Hlavné postavy desiatich filmov, ktoré tento rok prináša Stredoeurópsky festival talianskeho filmu MittelCinemaFest, bojujú o svoje miesto na zemi.


Futbalový idol novej generácie, mladá žena s Downovým syndrómom, Riman s bengálskymi koreňmi, dcéra dvoch matiek, či syn trpiaci autizmom s dvoma otcami. Príbehy o prekračovaní vlastných limitov a prijatí odlišnosti. Aj to sú témy, ktoré rezonujú v najnovšej tvorbe súčasných talianskych filmových tvorcov. 17. ročník festivalu sa bude konať v bratislavskom Kine Lumière od 20. do 24. novembra 2019. Pripravil ho Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà.
„V rámci propagácie značky „Italia nel mondo“ sa naše aktivity snažia poukazovať na tradície kvalitnej talianskej kinematografie a zároveň šíria povedomie o súčasnej filmovej produkcii. Taliansky kultúrny inštitút spoločne s Talianskym veľvyslanectvom venujú talianskej kinematografii veľkú pozornosť. Okrem festivalu MittelCinemaFest usporadúvajú každoročne v mesiaci júni aj prehliadku Cinevitaj,“ povedal taliansky veľvyslanec na Slovensku Gabriele Meucci.
„Pripravili sme reprezentatívnu vzorku najnovších talianskych filmov s dôrazom na diela novej generácie filmových tvorcov, ktorí zaujali na mnohých medzinárodných festivaloch. Okrem debutujúcich režisérov nebudú chýbať ani veľké mená ako Marco Bellocchio o Gabriele Salvatores. Desať filmov uvádzaných počas piatich dní nám poodhalí, čím žije súčasné Taliansko. Jednou z nosných tém aktuálneho ročníka je odlišnosť v tých najrozličnejších podobách,“ uviedla Adriana Šulíková z Talianskeho kultúrneho inštitútu, ktorá sa spolupodieľa na zostavovaní programu.


Prvou snímkou festivalu je talianska komédia BANGLA. Ide o filmový debut mladého talianskeho režiséra s bengálskymi koreňmi Phaima Bhuiyna, ktorý si zahral aj hlavnú postavu Phaima a taktiež je autorom scenára. Mladý moslim pôvodom z Bangladéša sa narodil pred 22 rokmi v Taliansku. So svojou rodinou žije v Ríme v multietnickej štvrti Torpignattara, pracuje ako strážnik v múzeu a hrá v hudobnej skupine. Na jednom koncerte spozná Asiu, ktorá je jeho pravým opakom a okamžite medzi nimi preskočí iskra. Phaim musí vyriešiť dilemu: ako skĺbiť svoju lásku k dievčaťu s neporušiteľným pravidlom islamu: žiadny sex pred svadbou. Film, tohtoročný držiteľ Striebornej stuhy za najlepšiu komédiu a Zlatého glóbusu za najlepší filmový debut, bude mať svoju slovenskú premiéru v stredu 20. novembra 2019 o 18.00 hod.


Festival slávnostne otvorí v stredu o 20.00 hod. film VOLARE oscarového režiséra Gabriela Salvatoresa. Willi je barový spevák a biologický otec Vincenta, s ktorým sa po prvýkrát stretne, keď má chlapec šestnásť rokov. Zistí však, že je iný, než si ho predstavoval. Spoločne sa vydajú na šialenú cestu, ktorá je začiatkom veľkého dobrodružstva, príležitosťou na vzájomné spoznávanie a zblíženie sa. Film bol uvedený na prestížnom medzinárodnom festivale v Benátkach a je horúcou novinkou, ktorá mala v Taliansku premiéru len koncom októbra.
Film ZÁKON BIELYCH MIEST Maura Caputa sa taktiež objavil na benátskom festivale, v rámci sekcie Giornate degli Autori. Vznikol podľa rovnomennej poviedky Giorgia Pressburgera, režiséra, spisovateľa a dramaturga, ktorý sa narodil v Budapešti v židovskej rodine pôvodom z Bratislavy. Snový príbeh doktora Fleischmanna bojujúceho s náhlymi výpadkami pamäti, rozoberá hlboké tajomstvá, ktoré od nepamäti fascinujú a ľakajú človeka s neutíchajúcou túžbou objaviť zmysel života. Festival ho predstaví vo štvrtok 21. novembra 2019, 18.00 hod.


V rovnaký deň o 19.30 hod. sa v spolupráci so spoločnosťou Itafilm uskutoční slovenská distribučná premiéra filmu S CHUŤOU TOSKÁNSKA. Komédia o priateľstve medzi Guidom a Arturom, ktorí sa snažia, každý po svojom, zaradiť do spoločnosti. Arturo, kedysi uznávaný michelinský šéfkuchár, skončil pre problémy so sebaovládaním vo väzení. Počas verejnoprospešných prác učí variť ľudí s Aspergerovým syndrómom. Hoci ich spôsob myslenia je Arturovi vzdialený, v jednom zo svojich študentov objaví kulinárskeho génia a rozhodne sa mu pomôcť vyhrať kuchársku súťaž. Temperamentný kuchár a jeho znevýhodnený študent tak vytvoria originálnu dvojicu, pre ktorú žiaden sen nie je nesplniteľný. Film Francesca Falaschiho uviedlo okrem európskych aj niekoľko festivalov na americkom kontinente.

Ženské témy a otázku materstva prináša druhý film režisérky Laury Bispuri DCÉRA MOJA, ktorý vznikol v roku 2018 v koprodukcii Talianska, Nemecka a Švajčiarska. Keď Vittoria v jedno leto dovŕši desiaty rok svojho života, zistí, že má dve mamy: Tina je milujúca matka, ktorá má s dcérou harmonický vzťah. Ale je tu aj Angelica, krehká a impulzívna žena, ktorej život je poriadne zamotaný. Keď sa ich tajná dohoda po narodení dieťaťa náhle prevalí, obe ženy – v excelentnom podaní herečiek Valerie Golino a Alby Rohrwacher – dramaticky bojujú o jeho lásku. Film súťažil na Berlinale a na Festivale v Karlových Varoch ho uviedli v sekcii Horizonty. Slovenská premiéra snímky je v rámci festivalu naplánovaná na piatok 22. novembra 2019, 18.00 hod.
Režisér Leonardo D’Agostini zasadil svoj debutový film ŠAMPIÓN do futbalového prostredia a vytvoril komediálnu drámu so silným výchovným posolstvom. Christian Ferro je futbalová hviezda prvej veľkosti, génius a zhýralec, nový idol, ktorého výstrednosti v súkromnom živote však začínajú ohrozovať jeho sľubnú kariéru. S čudáckym a osamelým profesorom Valeriom v podaní Stefana Accorsiho sa stretáva v momente, keď sa prezident klubu rozhodne vnútiť mu trochu disciplíny. Spočiatku nedobrovoľné stretnutia nad učebnicami sú začiatkom priateľstva, ktoré ich oboch zmení. Film získal Striebornú stuhu 2019 za najlepší filmový debut. Na programe festivalu v piatok 22. novembra 2019, 20.00 hod.
Výnimočne za hranice Talianska odvedie divákov film MATERSTVO začínajúcej režisérky Maury Delpero. Sestra Paola pricestovala z Talianska do Buenos Aires, aby zavŕšila noviciát a prijala večné sľuby. Lu a Fati sú sedemnásťročné deti, ktoré sa príliš rýchlo stali matkami. Príbeh troch rozličných žien, ktorých vzájomné spolužitie ovplyvňuje ich životy a ich vzťah k materstvu. Okrem mnohých festivalov film najviac zarezonoval v Locarne a v San Sebastiáne, odkiaľ si priniesol aj ceny. Slovenskí diváci ho môžu uvidieť v sobotu 23. novembra 2019, 18.00 hod.
Dvoch známych talianskych hercov – Valeria Mastandreu a Marca Gialliniho – obsadil do svojho najnovšieho filmu režisér Simone Spada. ZAJTRA BUDE NOVÝ DEŇ je dojímavá komediálna dráma o tom, že aj smrť je súčasťou života. Rozpráva príbeh dvoch mužov, ktorí sa poznajú už tridsať rokov a pred sebou majú veľkú skúšku priateľstva. Tommaso už dlhšie žije a pracuje ako učiteľ robotiky v Kanade. Giuliano ostal v Ríme a pôsobí ako herec. Obaja sú Rimania telom i dušou, hoci s rozdielnymi povahami. Ich spomienková „road movie“ je oslavou priateľstva a zároveň aj rozlúčkou. V Bratislave po prvý raz v sobotu 23. novembra 2019, 20.00 hod.
Dafne je vitálna tridsiatnička s Downovým syndrómom: má prácu, ktorú miluje, priateľov a kolegov, ktorí ju majú radi. Žije s rodičmi, ale svoj život si dokáže riadiť sama. Náhla smrť matky naruší rodinnú rovnováhu. S nevedomosťou dieťaťa a odvahou mladej ženy sa márne pokúša vytrhnúť otca z depresie. Jedného dňa sa však stane čosi neočakávané. Film DAFNE režiséra Federica Bondiho uviedlo viacero festivalov, medzi nimi aj Karlove Vary a na Berlinale získal Cenu Fipresci. MittelCinemaFest ponúkne film v slovenskej premiére v nedeľu 24. novembra 2019, 18.00 hod.
V nedeľu 24. novembra o 20.00 hod. festival vyvrcholí najnovším filmom Marca Bellocchia PRVÝ ZRADCA a vráti nás v čase do Talianska osemdesiatych rokov. Ústrednou postavou príbehu je mafiánsky boss Tommaso Buscetta, ktorý ako prvý porušil prísahu, popísal praktiky najväčšej mafiánskej organizácie Cosa Nostra a pomohol tak sudcovi Falconemu dostať stovky jej členov za mreže. Za filmom, nakrúteným podľa skutočnej udalosti, stoja tie najväčšie mená súčasnej talianskej kinematografie, film získal sedem Strieborných stúh vo všetkých hlavných kategóriách, Zlatý glóbus za najlepší film a najlepšiu hudbu. Za zmienku stojí herecký výkon Pierfrancesca Favina v úlohe Tommasa Buscettu. Film súťažil o Zlatú palmu na festivale v Cannes a je talianskym kandidátom na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

Festival MittelCinemaFest pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Istituto Luce Cinecittà.

TS: Zuzana Golianová – Festival MittelCinemaFest

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno