Rastislav Štúr, riaditeľ (2018 – 2021) a šéfdirigent (2008 – 2020) Opery Slovenského národného divadla, je absolventom Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. V súčasnosti hosťuje v mnohých orchestroch ako doma, tak v zahraničí.

V roku 1996 debutoval v Opere SND – Mefistofeles (Boito), čo mu pripravilo rad ďalších možností. Naštudoval tu Toscu (Puccini 2018), Triptych (Puccini 2017), Barbiera zo Sevilly (Rossini 2013), Čarovnú flautu (Mozart), 2x Predanú nevestu (Smetana), Nabucca (Verdi), Andrea Chénier (Giordano), Pannu Orleánsku (Čajkovskij), Dcéru pluku (Donizetti 2004), Maškarný bál (Verdi 2004), Trubadúra (Verdi 2007), Fausta (Gounod), Manon Lescaut (Puccini 2012), Pikovú dámu (Čajkovskij 2014), balety Andersen (Nedbal), Spartakus (Chačaturjan), Sylfyda (Lovenskjold), Romeo a Julia (Prokofjev 2013) a dirigoval tu tiež Cosi fan tutte (Mozart), Falstaffa (Verdi), Luciu di Lammermoore (Donizetti), Werthera (Massenet), Traviatu (Verdi), ktorú tiež dirigoval 12 krát na turné v Japonsku (2004 Dvorsky, Guleghina…).

V roku 2022 dirigoval v Prahe koncert s Dianou Damrau a Petrom Nekorancom (PKF – Prague Philharmonia). Dirigoval koncerty s Anastasiou Kobekinou a ŠFK (Košice 2021), so sólistami Bryan Hymel a Irini Kyriakidou v Prahe (2017), s Dinarou AlievouRuským štátnym akademickým orchestrom Svetlanova vo Veľkej sále Konzervatória v Moskve (2017).


V roku 2016 naštudoval a 6x dirigoval v NCPA Opere v Pekingu Rusalku (Dvořák), ako historicky prvé uvedenie českej opery v Číne a prvé uvedenie opery s použitím 3D technológie na svete.


Uvedenie Rusalky v Pekingu. Hudobné naštudovanie: R. Štúr, réžia Hugo de Ana, premiéra: 17. máj 2016

Simon Keenlyside a Štefan Kocán boli sólistami koncertu s Pražskou filharmóniou, ktorý dirigoval v Smetanovej sieni v Prahe 2015.


V decembri 1999 naštudoval s Orchestre Philharmonique de Strasbourg Predanú nevestu (Smetana) v Opera National du Rhin s vybranými sólistami z celého sveta.

Od roku 1999 pravidelne spolupracuje s Petrom Dvorským, s ktorým dirigoval rad významných predstavení v Opere SND a koncertov s najvýznamnejšími orchestrami na Slovensku, Čechách a Rakúsku. S Pražskou filharmóniou a Petrom Dvorským nahral CD “Vivere”.

Dirigoval v opere v Grazi (Nápoj lásky), v Giessene (Barbier zo Sevilly), v Essene (Cosi fan tutte), koncert s Die Südwestdeutsche Philharmonie a sólistom Heinrichom Schiffom (2004).

V roku 2004 dirigoval slávnostný koncert s Moskovskou filharmóniou v Moskve. V roku 2014 dirigoval 2 koncerty s Josephom Callejom v Prostějove a v Čajkovského sále v Moskve.

V roku 2005 dirigoval Svatební košile (Dvořák) so Sao Paolo Symphony Orchestra v Sao Paole v Brazílii (Urbanová, Ludha, Mikuláš).

Dirigoval koncert Monserrat Caballé a Petra Dvorského v Bratislave (2000), koncert Petra Dvorského a Gabriely Beňačkovej, koncert Evy Urbanovej a Jeleny Obrazcovovej (2002), koncert Petra Dvorského a Ilony Tokody (2003) so Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK v Prahe, s ktorým pravidelne spolupracuje (koncerty, zájazdy Nürnberg 2003, Wroclaw 2004, turné USA – 26 koncertov, Merseburg 2005, festival Emy Destinovej 2008, festival v Shanghai – Čína 2013), koncert Petra Dvorského a Anatolija Kotschergu s Českým národným symfonickým orchestrom v Prahe (2006) a dirigoval orchestre Czech Virtuosi (2001) a Janáčkovu filharmóniu Ostrava (2003) na turné v Španielsku. S Českým národným symfonickým orchestrom a Ute Lemper vystúpil na festivale Prague PROMS 2008, s Gabrielou Beňačkovou a Evou Urbanovou na slávnostnom koncerte v Konzerthause v Berlíne (2008), tiež s Lawrence Brownlee a Mojca Erdmann (Praha, 2012).

Rastislav Štúr. Foto: archív umelca

Dirigoval tiež slávnostný koncert s Cairo Symphony Orchestra v Káhire (Egypt).

Pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou – abonentné koncerty, zájazdy, nahrávky (Accademia Nazionale di Santa Cecilia Rím s Daliborom Karvayom, Kolín nad Rýnom 2003 a 2005, Interlaken 2005, Ingolstadt so sólistom Mischom Maiskym, Španielske turné – 4 koncerty 2010 a 3 koncerty 2016, koncert v Tonhalle Zurich s Editou Gruberovou, Pavlom Bršlíkom a Jozefom Bencim 2012, CD Jolany Fogašovej (2000)

Z aktuálnych spoluprác rezonovali: Narodeninový galavečer Petra Mikuláša v Slovenskom národnom divadle, Pucciniho repertoár v podaní svetového tenoristu Jonathana Tetelmana v pražskom Rudolfíne, koncert francúzskeho barytonistu Ludovica Téziera v Smetanovej sieni Obecného domu v Prahe a mnohé ďalšie. Rastislav Štúr je zrelou dirigentskou osobnosťou, jeho najsilnejšou stránkou je interpretácia operného repertoáru, rovnako presvedčivé sú jeho stvárnenia symfonickej tvorby.

Foto: Alexander Trizuljak

Spopularizoval v koncertných sálach aj žáner filmovej hudby. Z iniciatívy jeho brata, ktorý je fanúšikom filmovej hudby, sa začali v bratislavskej Redute a neskôr i v Košiciach, práve pod taktovkou Rastislava Štúra uvádzať koncerty filmovej hudby. Oslovujú najmä mladé publikum, vďaka čomu má aj mladá generácia (niekedy prvýkrát) kontakt s klasickou hudbou. V rámci série týchto koncertov bol uvedený okrem svetových soundtrackov aj večer slovenskej filmovej hudby.

Koncertné uvedenie Jolanty: rozprávka zmenená v hlboké dramatické dielo

Okrem hudby je jeho veľkou vášňou fotografovanie: „Moja cesta viedla k fotografii už od útleho detstva, kedy som si za prvé peniaze  v desiatich rokoch kúpil fotoaparát.“ Vždy pociťoval túžbu navštíviť nevšedné miesta po celom svete: Odhaľovať ich ducha a preniesť pocity do fotografie, čo ho sprevádza neustále, ale vždy sa najradšej vracia domov na Slovensko. „Najväčšou radosťou a výzvou je pre mňa fotografovanie portrétov, práca s ľuďmi, s nekonečnými a neopakovateľnými výrazovými možnosťami vonku aj v ateliéri.“

Hilaris Chamber Orchestra. Foto: Rastislav Štúr

Je držiteľom Krištáľového krídla za rok 2017 v kategórii Hudba a Ceny Frica Kafendu za rok 2011, za vynikajúce dirigentské výkony doma i v zahraničí.

 

Zdroj: www.rastislavstur.sk, sturphotography.sk, spracovala redakcia mojakultura.sk

Titutlná foto: Roderik Kučavik

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno