
Akčný thriller s Willom Smithom. Henry Brogan, elitný nájomný zabijak, prenasledovaný tajomným mladým vrahom, dokáže predpovedať jeho každý ťah…
Zlatokopky, réžia: Lorene Scafaria
Obsadenie: Constance Wu, Jennifer Lopez, Julia Stiles, Keke Palmer, Lili Reinhart, Cardi B, Lizzo, Madeline Brewer, Mette Towley a ďalší
Jennifer Lopez v novom filme ako bývalá striptérka, ktorú už nebavilo tvrdo makať pri tyči, sa so svojimi kolegyňami rozhodne okrádať zbohatlíkov z Wall Street…
Sladký koniec dňa, réžia: Jacek Borcuch
Hrajú: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Robin Renucci
Maria Linde – poľská poetka, laureátka Nobelovej ceny za literatúru, oslavuje spolu so svojou rodinou a priateľmi 65. narodeniny. Jej stabilný rodinný život plynie v pokojnom rytme talianskej provincie, až kým sa neodhalí jej vzťah s imigrantom – o 30 rokov mladším Arabom Nazeerom…
BATAstories, réžia: Peter Kerekes
Obsadenie: Dolores Bata Arambasic, Thomas Archer Bata, Monica Pignal, Antonio Silva, Joao Jorge, Arun Satpute, Gopal Das, Alex Mutua Masika, Dennis Sila Masika, Esther Kute, Zdeněk Rybka
Celovečerný dokumentárny film o výrobe a predaji topánok a obuvníctve. Zachytáva dôležité míľniky aj omyly spojené s budovaním veľkolepého rodinného baťovského impéria. Vo filme sa cieľavedome prelínajú tri hlavné roviny rozprávania: životopisná – sleduje osudy zakladateľov firmy, súčasná – mapuje aktuálny stav globálneho kapitalizmu (jeho priekopníkom bol aj Tomáš Baťa) a spomienková – postavená na výpovediach českých a slovenských „baťamanov“ roztrúsených po celom svete…
Ukradnutý štát, réžia: Zuzana Piussi
Film Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi práve tohto filmu. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nakrúcanie nabralo nový rozmer…
Hluché dni, réžia: Pavol Pekarčík
Obsadenie: Sandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena Červeňáková
Štyri príbehy o nepočujúcich rómskych deťoch, ktoré pozorujú svoje okolie bez toho, aby mu úplne rozumeli, a v ktorom si snívajú svoj vlastný svet…
Stratený domov, réžia: Juraj Mravec ml.
Hrajú: Oliver Valentovič, Matej Karlák, Mária Karláková, Klára Bujnová, Iljas Hadži Murat
Keď sa rozsiahlych území na severe Sýrie a Iraku zmocnila teroristická organizácia Islamský štát, vypukla najväčšia migračná kríza od konca druhej svetovej vojny. Základným kameňom spoločnosti je rodina a tento film ukazuje, ako rýchlo sa môže ocitnúť v ohrození, keď vonku zúri vojna…
HUDBA:
Richard Müller, Michael Kocáb, Ondřej Soukup / Šansóny a iné piesne, nedeľa 13. októbra, 2019, Eurovia Aréna 19:00
Koncertný program bude pozostávať zo šansónových piesní z autorskej dielne Hapka/Horáček, s tematicky nosným albumom V penziónu svět, na ktorom v r. 1988 exceloval okrem iných interpretov Richard Müller aj Michael Kocáb.
V programe zaznejú menej hrávané piesne z diskografie R.Müllera, ako aj overené hity v skvelých aranžmánoch špičkovej sprievodnej skupiny.
Alphaville, sobota 12. októbra 2019, Ateliér Babylon 19:00
Príďte si naživo a v neopakovateľnej atmosfére vypočuť legendárny hity Big In Japan, Forever Young, Sounds Like a Melody a mnoho ďalších. Nemecká kapela fanúšikov vykoná svoju hudobnú históriou, od klávesového zvuku po rockovejšú polohu, od éry svojho vzniku až po súčasnosť.
Blues na Lodi, nedeľa 13. októbra 2019, Divadlo v podpalubí 19:00
Živý bluesový večer s výbornými muzikantami, v priestore lodného baru aďalší skvelý koncert z cyklu „Blues na Lodi“. Príďte sa hudobne zabaviť a stráviť príjemný večer v priestoroch lodného baru lode s výhľadom na Dunaj.
Hrajú (Sitra Achra): Boboš Procházka, Ajdži Szabó, Pišta Lengyel, Martin Zajko a Martin Wittgrúber.
Pyopoesy 25, sobota 12. októbra 2019, Randal Club 18:00
Pyopoesy
25. výročie vzniku tejto old school death metalovej smečky. Hudba Pyopoesy sa vyznačuje technickými pasážami v podobe riffov popretkávaných mystickými melódiami. To všetko dopĺňa death metalový spev s temnou atmosférou. Na konte maju nahrávky:“ In Extremis 96″, “ Caligo 97″ ,“ Tyrannus 99″, “ Ecclesia – Peccatum 01″, “ Ecclesia – Peccatum live DVD 02″,“…alea iacta est…09″
Depresy
Trenčania sú už hudobný pojem na slovenskej death metalovej scéne.
Lunatic Gods
Legendárne zoskupenie, atmosphere folk black metal z Turčianskych lúk a lesov… na bubeníckom poste s Martin „Marthus“ Škaroupka ( Cradle of Filth)
BRATISLAVSKÉ HUDOBNÉ SLÁVNOSTI:
BHS / Komorný koncert, sobota 12. októbra, 2019, Slovenská filharmónia 16:00
Na BHS privítame Milana Al-Ashhaba, ktorý sa v roku 2018 stal víťazom Medzinárodnej husľovej súťaže Fritza Kreislera vo Viedni (súťaž sa koná každé štyri roky) a súťaže New York Concert Artists.
BHS / Galavečer – Elīna Garanča, sobota, 12. októbra 2019, Slovenská filharmónia 19:30
Elīna Garanča – svetová hviezda luxusnej kvality! Súčasťou BHS v posledných rokoch sú recitály výnimočných osobností, tak inštrumentálnych ako aj vokálnych sólistov. Tento rok sa predstaví lotyšská rodáčka z Rigy.
Účinkujú:
Deutsche Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz
Karel Mark Chichon – dirigent
Elīna Garanča – mezzosoprán
BHS / Mladé talenty, nedeľa, 13. októbra 2019, Slovenská filharmónia 16:00
Účinkujúci:
Teo Gertler – husle
Dušan Šujan – klavír
Ryan Martin Bradshaw – klavír
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonáta pre husle a klavír č.21e mol, KV 304
Georg Philipp Telemann – Fantázia pre husle sólo č.9 h mol, TWV 40:22
Johann Sebastian Bach – Partita pre husle sólo č.3 Edur, BWV1006 (výber)
Pablo de Sarasate – Cigánske melódie, op. 20
Johann Sebastian Bach – Prelúdium a fúga Es dur, TK I., BWV 552
Wolfgang Amadeus Mozart – 9 variácií D dur na Duportov Menuet, KV 573
Fryderyk Chopin – Balada č. 3 As dur, op. 47
Dmitrij Šostakovič – Prelúdium a fúga Des dur, op. 87, č. 15
Piotr Iľjič Čajkovskij – Téma a variácie F dur, op. 19, č. 6
BHS / Slovenská filharmónia – Záverečný koncert, nedeľa 13. októbra 2019, Slovenská filharmónia 19:30
Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Pinchas Steinberg – dirigent
István Várdai – violončelo
Program:
Ludwig van Beethoven – Leonóra č. 3, predohra
Edward Elgar – Koncert pre violončelo a orchester e mol, op. 85
Dmitrij Šostakovič – Symfónia č. 5 d mol, op. 47
Hana Muchova a Pavol Mucha, nedeľa 13. októbra 2019, GMB – Mirbachov palác 10:30
Program:
Franz Schubert – Sonáta pre arpeggione a klavír a mol D. 821
Edvard Hagerup Grieg – Sonáta pre violončelo a klavír a mol, op. 36
DIVADLO:
BALET:
Aktualizácia: Balet SND na sociálnych sieťach a webe oznámil, že predstavenie Giselle je dňa 12. októbra z technických príčin zrušené.
Giselle, sobota, 12. októbra, historická budova SND, 19:00
Adamov balet Giselle patrí k historickému odkazu obdobia vrcholného romantizmu a zároveň k najhranejším dielam svetových baletných súborov. Od prvého uvedenia v Paríži roku 1841 si udržal pozornosť obecenstva na celom svete – na čom má zásluhu nielen dojímavý romantický príbeh libretistov Théophila Gautiera a Julesa-Henriho Vernoya de Saint-Georgesa, ale aj melodická a rytmická ľahkosť hudby významného skladateľa romantického obdobia Adolpha Charlesa Adama. Balet, ktorý sa dnes zaraďuje k najpôvabnejším a najstarším dielam klasickej baletnej literatúry, uvedieme v jeho akademickej čistote a brilantnosti v naštudovaní Rafaela Avnikjana.
ČINOHRA:
Krotká, sobota 12. októbra 2019, Slovenské národné divadlo – Činohra, 19:00
Monumentálne dielo ruského klasika býva často spracované do divadelných a filmových adaptácií. Najmä romány ako Bratia Karamazovovci, Zločin a trest, Idiot a Diablom posadnutí patria medzi najčastejšie uvádzané tituly, ktoré fascinujú divadelníkov aj divákov.
Socík, sladký socík, sobota 12. októbra 2019, GUnaGU 19:30
Vedeli ste, že v pivnici, kde dnes hráva GUnaGU, bývala v osemdesiatych rokoch minulého storočia legendárna vináreň U Julky? Retrokomédia Socík, sladký socík zavedie divákov do roku 1984, kedy sme pred reálnym socializmom často emigrovali do alkoholu. Inde sa veľmi nedalo – Československo bolo ohradené ostnatým drôtom a hranice strážili vojaci so samopalmi kalašnikov…
Turandot, sobota 12. októbra, 2019, Divadlo Aréna 19:00
Hudobný riaditeľ metropolitnej opery Yannick Nézet-Séguin diriguje slávnu inscenáciu Turandot Franca Zeffirelliho. Christine Goerke zažiari v titulnej úlohe chladnej čínskej princeznej, ktorá odmieta všetkých mužov. Roberto Aronica stvárni nápadníka Calafa, ktorý riskuje hlavu, aby získal jej ruku – zaspieva preslávenú áriu Nessun dorma. Eleonora Buratto sa predstaví ako otrokyňa Liù a James Morris ako Calafov dávno stratený otec Timur.
Giaccomo Puccini: Turandot
Réžia: Franco Zeffirelli
Obsadenie: Christine Goerke, Eleonora Buratto, Eoberto Aronica a ďalší
BRATISLAVA V POHYBE:
Anton Lachky Company: Ludum, sobota 12. októbra 2019, DPOH Mestské divadlo 20:00
Tancujú: Angel Duran (SP), Lewis Cook (UK), Patricia Rotondaro(CH), Guilhem Chatir (FR), Hyaejin Lee (KR), Anna Karenina Lambrechts (BE), Ioulia Zacharaki (GR), Maria Manoukian (GR)
Anton Lachký
Anton začal svoju kariéru v predstavení MaAkrama Khana. Ešte nemal ani dvadsať rokov, keď precestoval svet a tancoval v 48 krajinách sveta. O niekoľko rokov neskôr spoluzakladal Les SlovaKs. Svojimi troma choreografiami kolektív získal uznanie po celom svete. Vlastný súbor Anton založil v roku 2012. Ocenením jeho práce je i to, že v ostatných desiatich rokoch dostal pozvanie od významných tanečných inštitúcií a vytvoril tam okolo 15 choreografií.
Anton Lachký bol nominovaný v kategórii najlepšia choreografia na Griman Awards v Reykjavíku (IS) za Fortunevillev roku 2018. Cartoon získal cenu ministra kultúry Alda Gréoli v roku 2017. Za predstavenie A perfect day to dream získal cenu pre najlepšieho choreografa na Griman Award (IS) 2013. Anton bol tiež nominovaný na cenu pre najlepšieho choreografa v Záhrebe za Kids in a play.
VÝTVARNÉ UMENIE:
Martin Benka, Historické múzeum SNM
Výstava vznikla pri príležitosti 130 rokov od narodenia významného slovenského maliara, predstaviteľa slovenskej výtvarnej moderny, ktorý vo svojej maliarskej tvorbe koncipoval dôležité východiská pre moderné slovenské výtvarné umenie. Bol prvým maliarom, ktorý hľadal farby a tvary typické pre Slovensko.
Martin Benka (1888 – 1971) svojím dielom položil základné piliere slovenskej výtvarnej kultúry. Bol zaujímavým „renesančným“ človekom so všestrannými umeleckými záujmami, výtvarnými, hudobnými a literárnymi. Umelec pôvodom zo Záhoria precestoval Európu, no najviac mu prirástla k srdcu severoslovenská horská krajina. V rámci svojej tvorby si vytvoril neopakovateľný rukopis, ktorým citlivo reflektoval obraz slovenskej prírody. Ako on sám povedal: „Záľubu som našiel v oblých, živo sa vlniacich holiach, na úbočiach, v dolinách a všade tam, kde sa krása prírody snúbila so životom. Vysoké majestátne vrchy v čarovných líniách pohybu mi hovorili, že nie sú ani príliš plošné, ani príliš plastické, ale také ako som si želal.“
Okrem maľby a kresby sa venoval aj grafike a hudbe. Vo svojom ateliéri zakladal s priateľmi sláčikové kvartetá a organizoval komorné koncerty. Zaujímavosťou v jeho dizajnérskom diele sú hranaté „kubistické“ husle evokujúce voľné inšpirácie slovenskou ľudovou ornamentikou. Navrhoval knižné ilustrácie, známky, exlibrisy, sgrafitá, bankovky, v neposlednom rade vyhotovil niekoľko návrhov fontov. V typografii kombinoval prvky z ľudovej tvorby, ornamentov a samozrejme jeho obľúbenej prírody. Benkovmu autorskému písmu je až v posledných rokoch venovaná patričná pozornosť.
V marci 1960 Benka daroval podstatnú časť svojej zbierky – okolo 5200 výtvarných diel, korešpondenciu a knižnicu československému štátu, následne sa dostala do správy Slovenského národného múzea. Vo svojom testamente odkázal štátu aj zvyšok svojej pozostalosti, okrem umeleckých artefaktov i zariadenie svojho domu, resp. ateliéru v Martine. Práve tu bolo v roku 1972 otvorené SNM-Múzeá v Martine, Múzeum Martina Benku.
Martin Benka zasvätil svoj život estetike a kultivovaniu slovenského prostredia. Bol milovníkom Mozarta a Beethovena, zručným maliarom, grafikom a dizajnérom. Výstava predstaví mnoho stránok z jeho osobnosti a rozmanitej tvorby.
Kurátorkou výstavy je Monika Váleková.
zdroj: redakcia mojakultura.sk