Tipy redakcie na víkend

Počas tohto víkendu na vás v slovenských kinách čaká až šesť filmových premiér, takže je si z čoho vybrať. Okrem toho je bohatá ponuka hudby aj divadiel: napríklad GOLDEN AGE FESTIVAL či festival komornej hudby Konvergencie 2019.


FILM:
Ad Astra, réžia: James Gray
Hrajú: Brad Pitt, Liv Tyler, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland, Ruth Negga, Kimberly Elise, Loren Dean…
Astronaut (Brad Pitt) putuje na koniec slnečnej sústavy, aby našiel svojho otca a odhalil tajomstvo, ktoré ohrozujú život na našej planéte. Pri tom odhaľuje tajomstvá, ktoré spochybňujú podstatu ľudskej existencie a naše miesto vo vesmíre…


Angry Birds vo filme 2, réžia: Thurop Van Orman, John Rice
Hrajú: Jason Sudeikis, Bill Hader, Josh Gad, Danny McBride, Peter Dinklage, Awkwafina
Okrem vtáčieho Píplandu a sveta ich úhlavných nepriateľov Krochkáčov existuje aj záhadný tretí ostrov, ktorého obyvatelia predstavujú pre všetkých novú hrozbu. Ak sa chcú zachrániť, musia sa odvekí súperi spojiť a spolupracovať. Z najhorších nepriateľov je tak ešte horší tím…


Búrlivé výšiny, réžia: Andrea Arnold
Hrajú: Kaya Scodelario, Oliver Milburn, James Howson, Nichola Burley, Amy Wren
Najnovšia adaptácia slávneho románu Emily Bronteovej Búrlivé výšiny nakrútila progresívna filmárka – jedna z najvýraznejších britských režisérov…


Florencino kníhkupectvo, réžia: Isabel Coixet
Hrajú: Emily Mortimer, Bill Nighy, Hunter Tremayne, Patricia Clarkson
Anglicko 1959. Do malého ospalého mestečka východného Anglicka prichádza Florence Green, ktorá je aj napriek odporu kultivovanej, no bezohľadnej miestnej opozície, rozhodnutá otvoriť svoje kníhkupectvo…

Pomaľované vtáča, réžia: Václav Marhoul
Hrajú: Petr Kotlár, Stellan Skarsgård, Udo Kier ,Harvey Keitel, Nina Šunevič, Zdeněk Pecha, Lech Dyblik, Jitka Čvančarová, Julian Sands, Júlia Valentová, Aleksej Kravčenko, Barry Pepper, Petr Vaně a ďalší.
V snahe uchrániť svoje dieťa pred vyhladzovaním Židov, posielajú ho rodičia k príbuznej na vidiek kdesi vo východnej Európe. Chlapcova teta však nečakane umiera a tak je dieťa nútené vydať sa na cestu a pretĺkať sa samo divokým a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery…

Rambo: Posledná krv, réžia: Adrian Grunberg
Hrajú: Sylvester Stallone, Paz Vega, Sergio Peris-Mencheta, Óscar Jaenada, Louis Mandylor
Legenda sa vracia… domov. Záverečná kapitola kultovej akčnej série…

HUDBA:
Golden Age Festival 2019, sobota, 21. septembra, V-klub, 19:00
V sobotu 21. septembra 2019 sa v bratislavskom V-klube uskutoční 6. ročník medzinárodného festivalu autentického tradičného hot jazzu a swingu.
Golden Age Festival je jediný medzinárodný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu, jeho tzv. Zlatej éry (Golden Age). Zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, sú vyberané s veľkými nárokmi na kvalitu. Tento rok za môžu návštevníci tešiť na účinkujúcich z Nemecka, Čiech a Slovenska. Po koncertoch nasleduje už tradičná improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich, ktorá sa teší veľkej obľube poslucháčov, ale aj samotných hudobníkov.

Konvergencie 2019
Obľúbený medzinárodný festival komornej hudby, ktorý aj tento rok spojí renomovaných domácich i zahraničných umelcov a hudbu rozličných žánrov, sa uskutoční od 16. do 24. septembra 2019.
Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý jeho zakladateľ a umelecký riaditeľ, violončelista Jozef Lupták pomenoval podľa kultového albumu súboru Collegium musicum Mariána Vargu, oslávi túto jeseň dve dekády svojej existencie. Za ten čas sa z nadžánrového podujatia, ktorého ťažiskom však aj naďalej ostáva komorná hudba v podaní renomovaných domácich a zahraničných interpretov, stala jedna zo stálic bratislavského hudobného života patriaca medzi najvýznamnejšie udalosti klasickej hudby na Slovensku. Konvergencie sa od iných festivalov líšia „dramaturgiou vytváranou na mieru“, ktorá poskytuje priestor pre spoluprácu domácich i zahraničných umelcov a prezentuje menej známe diela, ale tiež veľké klasické opusy v prekvapivých a nových kontextoch. Medzi dramaturgické akcenty patrí od vzniku festivalu uvádzanie tvorby slovenských skladateľov a hudba 20. storočia. K poznávacím znameniam Konvergencií patrí príjemná neformálna atmosféra – „konvergenčný efekt“, ktorý počas festivalových dní vytvorí z hudobníkov a návštevníkov festivalu komunitu priateľov s vášňou pre hudbu.

PROGRAM:

21.9.2019 / Zrkadlová sála Primaciálneho paláca
16.00 Situácie – koncert pre deti
19.00 Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie

22.9.2019 / Veľký evanjelický kostol
19.00 Slávnostný koncert k 20. výročiu festivalu Konvergencie

24.9.2019 / Veľké koncertné štúdio SRO
19.00 Záverečný koncert s Avi Avitalom, Loire Cotler a Glen Velezom

Spomienka na Deža, sobota 21. septembra, 2019, Park Fedáková, Dúbravka 15:00
Na dlhoročného obyvateľa Fedákovej 24, Dúbravčana, výnimočného hudobníka, umelca zaspomínajú hudobne:
Vystúpia:
Živé kvety
Definitivum
Longital
Talent Transport a Dorota Nvotova, Kubo Ursiny
Kvalitná hudba uprostred sídliska

Momentum musicum, nedeľa 22. septembra, 2019, CC Centrum 17:00
Cyklus komorných koncertov Momentum Musicum – tvorba mladých skladateľov. Účinkujú: študenti Štátneho konzervatória v Bratislave
Program:
Slovenské piesne a poézia

DIVADLO:
Sklenený zverinec, nedeľa 22. septembra, 2019, Divadlo Aréna, 19:00
V ťažkých sociálnych pomeroch preberá finančnú zodpovednosť za celú rodinu syn Tom, ktorý dennodenne drie v továrni na topánky, aby zabezpečil chod domácnosti a každú noc mohol slobodne snívať v kine. Matka Amanda sa snaží pre svoje deti vybojovať lepší život, ako bol ten jej, často aj za cenu hádok, napätia a nátlaku. Rozhodne sa, že jediná cesta, ktorá ich môže vyviesť z biedy a zabezpečiť svetlejšiu budúcnosť, je vydaj dcéry Laury. To však nie je také jednoduché, keďže Laura žije vo svojom vlastnom svete, plnom malých sklenených zvieratiek. Všetci očakávajú veľkú zmenu, keď do príbytku Wingfieldovcov príde na návštevu Jim, milý mladý muž.

Rodinný život s človekom, ktorého spoločnosť vníma ako „iného“, prináša aj množstvo úsmevných situácií, posolstvo o hľadaní vnútorného pokoja a slobody, o snoch a nádejach, ktoré sa často míňajú s našimi životmi.

Jeden z najznámejších titulov svetovej drámy ponúkajúci hercom veľké charaktery, divákom nevšedný umelecký i ľudský zážitok, ožije po najprestížnejších svetových javiskách a filmovom plátne aj na javisku Divadla Aréna.

Leni, nedeľa 22. septembra, 2019, Činohra SND, 19:00
Cenu Dosky 2014 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon sezóny 2013/2014 získala Zdena Studenková za postavu Leni Riefenstahl.
„Vždy ma zaujímala iba krása. Nikdy mi nešlo o politiku.“ Napriek tomu sa Leni Riefenstahl nikdy nezbaví nálepky „Hitlerova režisérka“.
Bola obdarená výnimočným talentom. Ako tanečnica dostávala ponuky z celej Európy, ako herečka mala možnosť pracovať pre Hollywood. Ostala však v Nemecku a stala sa režisérkou. Začala nakrúcať filmy pre Hitlera, užívala si úspech a slávu. Spolu s porážkou Tretej ríše však prichádza i jej osobný pád. Pre celý svet ostáva len človekom, ktorý dal svoj talent do služieb moci.
Pôvodná slovenská hra Leni autorskej dvojice Valerie Schulczovej a Romana Olekšáka je o fiktívnom stretnutí dvoch skutočných ľudí. Legendárneho moderátora Johnnyho Carsona, ktorého „The Tonight Show Starring Johnny Carson“ patrila tridsať rokov k najsledovanejším talkshow Ameriky, a kontroverznej Leni Riefenstahlovej, „dvornej režisérky“ Adolfa Hitlera. Je rok 1974, Johnny je na vrchole kariéry a Leni v Amerike predstavuje svoj prvý dokončený projekt od porážky Nemecka – knihu fotografií z Afriky – Last of Nubu. Johnny však vie, čo jeho divákov zaujíma viac ako umenie. Lenina minulosť sa stáva hlavnou témou, ktorú neprekryje ani jej rodiaci sa vzťah s asistentom Horstom, mladším o štyridsať rokov. Johnny odhaľuje Lenine osobné postoje k fašizmu a holokaustu. Chce zistiť, akú veľkú cíti vinu. Hustnúcu atmosféru talkshow ešte viac vyhrotí nemecká diváčka Bertha. Jej neplánovaný vstup do nakrúcania len otvorí ďalšie otázky. Aká je zodpovednosť umelca za jeho dielo? Aká je hranica medzi posluhovaním ideológii, aktívnou spoluúčasťou na budovaní režimu a umeleckou tvorbou? Je možné prevziať zodpovednosť za dobu, v ktorej tvoríme? Johnny Carson sa chce dozvedieť čo najviac a nebojí sa dotknúť aj tých najosobnejších tém. Netypický životopisný príbeh jednej z najlepších filmárok sveta, ktorá zažiarila vďaka filmom na objednávku Tretej ríše.

Inscenované čítanie: Soľ nad zlato, sobota, 21. septembra, 2019, Bratislavské bábkové divadlo, 9:30
Dramaturgia, réžia: Katarína Jánošová
Čítajú: Anna Čonková, Jaroslava Hupková, Adela Mojžišová

FESTIVAL:
[fjúžn] – festival nových menšín
Štrnásty ročník multižánrového festivalu [fjúžn] opäť predstaví program približujúci cudzincov a nové menšiny. V týždni od 12. do 21. septembra prinesie možnosť spoznať ľudí, ktorí sú súčasťou našej krajiny, hoci z nej nepochádzajú, ale aj tých, ktorí sa tu narodili, no majú cudzokrajné korene. Festival organizuje Nadácia Milana Šimečku a témou štrnásteho ročníka sú Identity.

V Bratislave budú počas celého festivalového týždňa na rôznych miestach prebiehať koncerty, výstavy, diskusie, komunitné podujatia či aktivity pre deti. Počas koncertov a klubových nocí sa môžete tešiť na rôznorodosť žánrov. Do temperamentnej kombinácie reggae, dubu a groovu vás pozýva skupina Gonsofus, v ten istý večer budete môcť spoznať hudobníčku Ešli, dcéru slovenských rodičov, ktorá vyrástla v USA a detstvo strávila na misionárskych cestách svojho otca. Rozmanitosť svojho života prenáša do textov a spolupracuje s mnohými slovenskými hudobníkmi. Aj tento rok program obohatí detský spevácky zbor Superar.. Určite si nenechajte ujsť Elektro Haflu, jedinečnú bratislavskú párty zameranú na bohatý svet klubovej hudby Blízkeho východu, orientu a tanečnej world-music. Elektro Haflu organizujeme v Novej Cvernovky v spolupráci s labelom Blue Night Jungle.

V diskusii, ktorú s nami spoluorganizuje Stredoeurópske fórum, budete môcť spoznať známeho sudánskeho karikaturistu Khalida Albaiha a program ICORN poskytujúci medzinárodne ochranné krídla umelcom, ktorých životy v rodnej krajine sú ohrozené, ich diela podliehajú cenzúre alebo sú úplne zakázané a čelia aj rôznym iným životným situáciám – napríklad uväzneniu či prenasledovaniu. ICORN zastrešuje aj pobyt Khalida Albaiha v Kodani. Počas festivalu budete môcť takisto spoznať ľudí, ktorí sa rozhodli konvertovať na inú vieru, či preskúmať prístupy k politike identít v modernom feminizme počas diskusie, ktorú bude moderovať iránska komička žijúca v Bratislave, Nasi A. Motlagh

Súčasťou festivalu budú aj umelecké projekty, ktoré vznikli exkluzívne pre 14. ročník festivalu [fjúžn]. Jedným z nich je výstava Tomáša Halásza s názvom Odkiaľ si? Portréty Sloveniek a Slovákov, ktorí sa na Slovensku narodili, no ich rodinné korene siahajú do cudziny, budú od 9. septembra vystavené na citylightoch v Starom Meste. V kine Lumiére si 15.9. nenechajte ujsť exkluzívny zážitok: slovenský experimentálny hudobník Jonatán Pastirčák (Pjoni) v spolupráci s arménskym umelcom a hudobníkom Georgijom Bagdarasovom vytvoria k nemému hororu na motívy Edgara Allana Poea Zánik domu Usherovcov hudobnú kulisu.

Súčasťou festivalu [fjúžn] bude už tradične pestrý program pripravený v spolupráci s cudzineckými komunitami a komunitnými centrami. Svoje aktivity predstavia predovšetkým 15. septembra v rámci podujatia Dobrý trh 21.9. na ochutnávke nápoja saké v japonskej kaviarni Matsu premium tea & coffee, či 18.9. v komunitnom centre Mareena na ochutnávke jedál, ktorá skĺbi tradície africkej a slovenskej kuchyne do sviežeho gastronomického zážitku.

Ústrednou témou štrnásteho ročníka festivalu je premenlivosť a jedinečnosť identity. Festival kriticky reflektuje najmä jej jednorozmerné vnímanie a nabáda k diskusii o tom, koľko zložiek identity vlastne človek môže mať a aké sú identity cudzincov žijúcich mimo domova. Náš každodenný obraz v zrkadle sa nám možno zdá nemenný a prirodzene stály. Ak sa však z nejakého dôvodu ocitneme v cudzom prostredí, zistíme, aké to je byť tým iným.. Ako sa cítia ľudia, keď redukujeme ich osobnosť na základe jednej vybranej stránky identity? O tom, ako o identitách premýšľať inak, ako prekonávať strach z neznámeho a vyhýbať sa nálepkovaniu, budeme spoločne diskutovať na festivale [fjúžn].

21. september 2019
Matsu premium tea & coffee o 16.00 – 21.30 / Japanese craft sake & Music festival
Pistoriho palác o 17.00 / Superar: Za rozmanitosť
Pistoriho palác o 19.00 / Humans of [fjúžn]

[fjúžn] zóna na Dobrom trhu

Dobrý trh je oslavou susedstva a susedských komunít na Panenskej a Podjavorinskej ulici. A pre [fjúžn] je veľkou cťou, že už niekoľko rokov môže byť jeho súčasťou a okoreňovať ho štipkou exotických chutí a tónov multikultúrnej Bratislavy.

Tento rok sa pre návštevníkov po prvý raz otvoria aj brány Základnej školy s materskou školou Milana Hodžu na Podjavorinskej 1, na ktorej dvore rozložíme našu [fjúžn] zónu. Čaká tam na vás dobré jedlo, hudba, tanec, workshopy i netradičné spoločenské hry. Predstavia sa vám aj mnohé mimovládne organizácie ako Amnesty International, Slovenská humanitná rada, Mareena, IOM – Medzinárodná organizácia pre migráciu, Liga za ľudské práva či Krajanský inštitút.

A veselo bude, samozrejme, aj na našom [fjúžn] pódiu, kde sa vám postupne predstavia:
10:30 | Luka Majetić & Gordon Tan & Stanislav Počaji
11:30 | Škola jamajských tancov Dancehall s Aron Mitu
12:30 | Aleš Vojtášek: The Staircase + Magdaléna Izakovičová live
13:00 | Detský koncert
14:00 | Ismar Rivero feat. Maria Juana Son
15:00 | Thierry and Friends
16:00 | Divadlo SpozaVoza: Ružová rozprávka
Luka Majetić & Gordon Tan & Stanislav Počaji

Exkluzívne medzinárodné [fjúžn] spojenie troch znamenitých gitaristov. Luka Majetić je chorvátsky gitarista, ktorý miluje hudbu, more a život. Gordon Tan je spevák a zároveň gitarista z Christchurch na Novom Zélande. Stanislav Počaji je slovenský jazzový gitarista ovplyvnený hudobníkmi ako Gary Burton, Keith Jarrett, Charlie Haden, Pat Metheny, Tuck Andress, Esbjorn Svensson, Bobby McFerrin.

Škola jamajských tancov Dancehall s Aron Mitu
Príďte si rozhýbať telo na absolútnu tutovku Dancehall s výnimočnou tanečníčkou afrického pôvodu, ktorá je lektorkou a ambasádorkou tohto tanečného štýlu na Slovensku aj v zahraničí.

Detský koncert
Špeciálne pre [fjúžn] zónu na Dobrom trhu si žiaci Ukrajinskej školy v Bratislave pripravili hudobno-tanečné vystúpenie.

Ismar Rivero feat. Maria Juana Son
Ismar Rivero je kubánsky spevák, skladateľ a perkusionista, narodený v La Habane v roku 1984 a žijúci v Európe už 7 rokov. Na festivale [fjúžn] bude vystupovať ako Ismar Rivero feat. Maria Juana Son, teda s basgitaristom a aranžérom Marcelom Ramosom a všestranným perkusionistom Alexom Machadom.Ich skladby vás vezmú na cestu do vzdialenej Latinskej Ameriky.

Thierry and Friends
Kapela Thierry and Friends hrá veselé, pozitívne roots reggae postavené na pôvodných afrických rytmoch, ktoré v sebe nesú prvky a vibrácie prírody, života, odolnosti, prežitia a radosti.

Divadlo SpozaVoza: Ružová rozprávka
Veselá Ružová rozprávka je o prasiatkach, ktoré hľadajú svoj domov v rôznych končinách Ameriky, Ázie, Afriky i Antarktídy. S prasiatkami zažijú vaše deti veľa humorných situácií a spoznajú všakovaké krajiny.

Máme pre vás aj malé prekvapenie za plotom, ktoré chystá fotograf Aleš Vojtášek s muzikantkou Magdalénou Izakovičovou.

koncert Superar: Za rozmanitosť
21. september, 17:00, Pistoriho palác, Štefánikova 25

Vzdelávací program Superar napomáha priateľskej a otvorenej interakcii medzi deťmi s rôznym sociálnym statusom, rasou, etnickým pôvodom či vierovyznaním. Dlhodobým, intenzívnym a kvalitným vzdelávaním dochádza k transformácii osobnosti dieťaťa – rozvíja sa jeho sebadôvera, disciplína, vytrvalosť, schopnosť sústrediť sa, odvaha otvorene vyjadrovať svoje nápady a tvorivosť.

Program koncertu:
1. Betty Bertaux: To Music
2. kórejská pieseň Arirang
3. Zdenko Mikula: Náš tatíček
4. Mária Jašurdová: Malá hviezda
5. Echo Hello
6. karibská pieseň Papaya
7. Miriam Halamičková: Na dlani
8. tradičná pieseň Sesereya
9. albánska pieseň Jana erdi
10. Axel Chr. Schullz: Alle Menschen
11. Andy Ichochea Ichochea: Hope
12. Allan E. Naplan: Hine ma tov
13. Hans Zimmer: Pirates
14. rómska pieseň Silalo panori
15. ľudová pieseň z Ghany Tue, tue

Účinkujú:
Dirigenti: Erika Krkošková
Oľga Budínska
Lenka Brádňanská

Hudobníci:
Zdenka Fekiačová – klavír, aranžmány
Marek Fekiač – cajon
Miriam Halamičková – husle
Anina Camara – viola
Zuzana Jasenková – violončelo
Hoda Jahanpour – violončelo
Ema Kazimírová – flauta
Dominik Frčka – bajan

A deti zo speváckych zborov Superar na:
ZŠ M. Vagača, Detva
CZŠ Narnia, Bratislava
ZŠ Plavecký Štvrtok
Brilliant Stars International School, Bratislava

Comics Salón 2019, DK Ružinov
Festival sa venuje Comicsu, Anime, Hrám, Japonskej kultúre, KPOPu, Scifi, Fantasy a Hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže.
Otváracia doba:
Piatok: 13:00-22:00
Sobota: 9:00-22:00
Nedeľa: 9:00-18:00

 

Zdroj: redakcia mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno