Rezort kultúry zbiera dáta o ľuďoch pracujúcich v kreatívnom priemysle

Ministerstvo kultúry zverejnilo formulár nevyhnutný na zmapovanie ekonomických dopadov pandémie COVID-19 na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.


Formulár zverejnil rezort kultúry na svojom webovom sídle v piatok, 9. októbra. Záujemcovia ho nájdu na tomto linku.
Na základe neho chce ministerstvo kultúry získať reálne dáta o finančných stratách a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle.


Je minimálne zvláštne, že doposiaľ neexistuje žiadna komplexná databáza takýchto údajov – čiastkové informácie majú len niektoré organizácie a inštitúcie. Paralelne s MK SR spustil registráciu profesionálnych umelcov aj FPU – za registračný poplatok. Už počas prvého víkendového dňa sa začali ľudia pracujúci v kultúre a kreatívnom priemysle registrovať, otázne je, či sa podarí osloviť čo najväčší počet ľudí. Pomôcť by mohli aj sociálne siete, zdieľania a médiá.


K spusteniu formulára MK SR zverejnilo aj video (doposiaľ má vyše 27-tisíc pozretí), v ktorom okrem ministerky kultúry Natálie Milanovej vystupujú Pavol Smolka, manažér a zástupca Hudobnej únie Slovenska, Zuzana Mistríková, prezidentka Asociácie nezávislých producentov, členka Fóra kreatívneho priemyslu a Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení. Všetci sú zároveň členmi tímu predstaviteľov kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorý vznikol na ministerstve. Podieľa sa na krokoch ministerstva nevyhnutných pre rýchle čerpanie mimoriadnych dotácií z dotačného systému rezortov kultúry a hospodárstva. Okrem menovaných sú členmi tímu: Nina Vidovencová – zástupkyňa Stojíme pri kultúre, Michal Klembara – riaditeľ kultúrneho centra Malý Berlín, Veronika Gabčíková – dramaturgička, Klub nezávislých divadiel pri Akadémii divadelných tvorcov na Slovensku.


„Je to nesmierne dôležité, aby sme získali základné dáta a aby sme mohli získať veľmi cielenú podporu do prostredia kultúry, aby nám kultúra na Slovensku prežila,“ hovorí vo videu Bohunka Koklesová – rektorka Vysokej školy výtvarných umení.

Finančné dotácie počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia COVID-19, umožní MK SR poskytovať nový zákon o dotáciách, ktorý schválila vláda. Novelizovaný zákon by mal byť účinný od 1. novembra, ministerka kultúry Natália Milanová avizovala, že za ideálnych podmienok by už 16. novembra mohla byť výzva spustená. V tomto prípade nebude výzva viazaná na projekt – ako to bolo napríklad v prípade mimoriadneho štipendia, ktoré vyhlásil FPU s predĺženou uzávierkou predkladania žiadostí do 8. októbra. Ministerstvo chce využiť dotazník a register, ktorý majú využiť aktéri v kultúre a kreatívnom priemysle. Detaily výzvy ešte nie sú známe, rezort ju spresní.

Ako však vo videu prízvukuje prezidentka Asociácie nezávislých producentov, Zuzana Mistríková, registrácia nie je dôležitá len pre tých, ktorí plánujú čerpať sociálnu pomoc: „Chcem požiadať aj vás, ktorí sa nechystáte požiadať o pomoc, aby ste svoje údaje poskytli tiež, pretože keď už dochádza k zberu dát o našom priemysle, bolo by fajn, keby boli čo najúplnejšie.“

Prípadné otázky k formuláru možno adresovať na mailovú adresu: formular@culture.gov.sk, alebo na infolinku +421 2 20482 350, ktorá bude k dispozícii počas pracovných dní od 12. októbra od 19. októbra od 9:00 do 16:00 hod.

Zdroj: Ministerstvo kultúry SR – upravené a doplnené redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: MK SR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno