Cez víkend vás čaká kultový film Mladosť, ale napríklad aj koncert skupiny Živé kvety. A samozrejme, hudobné festivaly.
FILM:
Mladosť, Sobota, 10. augusta, 2019, Kino Lumière, 18:00
Réžia: Paolo Sorrentino
Hrajú: Michael Caine (Fred Ballinger), Harvey Keitel (Mick Boyle), Racher Weisz (Lena Ballinger), Paul Dano (Jimmy Tree), Jane Fonda (Brenda Morel) a ďalší
Fred a Mick, dvaja starí priatelia, sú tu na dovolenke. Fred, skladateľ a dirigent, je na dôchodku. Mick, filmový režisér, ešte stále pracuje. So zvedavosťou a nehou sa pozerajú na zmätené životy svojich detí, nadšených mladých spisovateľov a iný hotelových hostí. Kým sa Mick snaží dokončiť scenár toho, čo si on predstavuje ako jeho posledný dôležitý film, Fred nemá v úmysle jeho kariéru nijak obnoviť. Ale je niekto, kto ho chce znova počuť tvoriť.
Ocenenia (Výber) – 1954: MFF Karlove Vary – Divácka cena denníka Právo; Ceny Talianskeho syndikátu filmových novinárov – Strieborná stuha za najlepšiu réžiu, kameru a strih
Apollo 11
Réžia: Todd Douglas Miller
Hrajú: Buzz Aldrin (a.z.), Neil Armstrong (a.z.), Michael Collins, John F. Kennedy (a.z.), Jack Benny(a.z.), Jim Lovell (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Hugh O’Brian (a.z.)
20. júla 1969 vyvrcholilo najsledovanejšie vesmírne dobrodružstvo svojej doby. 50 rokov po panenskom pristání na Mesiaci sa pootvorili bohaté archívy NASA, aby o nezabudnuteľnej ceste vydali v ohromujúcej audiovizuálnej kvalite dosiaľ nezverejnený materiál.
Aladin
Aladin je vzrušujúci príbeh o očarujúcom pouličným zlodejíčkovi Aladinovi, gurážnej a cieľavedomej princeznej Jasmíne a džínovi, ktorý je dosť možno kľúčom k ich budúcnosti. Film režíruje Guy Ritchie, ktorý do rozprávkového prístavného mesta Agrabahu vnesie svižnú a strhujúcu akciu.
Sobota, 10. augusta, 2019
Cinema City Aupark 11:50
Cinema City Eurovea 11:50
Cinemax Bory Mall 16:00
Nedeľa, 11. augusta, 2019
Cinema City Aupark 11:50
Cinema City Eurovea 11:50
Cinemax Bory Mall 16:00
HUDBA:
Koncert filmovej hudby – Trio Komorník & Pavol Mucha, Piatok, 9. augusta 2019, SIEDMA STRUNA, 20:00
Multižánrové komorné trio Komorník v Siedmej strune.Trio Komorník sa venuje mnohým žánrom od klasickej hudby cez modernú, rockovú, popovú, muzikálovú, až po evergreeny a vlastné kompozície. Ďalšou výraznou stránkou jeho repertoáru je filmová hudba a práve s výberom melódií nadčasových diel strieborného plátna sa predstaví na tomto koncerte. Tentokrát vystúpi v netradičnom zložení – spolu s Petrom Mojžišíkom (klavír) a Miriam Košeckou (flauta) výnimočne zahrá na violončelo člen svetoznámeho Mucha Quartet, fenomenálny Pavol Mucha. Určite si tento zážitok nenechajte ujsť! V každom z nás predsa žije veľký filmový fanúšik – tak nech ho „sila sprevádza“!
„Hudba nikdy silu neberie, vždy silu dáva. Skladateľ interpretovi, interpret poslucháčovi a poslucháč interpretovi.“ Trio Komorník
Živé kvety, Sobota, 10. augusta, 2019, Cyklo Kuchyňa, 19:00
Živé kvety založili herečka Lucia Piussi (spev, gitara) a novinár Peter Bálik (gitara), ktorí sa medzičasom vypracovali na dokonalý tvorivý tandem. Fungovanie kapely bolo v minulosti úzko spojené s kultovým bratislavským divadlom Stoka, kde kapela okrem tvorby hudby pre niektoré z divadelných hier nahrala svoj album Sloboda a odohrala niekoľko desiatok nezabudnuteľných koncertov.
Leto pod Palmou: Sote, Sobota, 10. augusta, 2019, Nová Cvernovka, 20:00
Na cvernách legendárnej trosky vzniklo kulinárske zoskupenie hrajúce melódie z domácej i zahraničnej kuchyne.
Obsadenie:
Miki Elefant – basgitara
Viliam Csino – bicie
Maťo Gálik – gitara a spev
Záverečný koncert hudobného workshopu – Moya Angela, Nedeľa, 11. augusta, 2019, Staromestské centrum KaV – Pistoriho palác, 18:00
Moya Angela je medzinárodná speváčka a herečka pôsobiaca na Broadwayi. Je tiež ambasádorkou národného divadelného projektu Broadway in the H.O.O.D, ktorý pomáha mladým plniť si ich sny a poskytnúť im podporu, aby sa nestali obeťami zneužívania a chudoby.
Titusz Tóbis a Patricia Janečková: SNM – Múzeum Betliar: kaštieľ Betliar, hrad Krásna Hôrka, Sobota, 10. augusta 2019
Pozvanie múzea na operný večer 10.augusta 2019 prijali tento rok operní speváci Patricia Janečková a Titusz Tóbisz. Na klavíri ich bude doprevádzať Júlia Grejtáková.
Patricia Janečková – soprán
Slovenská sopranistka žijúca v Ostrave, kde v súčasnosti študuje operný spev na Fakulte umení Ostravskej univerzity pod vedením Evy Dřízgovej–Jiruškovej. Od roku 2017 spolupracuje so súborom Collegium Marianum (inscenácia barokovej opery Acis a Galatea G. F. Händela) a s Janáčkovým komorným orchestrom.
Titusz Tóbisz – tenor
Narodil sa v Rimavskej Sobote. Štúdium operného spevu začal ako 23 ročný na košickom konzervatóriu. Sezónu 2017/2018 odštartoval debutom v roli Otella v rovnomennej Verdiho opere v Národnom divadle moravskoslezskom v Ostrave. Okrem vyššie uvedených operných domov, hosťuje aj v Jihočeskom divadle v Českých Budejoviciach, vo Veľkom divadle v Poznani a v iných. V roku 2018 mu bola udelená cena Harmónia v kategórii sólista roka 2018 v oblasti vážnej hudby.
Hudobné leto Trenčianske Teplice: Fats Jazz Band – Jazzové legendy Nedeľa, 11. augusta, 2019, Kursalon, 19:00
Vráťte sa s nami do 20. – 40. rokov minulého storočia spolu s Fats Jazz Band, ktorý Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.
FATS JAZZ BAND je profesionálny deväťčlenný orchester, ktorý založil Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá autentickú hot-jazzovú a swingovú hudbu, ktorú autor odpočutím prepisuje z pôvodných starých šelakových nahrávok do nôt formou transkripcie. Preto máte unikátnu možnosť v ich podaní počuť presne také aranžmány, ako ich vo svojej dobe nahrali prvé jazzové legendy. Taktiež zrekonštruované hudobné nástroje, štýlové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v dokonalej zhode s obdobím, ktoré predstavujú. V novembri 2012 sa Fats Jazz Band zúčastnil súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde získal cenu za najlepšiu kolektívnu štýlovú interpretáciu.
Za svoju pomerne krátku existenciu si získalo toto hudobné zoskupenie množstvo priaznivcov po celom Slovensku, ale pozitívne správy o jeho kvalite už prekročili hranice našej republiky. Fats Jazz Band pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku či Taliansku.
Zámocký koncert na Smolenickom zámku, Piatok, 9. augusta, 2019, Smolenický zámok a okolie, 18:00
Koncert sa bude konať v predvečer jarmoku – v piatok dňa 9.8.2019 so začiatkom o 18,00 hod. v priestoroch Smolenického zámku (v tzv. zasadacej miestnosti). Príďte si vychutnať pravú zámockú koncertnú atmosféru o ktorú sa tentokrát postará okúzľujúce trio dám – Trio Impression.
Solamente naturali, Piatok, 9. augusta, 2019, Kostol Navštívenia Panny Márie, Nám. SNP, 20:30
V posledných troch desaťročiach začal v oblasti svetovej hudobnej tvorby aj interpretácie výrazne pôsobiť etnický princíp. Preferencia archaických modelov hudobného myslenia pomohla v procese „psychohygieny“ myslenia človeka dneška. Po ošiali hľadania údajne nových hudobných systémov nastalo pokánie; všetky sofistikované metódy sú celkom prirodzene obsiahnuté v dávnovekej hudbe. Príkladom je aj hebrejská hudba, kde prísna logika dokonale splýva s očarujúcim výrazom a emočnosťou.
Miloš Valent od roku 1993 pravidelne spolupracuje s prominentným súborom Tragicomedia a od roku 1997 je koncertným majstrom orchestra Teatro Lírico. Pedagogicky pôsobil na Musik Högskolan v Malmö, Conservatoire de Musique v Ženeve, Hochschule für Kunst v Brémach a na Týnskej škole v Prahe. Nahral 3 CD pre vydavateľstvo ECM. Valentova zakorenenosť vo folklórnej tradícii a schopnosť improvizovať sú prirodzenými predpokladmi pre jeho hudobnícku všestrannosť.
Účinkujúci: Solamente naturali
Umelecký vedúci / husle: Miloš Valent
TIP NA FESTIVAL PRE DETI AJ DOSPELÝCH:
Dračie dni na zámku, Sobota 10.augusta, 2019 – Nedeľa 11. augusta, 2019, Smolenický zámok
Rytieri, princezné a draci. Nič z toho v dobrej rozprávke nesmie chýbať! Nechajte sa vtiahnuť priamo do deja a prežite spolu s nami napínavé príbehy, ktoré sa rozhodne nezaobídu bez aktívnej účasti malých bojovníkov a víl. Na čarovný Smolenický zámok počas tohto unikátneho rodinného podujatia opäť raz priletí aj drak Vavrinec. No tentokrát si na pomoc privedie aj dvoch dračích kamarátov!
Spolu s príbehmi na vás čaká pestrá paleta nevšedných vôní, chutí a sprievodných aktivít, ktoré potešia malých aj veľkých. Tešiť sa môžete na dračie divadielko pre malých drakobijcov, dračie rozprávky, streľbu z luku či prehliadku zámku s výstupom na zámockú vežu. Stredoveký víkend v Smoleniciach bude počas celého programu sprevádzaný aj Zámockým jarmokom, kde svoje výrobky odprezentujú lokálni remeselníci a predajcovia.
EXPOZÍCIE:
Expozícia Múzea hodín, Múzeum hodín MMB
Expozícia Múzea hodín dokumentuje históriu hodinárstva od konca 17. do konca 19. storočia. Nachádza sa tu napr. unikátny súbor prenosných slnečných hodín zo 17. – 18. storočia, rôzne typy stolových a nástenných hodín, budíky a ukážky vreckových hodiniek.
Väčšina exponátov je signovaná bratislavskými hodinárskymi majstrami. Rokokový dom U dobrého pastiera, patrí k niekoľkým pôvodným zachovaným stavbám starého bratislavského podhradia . Postavili ho v rokoch 1760 – 1765.
Spodná časť bola určená pre obchodno-remeselnú činnosť , horné podlažia na bývanie. Na fasáde domu sa zachovalo jedno iluzívne okno, plastika Dobrého pastiera v nike pod baldachýnom nie je pôvodná. Dom patrí k drobným skvostom stredoeurópskej meštianskej architektúry.
Príbehy a fenomény. Slovenské výtvarné umenie 20. storočia II. GMB – Pálffyho palác
Vďaka zaradeniu diel do príslušných kontextov vo vývoji umenia využíva a predstavuje vzájomné prepojenia a súvislosti niektorých konkrétnych diel, pričom diela si uchovávajú vlastné kvality a dajú sa vnímať ako jedinečné artefakty.
Do stálej expozície sú zahrnuté dve trvalé inštalácie mimoriadneho významu, ktoré boli vytvorené, resp. rekonštruované, pre daný priestor in situ. Tou prvou je inštalácia Alexa Mlynárčika s názvom Vila mystérií, pôvodne vytvorená pre výstavu v Lunde (Švédsko) v rokoch 1966 – 1967, ktorá predstavuje neprehliadnuteľnú súčasť nášho výtvarného umenia i autentické svedectvo doby.
Druhou je inštalácia Pasáž od Mateja Kréna, pozostávajúca z takmer 15 000 kníh, ktoré spolu so zrkadlami vytvárajú ilúziu nekonečného priestoru a nekonečnosti ľudského poznania. Autor ju daroval GMB v roku 2004.
Kurátorka: Mgr. Zsófia Kiss-Szemán
Zdroj: mojakultura.sk
Foto: GMB