Tipy redakcie na víkend

V kinách nás čakajú až štyri premiéry plus perlička Bergmana, v sobotu vyvrcholí festival Pohoda a máme pre vás aj tipy na dve unikátne výstavy – v Banskej Bystrici a Poprade.


Film:
Stará láska nehrdzavie, réžia: Jonathan Levine
Hrajú: Charlize Theron, Seth Rogen, Alexander Skarsgård, Andy Serkis, O’Shea Jackson Jr., June Diane Raphael, Randall Park, Ravi Patel, Tristan D. Lalla, Bob Odenkirk, Xiao Sun
Nemajú vôbec nič spoločné, až na to, že Charlotte bola kedysi jeho opatrovateľkou a on bol do nej zaľúbený. Keď sa po rokoch náhodou stretnú, Charlotte, očarená jeho zmyslom pre humor, sa zrazu vráti v čase a spomenie si na svoje mladícke ideály. V náhlom impulze ponúkne Fredovi, aby pre ňu písal prejavy pre práve spustenú prezidentskú kampaň. A hoci sa on v jej kruhoch pohybuje ako slon v porceláne, iskra preskočí a romanca je na svete…spolu so sériou neočakávaných incidentov na vysokej úrovni.


Korisť, réžia: Aleaxandre Aja
Hrajú: Kaya Scodelario, Barry Pepper, Ross Anderson, Morfydd Clark, Colin McFarlane
Keď na malé floridské mestečko udrie hurikán, rozhodne sa Haley ignorovať nariadenie úradov o evakuácii, pretože chce nájsť svojho otca. Nájde ho ťažko zraneného v pivnici ich domu. Kým ho stihne zachrániť, ocitne sa aj ona v úzkych…


Spolujazda, réžia: Michael Dowse
Hrajú: Kumail Nanjiani, Dave Bautista, Betty Gilpin, Iko Uwais, Joshua Mikel, Amin Joseph, Christine Horn, Scott Lawrence, Lyon Beckwith, Karen Gillan, Natalie Morales, Mira Sorvino, Jimmy Tatro
Nesmelý vodič Uberu Stu túži po päťhviezdičkovom hodnotení od svojich zákazníkov a tak sa snaží urobiť všetko pre ich maximálne pohodlie a úplnú spokojnosť…


Willy a kúzelná planéta detí, réžia: Eric Tosti
Hrajú: Edouard Baer, Timothé Vom Dorp
Malý Willy cestuje s rodiči vesmírom. Po nehode vesmírnej lodi sa sám v záchrannom moduly dostáva na neznámu, divokú planétu. Našťastie má so sebou dôležitého parťáka – robota Bucka. V cudzom svete na jeho číha veľa nástrah a objavov…

Persona – Nedeľa, 14.júla 2019, Kino Film Europe 19:00
Réžia: Ingmar Bergman
Hrajú: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook, Gunnar Björnstrand
Režisér aj tentoraz prejavil neobvyklú schopnosť porozumieť zložitosti ženskej psychiky. Dotýka sa aj otázky pravdy v umení a s tým súvisiacej umelcovej identity – v tomto prípade konkrétne herečky, ktorá odmietne naďalej stvárňovať postavy na javisku. Jej následný únik na odľahlú samotu ju však nakoniec predsa len prinúti prijať istú rolu.

Hudba

Festival Pohoda 2019 – vypredané, Štvrtok, 11.júla, 2019 – Sobota 13.júla 2019, Letisko Trenčín
Program:
Liam Gallagher UK / Lykke Li SE / The 1975 UK / Skepta UK
The Roots USA / Mac Demarco CA / Michael Kiwanuka UK
Jeff Mills USA / Lianne La Havas UK / Mura Masa UK
Amadou & Mariam IN + Blind Boys Of Alabama USA / Charlotte Gainsbourg FR
TOKiMONSTA USA / Sudan Archives USA / Viagra boys SE / Death Grips USA
Zohra – Afghan Women’s Orchestra / Ida Kellarová + Čhavorenge + Česká filharmónia
Calypso Rose / Cari Cari AT / Dream Wife / Faka ZA / Little Big RU
Kokoko! / LIFE UK / Noga Erez IL / Penelope Isles UK
Shibuya Motors SK / Sink Ya Teeth UK / Sofi Tukker USA

Metal Madness – Samsara, Empyrion, Modern Age Dying – Sobota 13.júla 2019, Kulturák
Koncert pred festivalom Gothoom: Jedinečný metalový festival GOTHOOM sa uskutoční v dňoch 18.7 až 19.7.2019. Pred pár rokmi možno až nepredstaviteľná vec, no v súčasnosti realita. Na Slovensku máme festival orientovaný na najtvrdšie hudobné žánre a dokonca festival s tradíciou. Jeho už desiate pokračovanie sa bude konať medzi 18. a 20. júlom 2019 v Revištskom Podzámčí. V areáli Drevenice Revište, pri Hrone, len 4 kilometre od Žarnovice, pod hradom Revište, v objatí prírody ale aj čo by kameňom dohodil od diaľnice. Krásne okolie a bezproblémová dostupnosť pre všetkých. Tri dni nabité len tým najlepším metalom v krásnom prostredí. To je Gothoom 2019.

Letný podvečer s komornou hudbou
Nedeľa 14.júla 2019, Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku SNM, 18:00
14.7.2019 – Letné impresie s flautou a klavírom
Ivica Gabrišová – flauta
Marek Klátik – klavír

Medzinárodný festival zborov
Na Hviezdoslavovom námestí, v Dóme sv. Martina, Klariskách a ďalších kostoloch budú koncerty zahraničných zborov. Potrvajú do prvej polovice júla.
Nedeľa 14.júla, 2019, Truro Catherdal Choir, UK, omša, Dóm Sv. Martina, 17.00

Bratislavský organový festival 2019
Už tradične vycestuje BOF aj za hranice Bratislavy, do Pezinka. Mezzosopranistka Eva Garajová a organista Marek Vrábel predstavia 14. júla v miestnom Kapucínskom kostole program zaostrujúci na diela českých autorov s biblickou tematikou. Zaznejú aj slávne Biblické piesne Antonína Dvořáka, no v menej známej úprave s organom.
Hlas a organ
Nedeľa, 14. júla, 2019, Kapucínsky kostol, Pezinok, 19.00
Eva Garajová mezzosoprán (CZ), Marek Vrábel organ (SK)
Biblické „výklady“ v hudbe českých autorov. Vstupné dobrovoľné

Pressburger Klezmer Band, Nedeľa 14.júla, 2019, Horáreň – Horský park, 18:00
Pressburger Klezmer Band aj tento rok poctia svojim koncertom Komunitné centrum Horáreň a určite spríjemnia aj vám jeden júlový nedeľný podvečer. Klezmer je aj hudobným dedičstvom Slovenska a v minulosti neodmysliteľne patril k Bratislave. Pressburger Klezmer Band ako popredný predstaviteľ tohto žánra v Európe predstaví koncertný program Tants mit mir.

Divadlo:

Letné shakespearovské slávnosti: Rómeo a Júlia
Sobota, 13.júla 2019 a Nedeľa 14.júla, 2019, Bratislavský hrad 20:30
Réžia: Dodo Gombár
Obsadenie: David Hartl, Marcel Ochránek, Renáta Rundová a ďalší
“Náš príbeh by sme chceli zasadiť kamsi na súčasné predmestie veľkého mesta. Niekam tam, kde minulosť rozdelila dve susedské rodiny. Našich Montekov i Kapuletovcov rozdeĺuje okrem iného aj to, že každá z rodín žije v inej sociálnej bubline, obklopuje sa inými hodnotami…“.

Ešte jeden zázrak, Sobota, 13.júla, 2019, Stará radnica, 20:30
Réžia: Jakub Nvota
Obsadenie: Štefan Martinovič, Lucia Hurajová / Daniela Šencová, Štefan Richtárech…
Nový letný projekt Túlavého divadla nás privádza za jednej temnej noci do kraja – niekde za Viedňou, ktorý je síce teraz zvaný Hornými Uhrami, raz však bude aj Slovenskom.V predvečer jednej kráľovskej korunovácie tu blúdia španielsky kráľovský agent s tajným poslaním, mladá a zmätená slovenská deva, manžel budúcej cisárovnej s krízou stredného veku a predovšetkým sama budúca cisárovná. Okolo nich sa objavuje všade prítomný slovenský ľud, ktorý sa na seba – vtedy aj dnes – až príliš podobá. Ešte jeden zázrak je správa o slovenskej krajine a o všetkom, čo jej roky patrilo ešte pred tým, než skutočnou slovenskou krajinou bola. Výpravná kostýmová hra s pesničkami vás zavedie do nočnej Bratislavy i Dómu sv. Martina. Zažite s nami putovanie po Slovensku s humorom a láskou.

Starí majstri, Nedeľa, 14.júla, 2019, Štúdio L+S, 19:00
Milan Lasica a Martin Huba ako poslední potomkovia slávnej divadelnej rodiny De Manovcov, ktorí sú nútení hrať spolu v divadelnej hre o dvoch bratoch, ktorí sa nenávidia.

Výstavy:

Terakotová armáda, 13.júla, 2019, Poprad, Tatranská galéria, 09:00 – 17:00
Na výstave sa návštevníci môžu dozvedieť o živote prvého čínskeho cisára, detailne si prehliadnuť prepracované sochy hlinených vojakov a koňov v životnej veľkosti, ktoré boli dovezené priamo z oblasti Si-anu v Číne.
Výstava ukáže verejnosti úžasný pohľad do hrobky prvého čínskeho cisára, ktorý dokázal zjednotiť Čínu a ukončil tak obdobie chaosu medzi všetkými čínskymi štátmi. Jeho terakotová armáda sa označuje ako ôsmy div sveta a pri jej objavení v roku 1974 sa našlo viac ako 8 tisíc bojovníkov! Na výstavu do Popradu prišlo niekoľko desiatok certifikovaných kópii vojakov, každá socha váži 150-180 kg a kone dokonca viac ako 600 kg.

Tajomstvá pod hladinou, Stredoslovenské múzeum
Vydajte sa spolu so Stredoslovenským múzeom odhaľovať krásy a tajomstvá, ktoré sa ukrývajú pod vodnou hladinou! Výstava Tajomstvá pod hladinou, ktorá potrvá v Tihányiovskom kaštieli až do 24. 11. 2019, predstaví nádherné slovenské bystriny, jazerá, rieky a ich obyvateľov, ale aj ekologické problémy, ktoré sa týkajú našich vôd.

Zdroj: redakcia mojakultura.sk
Zdroj video: Film Europe SK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno