Začiatok marca už bude tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu SAXOPHOBIA BRATISLAVA. Popri majstrovských kurzoch prinesie šiesty ročník aj tri zaujímavé verejné koncerty venované nie džezovej, ale klasickej hudbe na saxofónoch.

Saxophobia Bratislava je už pevnou súčasťou bratislavského, ale i celoslovenského hudobného života. Každoročne prináša publiku saxofón trochu inak – ako plnohodnotný nástroj klasickej a súčasnej hudby. Na štvordňových majstrovských kurzoch (3.3. – 6.3.) si na pôde Vysokej školy múzických umení bude takmer 60 saxofonistov zo 7 krajín rozširovať svoje zručnosti pod vedením šiestich špičkových zahraničných lektorov z USA, Nemecka, Holandska, Francúzska a Poľska. Organizátori však nechcú saxofón zavrieť do učebných tried a pre verejnosť pripravili tri výnimočné verejné koncerty s rozmanitosťou štýlov od obdobia baroka, klasicizmu, romantizmu či impresionizmu až po súčasné kompozície.


Zdroj foto: Karol Srnec

Na jednom z koncertov odznie aj víťazná skladba Súťaže mladých skladateľov do 30 rokov, ktorú organizátori Saxophobie tento rok vyhlásili po prvýkrát: „Na Slovensku je saxofón ako nástroj klasickej či súčasnej hudby stále dosť neviditeľný. Aj na koncertných pódiách našich najväčších inštitúcií sa objaví len raz za niekoľko rokov. Preto sme sa rozhodli osloviť novú, nastupujúcu generáciu mladých skladateľov a skladateliek kompozičnou súťažou. Chceli sme ňou nielen podporiť domácu tvorbu, motivovať mladých skladateľov, aby sa s týmto nástrojom a jeho úžasnými možnosťami detailnejšie zoznámili, ale aj podporiť vznik autorského slovenského repertoáru pre tento nástroj, ktorý chýba. V spolupráci so SOZA sme získali aj atraktívnu odmenu pre autora víťaznej skladby, Adama Štefunka. Participanti súťaže dostali od medzinárodnej poroty aj dôležité spätné väzby, ktoré im pomôžu v ďalšom profesijnom raste.“ informovala manažérka festivalu Jana Dekánková.


Veľkou raritou festivalu je 60-členný saxofónový orchester, ktorý priamo na kurzoch, pod vedením dirigenta Andreasa van Zoelena, naskúša program veľkého koncertu 6. marca v Slovenskom rozhlase. Tento koncert si bude zo záznamu na Rádiu Devín vypočuť celé Slovensko. Okrem koncertu šiestich zahraničných lektorov – majstrov saxofónu 5. marca v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca je novinkou tretí koncert. Pozvanie učiť na kurzoch prijalo na veľkú radosť organizátorov jedno z najlepších saxofónových kvartet na svete – RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET. „Nemohol som to nevyužiť a vymysleli sme spolu nádherný program kombinácie klavíra so saxofónovým kvartetom. Dokonca sa nám podarilo zorganizovať aj malé turné tohto nevšedného zoskupenia a interpretované skladby v tejto podobe zaznejú na Slovensku v úplnej premiére – 8.3. v Štátnej filharmónii Košice, 9.3. v Malom Berlíne v Trnave a 10.3. v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Nesmierne sa na to teším, o to viac, že práve pre nás skomponovali veľmi zaujímavé skladby dvaja uznávaní skladatelia – Slovinec Uroš Rojko a Talian Giorgio Colombo Taccani, ktorý na premiéru aj osobne pricestuje.“ uviedol riaditeľ Saxophobie, klavirista a v posledných rokoch už aj saxofonista Ladislav Fančovič.


Ladislav Fančovič, foto: Karol Srnec

Na všetkých koncertoch odznie viacero slovenských a svetových premiér, dodáva Fančovič: „Programy sa snažíme vymyslieť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi zaujímavého nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásnu melódiu, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Je veľmi zaujímavé, ako dokážu saxofón využiť súčasní skladatelia, ktorých kompozície nie sú ani nepočúvateľné, ani hrôzu vzbudzujúce, ako sa naše publikum často pri slovnom spojení ‘súčasná hudba’ obáva.


FaceBooková stránka festivalu: https://www.facebook.com/saxophobiaBA/events/

Predaj vstupeniek v sieti Ticketportal:

https://www.ticketportal.sk/nevent/SAXOPHOBIA-Bratislava-2022

GALAKONCERT majstrov saxofónu

5.3.2022 o 19:00 hod

Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Koncert zahraničných lektorov majstrovských kurzov.

Program: J. S. Bach, W. A. Mozart, R. Schumann, A. Glazunov, F. Say, D. Grusin.

Účinkujú:

Philippe Portejoie (Francúzsko)

Paweł Gusnar (Poľsko)

Christine Rall (Nemecko)

Elliot Riley (USA)

Andreas van Zoelen (Holandsko)

Oscar Trompenaars (Holandsko)

klavírny sprievod: Ladislav Fančovič

FaceBook: https://www.facebook.com/events/1071096360135009/

KONCERT 60-ČLENNÉHO SAXOFÓNOVÉHO ORCHESTRA

6.3.2022 o 18:00 hod

Slovenský rozhlas, Štúdio 1

Orchester zložený zo 60-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov odohrá program, ktorý účastníci nacvičia priamo na kurzoch. Pod taktovkou Andreasa van Zoelena zaznejú skladby H. Purcella, B. Bartóka,  L. Alonsa, C. A. Wirtha, I. Zeljenku v úpravách pre saxofónový orchester, rôzne kompozície pre komorné zoskupenia a víťazná skladba skladateľskej súťaže Sax and the City od Adama Štefunka.

FaceBook: https://www.facebook.com/events/339620024740575/

RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET & LADISLAV FANČOVIČ

08.3.2022 Košice – Štátna filharmónia Košice, 19:00 hod.

09.3.2022 Trnava – Malý Berlín, 19:00 hod.

10.3.2022 Bratislava – Slovenský rozhlas, Štúdio 1, 19:00 hod.

Nekorunovaní králi saxofónu Raschèr Saxophone Quarte vo výnimočnom spojení s popredným slovenským klaviristom Ladislavom Fančovičom.

Raschèr Saxophone Quartet založil pred vyše 50 rokmi priekopník klasického saxofónu, Sigurd Raschèr, a dnes sú považovaní za jedno z najlepších saxofónových kvartet na svete. Koncertovali v najvýznamnejších koncertných sálach po celom svete, na všetkých kontinentoch. Vo viedenských novinách Der Zeitung boli nazvaní „nekorunovanými kráľmi saxofónu“ a v Die Welt vyšla táto kritika: „Ak by existovala olympijská disciplína pre virtuózov hrajúcich na dychové nástroje, Raschèr Quartet by zaručene získali zlatú medailu.“

Kvartetu bolo venovaných viac než 300 kompozícií od súčasných skladateľov a taktiež vyše 25 skladieb kombinácie saxofónového kvarteta s orchestrami či zbormi.

Vo výnimočnej symbióze s našim popredným klaviristom Ladislavom Fančovičom odohrajú úpravy skladieb J. S. Bacha (Umenie fúgy – výber), W. A. Mozarta (Kvinteto pre klavír a štyri dychové nástroje Es dur), I. Zeljenku (24 prelúdií pre klavír – výber), B. Bartóka (15 maďarských sedliackych piesní) a dve svetové premiéry venované priamo týmto umelcom – od  U. Rojka: RUSH pre saxofónové kvarteto a klavír a od G. C. Taccaniho: The last picture of A.S. pre saxofónové kvarteto a klavír.

KOŠICE: https://www.sfk.sk/podujatie/rasch%C3%A8r-saxophone-quartet–ladislav-fancovic

TRNAVA: https://www.malyberlin.sk/eventy/rascher-saxophone-quartet-ladislav-fancovic-b-minor/

BRATISLAVA: https://www.facebook.com/events/613519573073894/

Nad podujatím prevzal záštitu primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Hlavný partner: Fond na podporu umenia

Partneri: Ernst von Siemens Music Foundation, Hudobný fond, Nadácia Tatrabanky, Poľský inštitút, Francúzsky inštitút, Bratislavský samosprávny kraj, Magistrát hl. mesta SR Bratislavy, BKIS, Hudobné centrum, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, SOZA, Tatra Hotel, Hostel Chors, Naglreiter.

Mediálni partneri: RTVS, Rádio Devín, Mesačník inBA, Hudobný život, Ticketportal.sk, mojakultura.sk, citylife.sk

 

Zdroj: Jana Dekánková – PR manažérka

Zdroj foto: Karol Srnec

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno