Legenda čiernobieleho plátna Charles Spencer Chaplin, bol považovaný za jedného z najuznávanejších a najvšestrannejších filmárov – geniálny komik a herec, ale tiež scenárista, hudobný skladateľ a režisér.


Dnes večer o 19:00 si tanečné divadlo režiséra Ondreja Šotha, na ktorom sa dramaturgicky a scenáristicky podieľa Zuzana Mistríková, môžete pozrieť v rámci projektu ŽIVÉ UMENIE ONLINE – vstupenky si môžete zakúpiť na tomto linku.


„Pre mňa bol Chaplin mág, ktorý vyšiel z totálnej chudoby a dosiahol neskutočnú, krásnu cestu, ktorá bola veľmi ťažká. Ale ovplyvnil množstvo ľudí a dal ľuďom radosť a nádej žiť,“ povedal pre náš portál režisér Ondrej Šoth.


Charlie Chaplin ožíva v réžii a choreografii Ondreja Šotha nie len ako večný tulák s fúzami, v klobúku, v obnosených šatách a padajúcich nohaviciach, s paličkou a smiešnou chôdzou plnej krásy, ale ožije aj ako syn, manžel, priateľ, otec – človek, ktorý vďaka húževnatej pracovitosti i talentu génia zažil nesmierny úspech a slávu, ale tiež osočovanie, krivdu či prenasledovanie, ktorého sa nezbavil do konca svojho života.


Pred februárovou premiérou roku 2016 tvorca o svojom projekte povedal: „Nápad sa zrodil pred dvoma rokmi a motiváciou bol akýsi nespravodlivý tlak, ktorý sa v súčasnosti deje v politike, v spoločnosti, proti ktorému treba obhajovať ľudské postoje a humanistické ciele, pri ktorom by sa nemalo zabúdať na chudobu. Motiváciou bol aj boj proti silnejúcemu fašizmu, aj u nás na Slovensku. Jednoducho chcem ľuďom priblížiť humánne a ľudské postoje, aby ľudia videli, že história sa opakuje a že tu bola osobnosť, ktorá mala komplikovaný život, ktorú politicky zdehonestovali FBI a médiá. Aj preto som sa rozhodol ukázať príbeh Charlieho Chaplina.“ Divákom chce Šoth Charlieho Chaplina priblížiť nielen ako geniálneho herca a filmového tvorcu, ale aj ako syna, manžela, otca – človeka, ktorý aj napriek neuveriteľnej sláve a bohatstvu, zostal stále nohami na zemi a s pokorou a strachom spomínal na časy, keď ako dieťa nemal čo jesť, prebýval na ulici a celé detstvo trpel veľkou chudobou.

Inscenačný tím:

Réžia: Ondrej Šoth
Choreografia: Ondrej Šoth, Marek Šarišský
Pantomimická spolupráca: Juraj Benčík
Scenár: Zuzana Mistríková, Ondrej Šoth
Dramaturgia: Zuzana Mistríková
Scéna: Juraj Fábry
Kostýmy: Ľudmila Várossová
Hudobná dramaturgia: Ondrej Šoth
Film: Vasyl Sevastyanov

Obsadenie

Charlie Chaplin:  Sergii Iegorov,  Maksym Sklyar
Charlie Chaplin, dieťa: Tomáš Kopal a.h.
Sydney Chaplin: Vasyl Sevastyanov
Edgar Hoover: Marek Šarišský
Matka: Elena Chetvernya
Otec: Jozef Marčinský
Edna Pourviance: Anastasia Kravtcova
Mildred Harris: Eva Sklyarova
Lita Gray: Ami Fujikawa
Paulette Goddard: Elena Chetvernya
Joan Barry: Lyudmila Kolimečkov Vasylyeva
Oona O´Neil: Eva Sklyarova
Louisa: Jana Kolesová Hriadeľová a.h.
Deti Lity Grey: Matej Kristian a. h., Jozef Gbúrik a.h.
V ďalších postavách: baletný súbor ŠD Košice

Zdroj: ŠDKE – doplnené portálom mojakultura.sk

Zdroj foto: Joseph Marčinský, mojakultura.sk – Anton Faraonov


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno