Prezidentka Zuzana Čaputová oficiálne oznámila mená nových ministrov vlády odborníkov. Úradnícku vládu by mala prezidentka oficiálne vymenovať počas budúceho týždňa. Rezort kultúry povedie Silvia Hroncová.

Na post ministerky kultúry je nominovaná Silvia Hroncová. Pozná ju najmä divadelný svet, no v súčasnosti aj filmový. Je divadelná teoretička, kultúrna manažérka a absolventka Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Spolupracuje s viacerými inštitúciami a organizáciami, ako napríklad Asociácia Divadelná Nitra, Asociácia súčasného divadla – Dosky, Via Cultura – Inštitút pre kultúrnu politiku, Redakčná rada českého časopisu Svět a divadlo. Je spoluzakladateľkou projektu Dosky – Divadelné ocenenie sezóny, bola členkou Rady pre zahraničné inštitúty pri MZV SR a Vedeckej rady Vysokej školy múzických umení.


 

V rokoch 1996 až 2006 zastávala post riaditeľky Divadelného ústavu Bratislava, ktorý sa venuje výskumu dejín slovenského a európskeho profesionálneho divadla. V tejto pozícii iniciovala vydanie desiatky diel pôvodnej a prekladovej teatrologickej literatúry, kurátorsky spolupracovala pri viacerých ročníkoch svetovej výstavy scénografie a divadelnej architektúry. Veľkú pozornosť venovala divadlám národnostných menšín na Slovensku. Pri Divadelnom ústave zriadila alternatívnu divadelnú scénu Štúdio 12, založila festival pôvodnej tvorby Nová Dráma / New Drama, založila kníhkupectvo zamerané na umeleckú literatúru Prospero. Spolupracovala s divadelnými ústavmi v Európe.


V rokoch 2006 až 2009 bola generálnou riaditeľkou SND, ministrom kultúry bol v čase jej menovania Marek Maďarič. Na našej prvej scéne zodpovedala za dostavbu a kolaudáciu novej budovy SND, presun umeleckých súborov do nových priestorov a spustenie prevádzky. Vo funkcii šéfky SND skončila po tom, ako jej nedôveru vyjadrili vtedajší riaditeľ Opery Pavol Smolík a riaditeľ Činohry Štefan Bučko.


Od roku 2013 sa vrátila do divadla, no v Česku, kde pôsobila ako riaditeľka Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe. Po šiestich rokoch z tohto postu odstúpila po výzve zamestnancov a umelcov divadla, ktorí vyzvali vedenie inštitúcie, aby sa vyjadrilo k smerovaniu opery.


Po odchode zo SND pôsobila na pozícii generálnej riaditeľky spoločnosti Film Europe, ktorá sa venuje distribúcii európskych filmov na Slovensku a v Čechách. Podieľala sa aj na rekonštrukcii priestorov kina Film Europe v Pisztoryho paláci.

 

Spracovala: mojakultura.sk

Zdroj foto: David Sedlecký, wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno