Spišské divadlo (SD), kultúrna organizácia v pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, otvára 33. divadelnú sezónu 7. septembra a jej vyvrcholením bude galavečer Zlatá labuť 23. júna. Témou divadelnej sezóny 2023/2024 je LÁSKA, preto SD predstaví tituly, ktoré sa dotýkajú prvých platonických lások cez intimitu a nástrahy lásky, manželstvo až po tému osamelosti a návratov.

Divadelná žiacka knižka pre deti

Novinkou predovšetkým pre detských návštevníkov je pripravovaná Divadelná žiacka knižka. „Rozprávky sú silnou stránkou nášho divadla. Štandardne máme v ponuke päť inscenácií pre detského diváka, ktoré sú naozaj kvalitné, čo potvrdzuje aj návštevnosť. Minulú sezónu naše detské predstavenia videlo približne 16 500 divákov. Ide nám o to, aby detskí návštevníci videli všetky naše rozprávkové predstavenia. Za každé môžu do žiackej knižky získať špeciálnu pečiatku,“ približuje riaditeľ SD Radovan Michalov.


Divadelné žiacke knižky sú určené pre deti základných a materských škôl. Záujemcovia ich môžu získať už od prvého detského predstavenia sezóny, ktorým sú v nedeľu 10. septembra Rozprávky z krivého zrkadla. Každý, kto si zo žiackej knižky vystrihne stránku s nazbieranými pečiatkami a pošle, alebo ju osobne prinesie do divadla, bude zaradený do žrebovania. Súťažiť môžu nielen deti individuálne, ale aj školy. Hlavnou výhrou bude drevená maketa Spišského divadla s bábkami z aktuálnych rozprávok v repertoári SD, ktoré môže získať niektorá zo zúčastnených škôl. „Odmenu však môže získať každý účastník, aj ten, ktorému sa nepodarí nazbierať všetkých päť pečiatok. Náš partner, jeden z najväčších detských interiérových parkov na Slovensku Alex park, za každú získanú pečiatku poskytne zľavu zo vstupného. Tá sa bude zvyšovať s počtom nazbieraných pečiatok,“ dodáva riaditeľ. Víťazi budú vyžrebovaní počas galavečera Zlatá labuť 2024.


Prichádza rok Zlatej labute

Po dvoch rokoch pripravuje Spišské divadlo druhý ročník udeľovania divadelných ocenení Zlatá labuť. Umelecká rada SD udeľuje ceny v troch kategóriách – najlepší herec, najlepšia herečka a najlepšia inscenácia. Súčasťou oceňovania je aj divácka anketa, v ktorej priamo diváci svojím hlasovaním takisto rozhodujú o najobľúbenejšej herečke, najobľúbenejšom hercovi a najobľúbenejšej inscenácii. Riaditeľ Spišského divadla Radovan Michalov môže odovzdať ocenenie Igricov prsteň za celoživotné dielo a prínos k rozvoju Spišského divadla. V prvom ročníku v roku 2022 ceny za najlepší herecký výkon získali Mária Brozmanová, Pavol Gmuca a inscenácia Štúr v réžii Michala Babiaka. Mária Brozmanová si ocenenie prevzala aj v diváckej ankete a najobľúbenejším hercom sa stal Dávid Szöke. Top inscenáciou sezóny podľa divákov bola komédia Zdrhni pred svojou ženou v réžii Anny Šoltýsovej. Igricov prsteň získali Emil Spišák a Albín Medúz. O obľúbených hercoch a herečkách budú môcť diváci hlasovať počas celej sezóny, galavečer spojený s udeľovaním ocenení sa uskutoční 23. júna.


V novej sezóne tri funkčné scény

Návštevníci Spišského divadla sa v nadchádzajúcej sezóne môžu tešiť aj na ďalšie novinky. Už v najbližších týždňoch to bude prehľadnejšia a modernejšia webová stránka divadla, neskôr sa divadlo viac otvorí počas akcií pre verejnosť. „Divákom chceme priniesť aj iné ako divadelné zážitky počas Noci divadiel, alebo dňa otvorených dverí,“ hovorí Radovan Michalov. Najbližším podujatím bude XIII. ročník prehliadky komorných inscenácií Divadelný Spiš, ktorý sa začína 28. septembra. Počas 11-dňového festivalu sa predstaví 13 súborov, ktoré odohrajú 14 inscenácií. Divadlo v rámci Divadelného Spiša odprezentuje ďalšiu novinku – Pouličné divadlo, ktoré znamená rozšírenie o novú experimentálnu scénu. Divadelné produkcie sa tak dostanú aj do exteriéru a oslovia ľudí, ktorí bežne do kamenných divadiel nechodia. Spišské divadlo tiež dostane príležitosť prezentovať sa aj v zahraničí. Po aktuálne prebiehajúcej rekonštrukcii sa začne hrať aj v Štúdiu SD, čo znamená, že po uplynulej sezóne, ktorá sa odohrala výlučne na veľkej scéne, bude mať divadlo k dispozícii tri scény.


Zdroj: TS Spišské divadlo – Veronika Fitzeková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno