Jeden z najuznávanejších filmových režisérov všetkých čias si na tohtoročnom Berlinale prevzal cenu Čestný Zlatý medveď za celoživotné dielo. Steven Spielberg po dokončení veľmi osobnej snímky Fabalmanovci uviedol, že po mnohých rokoch teraz nemá ako režisér v najbližšej dobe žiadne konkrétne plány.

„Je to pekný pocit a zároveň hrozný. Ale je príjemné, že môžem mať opäť kontrolu nad svojím životom a robiť vlastné rozhodnutia. No potrebujem pracovať a rád pracujem. Po zvyšok roka bude pre mňa najväčšou otázkou to, čo budem robiť ďalej,“ uviedol pred novinármi.


Ako producent má však Spielberg práce viac než dosť. Počas tlačovej konferencie v Berlíne hovoril o veľkých prípravách sedem dielneho seriálu od HBO založenom na scenári Stanleyho Kubricka o Napoleonovi Bonapartem. Kubrick napísal scenár k filmu ešte v roku 1961 a do hlavných rolí chcel obsadiť Jacka Nicholsona ako Napoleona a Audrey Hepburn ako jeho manželku Joséphine. Kubrick roky pracoval na príprave filmu. Precestoval niekoľko krajín Európy a dôkladne si zmapoval lokácie pre nakrúcanie. Štúdio Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) však jeho nákladný historický film odmietlo financovať, pretože historické drámy v tých rokoch diváci príliš nevyhľadávali. V publikácii Stanley Kubrick’s Napoleon: The Greatest Movie Never Made autori uvádzajú, že Kubrick mal vyhotovených 15 tisíc fotografií miest, na ktorých chcel nakrúcať a 17 tisíc strán dobových nákresov. Okrem toho plánoval pri nakrúcaní využiť vyše 40 tisíc komparzistov. Megalomanské plány však musel prerušiť a svoju prácnu prípravu mohol čiastočne využiť jedine pri nakrúcaní inej historickej drámy Barry Lyndon (1975). Z Napoleona sa tak stal jeden z najväčších a najznámejších nikdy nekrútených filmov v histórií. Podobne ako Megalopolis režiséra Francisa Forda Coppolu, o ktorého desaťročia odkladanom nakrúcaní sme vás informovali nedávno.


Nie je to prvý raz, čo sa Spielberg podieľa na oživení dedičstva slávneho Stanleyho Kubricka. V roku 2001, dva roky po Kubrickovej smrti, Spielberg zrežíroval jeho nedokončený film A.I. Umelá inteligencia, ktorý sa stal fúziou oboch nezameniteľných autorských štýlov.


Spielberg už v roku 2013 informoval verejnosť o pripravovanom seriáli v spolupráci s HBO. Teraz potvrdil, že sa produkcia hýbe dopredu, pričom nie je známe, či režisérom zostáva Cary Joji Fukunaga (True Detective), ktorého účasť na projekte bola avizovaná ešte v roku 2016. Producentkou seriálu je okrem Stevena Spielberga aj Christiane Kubrick, manželka zosnulého režiséra.


 

Spracoval: Matúš Trišč

Autor foto: Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno