Tipy redakcie na víkend

Pokračuje Kultúrne leto, hudobné festivaly, ale môžete si pozrieť aj Cestovateľské kino a spoznať tak Mexiko. Alebo ísť na výnimočný koncert do Slovenského rozhlasu, kde Martin Bako ozvučí improvizáciami na organe nemý film.


Film:
€urópske filmy za €uro
V bratislavskom Kine Lumière si počas leta môžete pozrieť €urópske filmy za €uro. Počas leta uvedie tridsať súčasných filmov, ktoré boli ocenené na medzinárodných festivaloch alebo patria k divácky obľúbeným, pričom mnohé z nich vstúpili do distribúcie len nedávno. Projekt, ktorý organizujú Slovenský filmový ústav (SFÚ) a Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK), potrvá do 31. augusta, v Kine Lumière sa bude premietať denne od 18:00 za jedno euro.
Unikátnosť projektu spočíva v tom, že denne uvádza kvalitné európske filmy za výnimočne dobrú cenu. Sú medzi nimi aj distribučné tituly minulého roka, ocenia ich najmä diváci, ktorí ich nestihli vidieť v kinách v čase ich uvedenia. Vášnivý príbeh osudovej lásky medzi speváčkou a hudobným skladateľom Studená vojna (2018), odohrávajúci sa na pozadí budovania stalinizmu v Poľsku, sa stal európskym filmom roka 2018 a jeho režisér Pawel Pawlikowski bol zaň ocenený na MFF v Cannes. Do projektu je zaradený aj dánsky napínavý psychothriller s prekvapivým záverom Tiesňové volanie (2017) Gustava Möllera, v ktorom bývalý policajt bojuje s časom, aby zachránil unesenú ženu. Diváci uvidia aj jeden z najvýraznejších francúzskych debutov posledných rokov, oceňovanú drámu na tému domáceho násilia Striedavá starostlivosť (2017) režiséra Xaviera Legranda, držiteľa ceny za réžiu z festivalu v Benátkach. Z nových titulov je do projektu zaradený aj tanečný horor Climax (2018) provokatívneho režiséra Gaspara Noého. Sleduje v ňom skupinu tanečníkov v opustenej škole uprostred lesov na poslednej veľkej párty, na ktorej sa prepadajú na dno temnej duše.


Leví kráľ (dabing) – pre deti
Réžia: Jon Favreau
Walt Disney uvádza nové spracovanie legendárneho príbehu. V africkej savane sa narodí malý Simba, syn levieho kráľa Mufasu. Malý princ zbožňuje svojho otca a postupne sa učí, ako sa stať dobrým panovníkom. Nie každý v kráľovstve je však jeho príchodom nadšený…


100 vecí (dabing)
Réžia: Florian David Fitz
Hrajú: Florian David Fitz, Matthias Schweighöfer, Miriam Stein…
Toni miluje svoj kávovar. Paul zbožňuje svoj smartfón. Toni by sa rozhodne neobišiel bez tabletiek na rast vlasov. Paul si nedokáže predstaviť život bez Amazonu, Siri a svojich supermódnych tenisiek. Obaja kamaráti medzi sebou každý deň bojujú o to, kto je väčší frajer…


Cestovateľské kino s Bubom na Magio pláži, Nedeľa, 21.júla, 2019, 20:00
Mexiko. Fantastická mystická história plná pyramíd a šamanizmu, gurmánske špeciality a plodiny, ktoré dobyli celý svet, nádherné pláže na brehoch Tichého oceánu a Karibského mora. Od ruchu hlavného mesta cez indiánske pamiatky vnútrozemia až po karibskú riviéru – podmanivým Mexikom vás prevedie Katarína Líšková.

Hudba:

Koncert na počesť Huddbu, Sobota, 20.júla, 2019, Klub Umelcov, 20:00
Lorem Ipsum vznikli vďaka jam session v jednej bratislavskej galérii. Pôvodná zostava fungovala od jesene 2012. Po interných zmenách a niekoľkoročnej odmlke avšak znovu pôsobia od leta 2019. Hrajú hudbu s radosťou, skladby vznikajú výlučne improvizáciou v skúšobni, kde každý pridá končatiny k dielu. Výsledkom sú jazz-rockové inštrumentálky s trochou improvizácie. Repertoár kapely je zložený výhradne z vlastnej tvorby.

Sasha Mamaev sa narodil v Moskve a vyrastal v krajinách ako Turecko, Kenia, USA. Neskôr žil a hral v rôznych kapelách v USA, Španielsku a na Slovensku. Je zakladatel’om a lídrom kapely GONSOFUS, známej unikátnymi živými vystúpeniami ako na Slovensku tak aj po celej Európe, v USA aj v Rusku. V Klube Umelcov Sasha zahrá ​sólovy koncert​ s použitím rôznych nástrojov a jeho obľúbeného loop pedálu. Nebudú chýbať ani úplne akustické skladby.​ Pre fanúšikov kapely to bude skvelá moznosť vypočuť staré, nové aj vôbec nehrané skladby v inom formáte.

Rock na Dunaji, Sobota, 20.júla, 2019, Dunaj, 22:00
Voodoo Beats
DJské trio hrá besne, ale premyslene! Od Rockabilly a Surf cez 60’s psychadéliu, garage rock, post-punk až po dnešnú scénu.

Špeciálna Jam Session, Sobota, 20.júla, 2019, Jazz City Cafe, 21:30
V sobotu 20.7.2019 o 21:30 Vás pozývame na hudobnícky večer v Jazz City Cafe. Všetci muzikanti su vítaní ( speváci, inštrumentalisti, atd.. ) Hostiteľmi sú známe tváre ako Richard Csino či Eugen Vizváry. Neváhajte a prídite si s nimi zahrať alebo len vypočuť si toto jedinečné predstavenie.

Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava
Pozrite si víkendový program 44. ročníka bratislavského letného mestského festivalu.

Sobota, 20. júla, 2019

11:00 Teatro Neline: O lúke, motýľovi a kvetinovej víle Mestské divadlo na trhu / Stará tržnica
18:00 Divadlo pod balkónom: Krajčír Nitôčka, Festival Eurovea / Námestie M.R. Štefánika

19:00 Turecký deň – tancujúci derviši Manouche A la Turca – koncert, Medzinárodná Bratislava / Hlavné námestie

20:30 Ešte jeden zázrak, Bratislavské divadelné noci / Nádvorie Starej Radnice

20:30 Komédia omylov, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

Nedeľa, 21.júla, 2019

16:00 Divadlo Úsmev: Veľkí herci malým deťom, Shakespeare s deťmi na hrade / Bratislavský hrad
18:00 Tančiareň s Gabikou Csinovou / Salsa-Bachata-Samba, Sprievodné podujatie: Blumentalive leto 2019 / Námestie Mateja Korvína
20:30 Komédia omylov, Letné Shakespearovské slávnosti / Bratislavský hrad

Komorné koncerty v Botanickej záhrade, Nedeľa, 21.júla, 2019, 17:30
Musical&Musical
Jedinečná atmosféra záhrady spojená s melódiami zo svetoznámych muzikálov známych aj menej známych duetov a árii: Romeo a Julia, Kabaret, West Side Story, Johanka z Arcu, Drakula, Fidlikant na streche a mnohých iných v podaní v podaní súčasných a bývalých žiakov kurzov „Charming voice“ – um.ag. Art Rea, Milana Šimeka, Lucie Farkašovej, Niny Kucharekovej, Martina Benčiča a i., ktorí sú nádejnými talentami našej hudobnej i hereckej scény. Milan Šimek je muzikálový spevák i herec, ktorého poznáte z Novej scény a televíznych seriálov a ktorí sa rozhodol podporiť mladé talenty.
Konferuje umelkyňa: Rea Slawiski

Bratislavský organový festival 2019, Nedeľa, 21.júla, 2019, Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu, 19:00
Festival vyvrcholí koncertom vynikajúceho organového improvizátora Martina Baka, ktorý veľkým píšťalovým organom v Slovenskom rozhlase „ozvučí“ legendárny český nemý film Příchozí z temnot. Použitie organu ako nástroja s bohatými zvukovo-farebnými možnosťami pred filmovým plátnom nadväzuje na dobovú prax z éry nemého filmu.

Romina Basso & A. Mesirca / Music For a While / Konvergencie 2019, Sobota, 20. júla, 2019, Koncertná sieň Klarisky, 19:00
Vynikajúca talianska mezzosopranistka Romina Basso, patriaca k veľkým menám na scéne starej hudby, nie je neznáma ani slovenskému publiku. Na festivale Konvergencie účinkovala so Solamente naturali, v Bratislave koncertovala aj so súborom Musica aeterna. Svoj zamatový mezzosoprán predstaví Romina Basso na 20. ročníku Konvergencií v intímnom piesňovom recitáli z diel barokových skladateľov Apeninského a Iberského polostrova. Jej komorným partnerom bude Alberto Mesirca, ktorého kritika pravidelne zaraďuje k najzaujímavejším gitaristom dneška. Odporúčame tento koncert spojiť s bezprostredne nasledujúcim podujatím v Klariskách, na ktorom zaznie Messiaenovo Kvarteto na koniec časov.

Výstavy:

Rozlomená doba 1908 – 1928 – Avantgarda v Strednej Európe, Galéria Mirbachov palác
Autorská koncepcia: Karel Srp, Lenka Bydžovská (CZ)
Kurátorka: Zsófia Kiss-Szemán, historička umenia
Výstava „Rozlomená doba“ sa zameria na zdroje a prejavy dramatickej premeny v období zahŕňajúcom záverečné desaťročia Rakúska-Uhorska a úvodné desaťročia nástupníckych štátov.

Umelcova (ťažká) batožina. Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 – 1945), Slovenská národná galéria Bratislava
Výstava sa odvíja na pozadí príbehu neobyčajnej akvizície – daru diel Arnolda Petra Weisza-Kubínčana. Vďaka veľkorysosti pani Katariny Curtisovej a jej rodiny sa na Slovensko z USA vrátila významná časť umeleckej pozostalosti A. P. Weisza-Kubínčana.

Zdroj: redakcia mojakultura
Zdroj video: youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno