Na pódiu stoja dve mladé dievčatá, jedna z nich rozpráva po maďarsky, a druhá, akonáhle prvá dokončí, pokračuje v slovenčine. Hovoria, že nie sú proti ničomu, ale práve pre! Pestré Slovensko – Deň menšín, sa uskutočnilo prvýkrát 13. januára v Bratislave v klube Fuga.


Občianske združenie Minorma, ktoré sa zaoberá podporou menšín a mladých, znovuzrodilo podujatie Pestré Slovensko a v tomto roku sa uskutoční v štyroch mestách, s myšlienkou šírenia tolerancie.


„Chceli sme organizovať také podujatie, kde sa samozrejme vedľa rôznych národov a národností, Slováci aj Maďari budú mať možnosť zabávať  tak, aby každý každému rozumel. Predpokladáme, že skoro každý z nás už zažil to, že niekto (keď nie on sám) nemal odvahu napríklad rozprávať kvôli strachu, že ho vysmejú. Alebo keď bola nádej na vznik priateľstva obmedzená obavou z neschopnosti dorozumieť sa. No, a my práve tento problém skúšame odstraňovať  tým, že na tieto podujatia pozývame čoraz viac rôznorodých interpretov rôznych národností . A hlavne, že každý rozumie jazykom umenia.“ – hovoria organizátorky Bianka Varga, a Veroni Gyenge.


*** Stačilo (hymna) ***


Najbližšie sa môžete  tešiť na Pestré Slovensko v Dunajskej Strede, 7. Apríla v klube NFG. Udalosť sa začína interaktívnou prednáškou MUDr. Petra Hunčíka, ktorá sa zaoberá otázkou in-tolerancie. Počas večera vystúpia predstavitelia slam poetry zo Slovenska, z Maďarska. Všetky ich texty budú preložené, a projekciou sprístupnené pobliku. Celú udalosť uzatvára afterpárty, vystupuje Mix Out Kálmán.

„nie sme proti ničomu, ale práve PRE“

Počas roka sa Pestré Slovensko uskutoční v Banskej Štiavnici na konci mája, v Košiciach a napokon v Komárne, všade s rozmanitým a jedinečným programom.

Možno, že tieto dievčatá sú naivné, ale nie práve toto a entuziazmus potrebujeme na to, aby sa už niečo naozaj dialo?

Minorma – https://www.facebook.com/minormapt/

Pestré Slovensko – https://www.facebook.com/pestreslovensko/

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno