Štrajk amerických scenáristov bol v utorok (26. septembra) večer vyhlásený vedením Združenia amerických scenáristov (WGA) za ukončený. Znamená to, že scenáristi združení v odboroch sa môžu po takmer piatich mesiacoch štrajku vrátiť do práce.
Vďačiť za to môžu dohode medzi WGA a AMPTP (Alianciou filmových a televíznych producentov), ktorá bola predbežne uzavretá v nedeľu 24. septembra a v utorok odporúčaná na schválenie vyjednávacími výbormi WGA. Nová zmluva bude oficiálne ratifikovaná medzi 2. až 9. októbrovým dňom, ale vedenie dovolilo scenáristom vrátiť sa do práce už počas ratifikačného procesu. Štrajk sa teda oficiálne končí v stredu o 12:01, ako informoval portál USA Today.
Scenáristi od veľkých hollywoodskych štúdií požadovali vyššie finančné ohodnotenie, zdravotné a dôchodkové príspevky, ale najmä bonusy za streamovanie obsahu založené na sledovanosti a tiež záruky proti umelej inteligencii.
Hlavný problém pre amerických scenáristov v súčasnosti predstavuje spôsob, akým sú autori najímaní veľkými štúdiami najmä pri seriálovej tvorbe. Zatiaľ čo v minulosti pracoval scenárista na jednom projekte po celý čas jeho trvania, v súčasnosti štúdiá od scenáristov požadujú oveľa menšie výkony. Neraz sú scenáristi najímaní na napísanie jednej epizódy, či jednej scény zo seriálu, prípadne dialógov k jedinej postave. Štúdiám takáto politika dovoľovala ušetriť prostriedky, ktoré by inak minuli na dlhodobé spolupráce. Výsledkom sú však nepriaznivé podmienky pre scenáristov, ako sú nízke platy, krátkotrvajúce pracovné úväzky a požiadavky na výkon, ktoré obmedzujú kreativitu. V neposlednom rade tým trpí aj kvalita samotných seriálov a filmov, keďže žiadny zo scenáristov nemá nad dielom väčšiu kontrolu.
Podľa najnovších informácií si však scenáristi presadili svoje a ich prácu by v budúcnosti nemala ohrozovať ani umelá inteligencia, ktorú štúdiá plánovali využiť pri tvorbe jednoduchých textov ako základov pre budúce scenáre, ktoré by následne prechádzali revíziou scenáristov.
Aj napriek ukončenému štrajku sa Hollywood stále nechystá rozbehnúť produkciu filmov a seriálov. Štrajk hercov totiž naďalej pokračuje, pričom ešte stále nie sú naplánované žiadne rokovania medzi hereckými odbormi (SAG-AFTRA) a AMPTP.
Herci od štúdií – podobne ako scenáristi – požadujú ochranu pred umelou inteligenciou. Filmový priemysel sa totiž pohráva s myšlienkou naskenovať tváre a postavy komparzistov, aby mohli pri produkcii filmov v budúcnosti využívať ich digitálne podoby prakticky neobmedzene. Navyše, herec by za skenovanie svojej tváre dostal iba jeden denný plat.
Hercom sa tiež nepáči utajovanie sledovanosti veľkými streamovacími službami. Požadujú, aby im štúdiá vyplácali tantiemy na základe sledovanosti seriálov, tak ako to robia televízie pri vysielaní repríz. Trvajú na tom, aby streamovacie služby ako Netflix, Amazon Prime či Disney + zvýšili transparentnosť sledovanosti svojho obsahu a na základe nej aj ohodnotenie hercov, ktorých ročná mzda často nepokryje ani zdravotné poistenie.
Shaan Sharma, jeden z lídrov SAG-AFTRA, pre CNN uviedol, že iba necelých 13% hercov zo združenia sa dokáže honorárom kvalifikovať pre zdravotné poistenie.
Po novom sa k televíznym a filmovým hercom pridali aj herci z videoherného priemyslu, ktorí od herných štúdií požadujú zlepšenie pracovných podmienok a bezpečia na pracovisku a tiež žiadajú garancie proti zneužívaniu ich podobizne umelou inteligenciou.
Spracoval Matúš Trišč
Zdroj foto: wikimedia commons