The Weeknd patrí medzi interpretov, pri ktorých sa ťažko hľadajú chyby. V priebehu desiatich rokov vyrástol z outsidera na jedno z popredných mien R&B. Jeho albumy sú vždy prepracované do detailov po všetkých stránkach – interpretačnej, zvukovej, vizuálnej. Ponúka hudbu, ktorá je obľúbená medzi fanúšikmi vo všetkých vekových kategóriách a sprevádza poslucháča po rôznych štýlových obdobiach speváka.

Album The Highlights obsahuje zbierku osemnástich skladieb. Na albume nájdeme skladby, ktoré sa objavili aj na nie tak dávno vydanom albume After Hours (2020). Zo spomínaného albumu sú zaradené skladby Save Your Tears, Blinding Lights, In Your Eyes, HeartlessAfter Hours. Ostatné skladby sú vyskladané z albumov Beauty behind the madness (2015) či Starboy (2016).

Skladba Heartless je charakteristická bežnými Weekndovými štylistickými prvkami a témy, ktoré sa tu striedajú odkazujú na jeho bývalé partnerky Bellu Hadid a Selenu Gomez. Skladba je rozdelená na dve úrovne, prvá rytmická časť opisuje textom jeho návrat k životnému štýlu tzv. playboya, kedy bol po rozchode. V polovici sa Heartless zmení na miešanie pomalého sprievodu, ktorý je z pozadia dopĺňaný hovorenými vsuvkami The Weeknda, v ktorých opisuje schádzanie a rozchádzanie s Bellou Hadid. Celkovo je skladba zaujímavo vystavaná, prelína sa rytmická rýchla časť so spomalením, z diaľky prichádzajúcim komentovaním a opäť návratom k hlavnej téme.


Kontrastom k tejto skladbe je After Hours, hlas Weeknda tu znie vo všetkých polohách, od temných, zlovestných hlbokých polôh až po vysoké falzety, ktoré vyústia do tanečnej hudby. Práve tento prelom dodáva skladbe niečo energické a dynamické. Skladba je známa R&B štýlom speváka.

Nemôžeme samozrejme odignorovať ani skladbu Blinding Lights, ktorá je hitom speváka vo všetkých rebríčkoch a je jednou z najobľúbenejších skladieb fanúšikov. Charakterizuje ju elektropopová melódia, predstavuje akúsi hymnu izolácie a zároveň je ukážkou popu 80-tych rokov. Skladba je produkovaná Maxom Martinom, ktorý sa podpísal pod mnohé hity aj iných hviezd z pop music.

Skladby Pray for meLove me harder vznikli v spolupráci s Arianou Grande. Pray for me je soundtrackom k marvelovskému filmu Black Panther, v ktorej účinkuje Kendrick Lamar. Skladba vyzdvihuje vážnejšie a hlbšie prvky diskografie. Pri prvom počutí môže mať človek pocit, že ide o počítačovú hru, nie o filmovú hudbu. Počas celej skladby sa vyskytujú zvuky, ktoré môžeme prirovnať sonoristickým efektom pripomínajúcim počítačové hry a ich bonusy, poprípade útržky zvukov v podobe charakteristických motívov obľúbených hier. Vo filme Black Panther odznieva pieseň v časti, kedy sa hlavný hrdina spolu s kamarátmi vkradnú do kasína. Preto môžeme opísať tento sprievodný zvuk ako charakteristiku pre prostredie, v ktorom pieseň odznieva. Pokiaľ teda nepoznáme kontext tejto piesne a klip, nemáme šancu identifikovať zvukové prostredie a spôsob, akým s ním, a najmä prečo, takto pracuje.

Love me harder je štýlová skladba, má svoj určitý feeling, ktorý je textovo vyjadrený romantickým uspokojením. V podaní Ariadny vyznievajú dvojitým entuziazmom, no paradoxne, text piesne je drsný. Pieseň sa tak dostáva do výrazovej aj estetickej konfrontácie. Skladba je miešaním popu, synth-popu, R&B balady, ktorá je dopĺňaná gitarovým riffom a syntetizátormi. Je to teda interpret, ktorý nepracuje len s jedným štýlom, no rád sa pohráva na ploche jednej piesne s viacerými hudobno-žánrovými a výrazovými umeleckými prostriedkami. Celkovo pieseň pôsobí ako hit, ktorý sa Vám dostane pod kožu, na druhej strane však kvôli textu rozdelila ľudí na dva tábory. Pohybuje sa na hranici explicitnosti a aj vďaka textu pôsobí príťažlivo.

Skladby I feel it comingStarboy vznikli za spolupráce s Daft Punk. Spolupráca s Daft Punkom je, čo sa týka štýlu a spojenia s The Weeknd neobvyklá, avšak nie je to nič prelomové. Ulahodí uchu poslucháča. Práve skladba Starboy je popovým hitom, ktorý prináša veselú náladu a s použitím syntetizátora, opakujúceho sa inštrumentálneho motívu, nad ktorým sa nesie vokál Weeknda, sa stáva táto pieseň jednoduchou.

I feel it coming je textovo odlišnou skladbou, ktorá neprináša obvyklé temné miesta, ktoré sú pre speváka charakteristické vo viacerých piesňach. Väčšinou opisuje rozchody, zlé životné situácie, avšak v spomínanej skladbe dosiahol pohodový, svieži štýl, ktorý mnohým pripomína slnečné dni a bezstarostnosť.

Earned it vystrelila v rebríčku hitparád po odznení vo filme Fifty Shades of Grey. Orchestrálny doprovod vďaka svojim strunovým nástrojom podčiarkuje celý kontext piesne a stáva sa neoddeliteľnou súčasťou skladby. Hudba znie spočiatku decentne a intímne no neskôr honosne a vďaka trojdobému, valčíkovému rytmu rafinovane. Vypovedá veľkou silou, pretože sa dôverne zahráva s každou jednou notou, ktorá je v skladbe umiestnená presne tam, kde má byť. Skladba opisuje svojou orchestráciou hlavnú postavu filmu Christiana Graya – bohatého, elegantného muža s podtónom moci.

Wicked GamesThe morning sú skladby prevzaté z albumu House of Balloons. Album bol jeho prvým, s ktorým vystrelil do sveta R&B nečakane a pritiahol svojou vtedy nezvyčajnou tvorbou mnoho poslucháčov. Wicked games bol debutovým singlom The Weekndu, na tomto špeciálnom výberom CD. Skladba je chytľavá, návyková a charakterizuje ju nezabudnuteľná basová linka s minimalistickým doprovodom. Skladba znie naozaj bezchybne po všetkých stránkach, je v pomalšom tempe a pôsobí blažene. Spevák v nej rozoberá lásku, úprimnosť a svojim textom umožňuje poslucháčovi cítiť bolesť a zúfalstvo, ktoré vyjadruje text.

Ďalšími skladbami sú Call out my name z albumu My Dear Melancholy. Ako vo väčšine pop music skladieb je aj v skladbe Call out my name ťažiskom refrén. Práve tento refrén vytvára správny a jednoznačný kontrast medzi jednotlivými veršami. Skladba predstavuje opäť charakteristického The Weeknd – estetika temnoty a agónie.


The Hills je zvláštnou skladbou, ktorá rozpráva príbeh o sexuálnej afére, ktorá je v poslednom období u viacerých umelcov bežnou témou skladieb. Skladba začína neidentifikovateľným šumom a prechádza do rytmickej časti. The Weeknd chcel v podstate touto skladbou poukázať na pocit pohltenia médiami a taktiež zdôrazniť tému, ktorej by sa mala venovať väčšia pozornosť.

Album je kombináciou viacerých skladieb, ktoré boli od začiatku The Weekndovej éry vydané. Práve tento album rozdelil fanúšikov na dva tábory, jedny si CD nevedia vynachváliť, pretože ponúkame akoby tzv. best of, druhí ho zas súdia, že bolo zbytočné, pretože ak je niekto fanúšik, má doma všetky vydané albumy a jednotlivé skladby si vie vypočuť samostatne, bez zakúpenia tohto výberu.

 

Alexandra Prohásková

Zdroj foto: Universal music


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno