Premiéru opery s Editou Gruberovou uvedú v ŠDKE v novom termíne

„Pani Gruberová je s divadlom v úzkom kontakte a po vyhodnotení aktuálnej situácie budeme čoskoro komunikovať náhradný termín premiéry,“ hovorí pre náš portál riaditeľ opery ŠDKE Roland Khern Tóth.

Netradičná doba si žiada netradičné riešenia. Namiesto umenia sa dnes v spoločnosti skloňujú testy, či lockdown. Zatvárajú sa mestá, krajiny, podniky – ale aj divadlá na celom svete. „Momentálne musíme chrániť predovšetkým svoje zdravie a životy – ale aj zdravie a životy iných. Divadlo je bezprostredným stretnutím živých ľudských bytostí a toto stretnutie nedokáže nič nahradiť. Preto sme nesmierne šťastní, že napriek neistej dobe spoločne pracujeme s kráľovnou belcanta Editou Gruberovou na nájdení riešenia ohľadne najbližšej premiéry opery Roberto Devereux,“ uvádza sa v tlačovej správe Štátneho divadla Košice.

Scéna je hotová, výroba kostýmov finišuje, skúšobný proces s orchestrom a zborom však ŠDKE muselo kvôli núdzovému stavu načas pozastaviť. Kedy bude obnovený skúšobný proces? „Od 18. 11. 2020 orchester, zbor, domáci a zahraniční sólisti pokračujú v skúšobnom procese na inscenácii Roberto Devereux pod taktovkou maestra Petra Valentoviča. Javisko ŠDKE umožňuje skúšať v odstupoch, zbor delíme na menšie skupiny a réžia Antona Korenčiho bude dbať na dôsledné dodržanie bezpečného odstupu medzi účinkujúcimi,“ hovorí pre náš portál riaditeľ opery Roland Khern Tóth a dopĺňa: „pani Gruberová je s divadlom v úzkom kontakte a po vyhodnotení aktuálnej situácie budeme čoskoro komunikovať náhradný termín premiéry.“


Už pred pár týždňami prišli do Košíc slávne čierne šaty Alžbety – kráľovná belcanta Edita Gruberová ich mala na sebe v rozlúčkovej inscenácii Roberto Devereux v Bavorskej štátnej opere: „Veľmi dúfame, že kráľovná koloratúry si ich oblečie už čoskoro,“ hovorí riaditeľ Tóth.
Doba si vyžaduje trpezlivosť, keďže opatrenia sa menia každým dňom. Preto sa aj Štátne divadlo Košice obrátilo na svojich verných divákov a prosí ich o trpezlivosť. „Ani my sa nevzdávame. Pokračujeme v prípravách a pevne veríme, že sa dočkáme fascinujúceho a neopakovateľného umeleckého zážitku v dobe, keď sa divadlá opäť zaplnia divákmi,“ odkazuje divadlo svojim priaznivcom.

Riaditeľ opery Roland Khern Tóth potvrdil, že Štátne divadlo Košice má snahu pripraviť takmer hotovú inscenáciu, aby v novom roku mohli pokračovať s finálnymi prípravami na premiéru: „Dovtedy budeme sledovať a zodpovedne vyhodnocovať vývoj pandémie nielen na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách, keďže máme hostí aj zo zahraničia. Áno, je to Sofiina voľba: na jednej strane tvoriť a ponúkať krásu opery a divadla, na druhej doslova znižovať mobilitu v spoločnosti čo najviac. Veľmi dúfame, že zavedené opatrenia na Slovensku a vo svete pomôžu rýchlo spomaliť šírenie vírusu a čoskoro budú môcť divadlá privítať divákov na celom svete. Bez diváckeho potlesku a nadšenia je divadlo smutným priestorom.”

Zakúpené vstupenky na obe predstavenia v medzinárodnom obsadení ostávajú v platnosti na náhradné termíny, ktoré bude ŠDKE komunikovať v dohľadnej dobe dvoch týždňov.
Návštevníci, ktorí majú zakúpené vstupenky na pôvodné termíny, avšak nebudú môcť prísť v nových termínoch, môžu vstupenky vrátiť do 27. 11. 2020 v dennej pokladni ŠDKE podľa riadnych otváracích hodín.
O vrátenie vstupeniek zakúpených prostredníctvom elektronického nákupu cez rezervačný portál navstevnik.sk môžete požiadať písomne e-mailom do 27. 11. 2020 na adrese sales@sdke.sk s uvedením čísla účtu vo formáte IBAN.
K žiadosti, prosíme, priložiť vstupenky v elektronickej podobe – sken, resp. elektronickú vstupenku zo stránky www.navstevnik.sk)

Zdroj: ŠDKE – správa bola aktualizovaná redakciou mojakultura.sk
Zdroj foto: Jozef Barinka, Joseph Marčinský, Müpa/Posztós János


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno