„Dôkazom toho, že Turecko nežije len prezidentskými voľbami, ale aj krásnou hudbou, bol slávnostný koncert, ktorý sa konal tento týždeň v Istanbule,“ informuje z Turecka, kde vystúpil Slovenský filharmonický zbor, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

Najväčšia turecká metropola, rozprestierajúca sa na európskom i ázijskom brehu Bosporskej úžiny, má dnes takmer 20 miliónov obyvateľov a patrí k najvýznamnejším hospodárskym, politickým, finančným i kultúrnym centrám sveta. Pomenovanie Meeting point of the world, ktorým ju predstavujú už pri pristávaní na jej pôde domáce aerolínie, ju teda dobre vystihuje.


Vo štvrtok 25. mája 2023 večer vystúpil na pódiu prestížneho Zorlu Centre Istanbul s veľkým úspechom Slovenský filharmonický zbor, pod vedením svojho zbormajstra Jozefa Chabroňa. Prvé slovenské reprezentačné vokálne teleso, ocenené vo februári Oper! Awards ako najlepší európsky zbor za minulý rok, tu účinkovalo v diele Gioacchina Rossiniho Stabat Mater v spolupráci s Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra a sólistami – sopranistkou Jay Jang, mezzosopranistkou Ezgi Karakaya, tenoristom Theodore Brownem a basbarytónistom Burakom Bilgilim.

Slávnostný koncert, ktorý dirigoval Talian Carlo Tenan, bol usporiadaný pri príležitosti spomienky na 15. výročie úmrtia slávnej tureckej sopranistky Ayse Leyly Gencer. Táto umelkyňa, ktorú operný svet poznal pod prezývkou La Diva Turca, dosiahla v 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia pozoruhodnú medzinárodnú kariéru.


„Bolo potešujúce, že koncert mal vynikajúcu odozvu publika, ktoré do veľkej miery zaplnilo veľkokapacitnú sálu s 2 700 sedadlami. Pozvanie na koncert prijali aj významní hostia, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Turecku Ján Pšenica s manželkou Julianou Beňovou, generálna konzulka SR v Istanbule Veronika Lombardini, predchádzajúca veľvyslankyňa SR v Turecku Anna Tureničová, manželský pár bývalých veľvyslancov Tureckej republiky na Slovensku Tunç Ügdül a Hatice Asligül Ügdül, honorárni konzuli SR v Turecku Onur Sümer s manželkou a Hüseyin Özdilek, ako aj ďalší významní predstavitelia spoločenského života“


Poďakovanie čestných hostí SFZ v zákulisí Zorlu Centre Istanbul: veľvyslanec SR v Turecku Ján Pšenica, predchádzajúca veľvyslankyňa SR v Turecku Anna Tureničová, generálna konzulka Veronika Lomb

„Tí všetci nielen osobne pozdravili slovenských zborových filharmonikov, ale ústami pána veľvyslanca sa aj poďakovali za vynikajúcu reprezentáciu Slovenska a jeho špičkového interpretačného umenia v zahraničí. Spolu s publikom v sále potom ocenili výkon umelcov zaslúženým záverečným standing ovation,“ opisuje atmosféru koncertu generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner.

 

Z Istanbulu, Marián Turner, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno