Blíži sa 20. ročník festivalu Jeden svet, ktorý ponúkne pestrú paletu dokumentárnych filmov. Organizuje ho neziskovka Človek v ohrození a jej riaditeľ Braňo Tichý poskytol nášmu portálu rozhovor.


Témam rozvojovej spolupráce a ľudských práv sa venuje viac ako 10 rokov v rámci práce v mimovládnom sektore na Slovensku aj v medzinárodných organizáciách. V minulosti pôsobil v Amnesty International a v Rozvojovom programe OSN. Ako konzultant pôsobil na Balkáne, Kaukaze, v severnej a vo východnej Afrike, prednášal tiež na niekoľkých univerzitách. Od júna 2015 je riaditeľom neziskovej organizácie Človek v ohrození. Práca neziskovej organizácie je rozdelená do piatich okruhov: humanitárne zásahy, rozvojová spolupráca, ľudské práva, sociálna integrácia a globálne vzdelávanie. Osobité postavenie má festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý patrí medzi vlajkové lode organizácie. Zhovárali sme sa s riaditeľom neziskovky, Braňom Tichým. Na tlačovú konferenciu prišiel spolu s ostatnou posádkou na člne po Dunaji, v duchu sloganu aktuálneho ročníka festivalu, ktorý sa významne týka aj témy migrácie.


V čom spočíva hlavná činnosť neziskovky Človek v ohrození? A čo prináša festival Jeden svet z vášho pohľadu?
Okrem toho, že veľa pracujeme v teréne, sme si časom uvedomili, že dôležitou súčasťou našej práce sa musí stať informovanie slovenskej verejnosti, o tom, čo sa deje vo svete. Naša organizácia sa venuje vylúčeným komunitám, rôznym typom. Väčšina práce je koncentrovaná na rómske komunity, najmä v osadách na východnom Slovensku. Tradíciu filmového festivalu sme založili pred dvadsiatimi rokmi a tešíme sa, že funguje až doteraz a sme jeho súčasťou aj tento rok.


Ktoré filmy z festivalovej ponuky by ste odporučili divákom?
Priznám sa, že som ich nevidel všetky, pretože je ich veľmi veľa. Ale z tých, ktoré som mal možnosť vidieť, považujem za najsilnejšie dva filmy – jeden z nich je Stratený domov. Je to film o slovenskej pomoci v Iraku. Nakrútil ho Juraj Mravec a my sa už naň veľmi tešíme. Druhý film, ktorý by som odporučil, je rovnako zo slovenskej produkcie a volá sa Hluché dni. Tento film súvisí so sociálnou pomocou na Slovensku, ktorej sa venujeme aj my. Príbeh sa týka nepočujúcich ľudí žijúcich v našej krajine.


Šéf neziskovej organizácie Človek v ohrození Braňo Tichý.

Prečo ste tento rok zvolili slogan festivalu Stratení v súčasnosti? Ako organizátor ste museli byť s touto myšlienkou stotožnení. Čo za ňou má divák vidieť?
Stratení v súčasnosti pre nás znamená situáciu, ktorú dnes aj denne zažívame. Kedysi ten festival reflektoval tie štandardné ľudsko-právne problémy 90-tych rokov, ktoré sa týkajú digitalizácie, zložitých ľudských vzťahov, teda interpersonálnych vzťahov, ktoré prežívame. Dnes sme zvolili tému, ktorá je trošku širšia a ktorá viac reflektuje ten posun, ktorý sa v tej oblasti ľudských práv za tú dobu udial.

S tým korešponduje aj výber filmov, ktoré budú na festivale uvedené, no ten má podstatne širší kontext…
Presne tak. Každý rok sa snažíme nájsť istý balans medzi filmami, ktoré reprezentujú tie klasické ľudsko-právne problémy. Napríklad v tohtoročnej ponuke nájdete aj film ľudsko-právnych problémoch o Kube, ktorý je práve z kategórie, ktoré by sme hrali aj pred desiatimi aj pred dvadsiatimi rokmi. A potom sú tam filmy z kategórie, ktoré sa týkajú digitalizácie a problémov s ňou súvisiacimi, ktoré som spomínal.

Veľmi špecifický je aj vizuál festivalu, ktorý nám pripomína migráciu, ale v inom kontexte, ako ju vnímame dnes…
Samozrejme, téma migrácie je jedna z podstatných, ktorú sa snažíme reflektovať aj na tohtoročnom festivale Jeden svet. Napriek tomu, že Slovensko žiadna masová migrácia v minulosti nezasiahla, ten diskurz a tá verejná diskusia, ktorá na Slovensku prebiehala a, bohužiaľ, stále prebieha, je plná mýtov a predsudkov a voči nim sa snažíme tiež bojovať.

Umelecká riaditeľka festivalu Diana Fabiánová.

Myslíte si, že sa vám aspoň trošku podarí zvrátiť tú mienku a zaujatosť, ktorá je na Slovensku?
Ja som presvedčený, že áno. Hlavný festivalový program, ktorý už o pár dní začne v Bratislave a potom pokračuje sériou regionálnych festivalov, navštevuje desaťtisíce ľudí, tisícky študentov. Som presvedčený, že to semienko pochybnosti, ktoré vzbudí aspoň záujem získať nejaké ďalšie informácie, sa nám podarí zasadiť.

Zuzana Vachová
Zdroj foto: Martin Farkaš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno