Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, prináša detským divákom po roku novú inscenáciu Rozprávky z krivého zrkadla. Tvorcovia spracovali asi najznámejšie príbehy Hansa Christiana Andersena –Cisárove nové šatyŠkaredé káčatko a Kresadlo. Na nedeľu 16. apríla je pripravená predpoludňajšia predpremiéra aj popoludňajšia premiéra, pričom návštevníkov osobne príde pozdraviť slávny dánsky rozprávkar.

Vysvetľuje to riaditeľ divadla Radovan Michalov: „Hans Christian Andersen zomrel v roku 1875, ale diváci sa budú môcť odfotiť so živou sochou, ktorá ho imituje. Ponúkneme im aj ďalšie informácie, aby sa zoznámili s tvorbou a životom najslávnejšieho dánskeho spisovateľa. Málokto vie, že pôvodne sa pokúšal presadiť v divadle, ale neúspešne. Napokon ho preslávili rozprávky.“ Počas svojho života napísal Andersen 168 rozprávok, ktoré boli preložené do viac ako 125 jazykov sveta.


Andersenov zázračný rozprávkový svet

O moderné spracovanie tradičných rozprávok s veselými pesničkami a tancom v Spišskom divadle (SD) sa postarali tvorcovia obľúbenej Perníkovej chalúpky, dramaturg a dramatizátor Michal Babiak a režisér Viktor Kollár, ktorý je zároveň spoluautorom textov piesní. „Tieto pútavé, vtipné a často dojemné príbehy nesú v sebe silný mravný odkaz – odsudzujú nafúkanosť, hlúposť, pokrytectvo, povýšenosť a nečestné správanie. Poukazujú na to, že inakosť netreba odsudzovať a prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom,“ približuje výber lektorka dramaturgie SD Sofia Skokanová. Návštevníci sa  prostredníctvom nafúkaného cisára, škaredého káčatka a odvážneho vojaka prenesú do zázračného rozprávkového sveta, ktorý očarí divákov každého veku.


Autorom scény je Jaroslav Valek a o vizuálne pútavé kostýmy sa postarala Eva Farkašová. Súčasťou rozprávky sú veselé pesničky, ktoré napísali Viktor Kollár a Daniel Lengyel a choreografiu k nim navrhla Natalia Bajin Litvinova. V Rozprávkach z krivého zrkadla uvidia návštevníci svojich obľúbených hercov, medzi ktorými nechýba Katarína Turčanová, Veronika Kleščová, Jozef Novysedlák, Filip Brišák, Kristína Kotarbová, Mária Brozmanová a Mária Čičvarová.


Rovnaká rozprávka, rovnaká herečka – rozdiel 22 rokov

Spišské divadlo nesiahlo po Andersenových rozprávkach prvý raz. Známa Palculienka mala v SD premiéru v roku 2017, Snehová kráľovná v roku 2011 a v roku 2001 inscenácia Rozprávky z klobúka uja Andersena, v ktorej režisér František Držík podobne spracoval tri príbehy slávneho rozprávkara. Hrala v nich aj herečka Katarína Turčanová, ktorá je dodnes členkou umeleckého súboru divadla. Po neuveriteľných 22 rokoch v Andersenových rozprávkach hrá opäť a na inscenáciu spomína takto: „Medzi tromi príbehmi boli takisto aj Cisárove nové šaty. Bolo to komornejšie predstavenie a jednoduchšie vo výprave, ale nie v kreativite. Hrali sme len traja, okrem mňa Anička Strnadová a Peter Cibula. Téma je tá istá – rozprávka s pesničkami, ale koncepcia, spracovanie, výrazové prostriedky sú iné. Nové predstavenie bude výpravnejšie. Dúfame, že sa divákom bude páčiť aj teraz.


Rozprávky z krivého zrkadla partnersky podporila galéria trick-artu s najkrajším zrkadlovým bludiskom v strednej Európe, Tricklandia – Starý Smokovec.

Zdroj: TS Spišské divadlo – Veronika Fitzeková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno