Na druhej marcovej symfonickej dvojici, vo štvrtok a piatok 21. a 22. marca  o 19.00,  privítame jar nielen symbolicky dátumovo, ale aj dramaturgickou skladbou hudobných diel. Sólistami večerov budú dvaja slovenskí klavírni virtuózi – prof. Marian Lapšanský, bývalý generálny riaditeľ SF a Ivan Gajan. Koncert pre dva klavíry, dvaja výnimoční umelci a  dve koncertné krídla na scéne – to všetko zatraktívni zážitok v Redute.  Slovenská filharmónia sa po prvýkrát predstaví pod taktovkou Japonca Ryusuke Numajiriho,  umeleckého riaditeľa Biwako Hall a hudobného riaditeľa  Tokyo Mitaka  Philharmonia.

Jarnú náladu  navodí hneď úvodná  symfonická báseň anglického skladateľa Frederica Deliusa On Hearing the First Cuckoo in Spring. Počuť a vidieť dva klavíry na koncertnom pódiu je vzácna príležitosť. Tento týždeň to zažijeme pri počúvaní Mozartovho Koncertu pre dva klavíry a orchester č. 10 Es dur, KV 365. Wolfgang Amadeus Mozart ho dokončil začiatkom roka 1779, v období kedy sa  po smrti milovanej matky musel na príkaz otca vrátiť do Salzburgu. Zo Salzburského obdobia pochádza viacero skladateľových sólových koncertov pre tento nástroj.


Keďže Mozart od malička účinkoval so svojou sestrou Nannerl, spoločné koncertovanie na dvoch alebo jednom klavíri bolo v rodine  bežnou rutinou. Koncert pre dva klavíry patrí k dielam, ktoré si vyžadujú virtuozitu a zmysel pre vzájomnú spoluprácu.


prof. Marian Lapšanský. Foto: Peter Brenkus

V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii dvoch výnimočných slovenských umelcov –  prof. Mariana Lapšanského, bývalého generálneho riaditeľa SF a Ivana Gajana.

Jar reprezentuje aj Symfónia č. 1 B dur Jarná, op. 38 Roberta Schumanna, ktorú začal skladateľ komponovať v januári 1841.  V liste dirigentovi Wilhelmovi Tauberovi skladateľ píše: „Už pri prvom nástupe trúbok by som bol rád, keby zneli akoby z výšky, ako výzva na precitnutie. A v ďalšom priebehu úvodnej časti by som chcel zdôrazniť, ako sa všetko začína zelenieť, možno vzlietne aj motýľ, a v allegre, ako ustavične pribúda všetko, čo patrí k jari. Lenže to sú predstavy, ktoré mi prišli na um až po dokončení práce.“ 


Dirigent Ryusuke Numajiri. Zdroj foto: FB profil

Symfónia v premiére zaznela 31. marca 1841 v Lipsku pod taktovkou Schumannovho priateľa Felixa Mendelssohna Bartholdyho. Zo štyroch skladateľových symfónií je práve prvá z nich najčastejšie uvádzanou.

Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie

Titulná foto: Peter Brenkus

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno