Oficiálna selekcia 17. ročníka Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča prináša to najlepšie, čo vzniklo vo svete animácie za posledné dva roky. Na festival sa tohto roku prihlásilo 1340 filmov zo 71 krajín sveta, z ktorých predvýberová komisia vyselektovala 206 sviežich a autentických titulov. Návštevníci si ich môžu pozrieť už o pár mesiacov v Žiline, konkrétne od 25. do 30. júna 2024.

 

Tohtoročná hlavná súťaž festivalu Fest Anča je výrazná technikami animácie a progresívnymi prístupmi k narácii animovaného filmu.

Témy súčasného sveta sa odrážajú aj v tvorbe animátorov. Vojenské konflikty, migráciu či rozpady vzťahov spracovali s autorskou odvahou a nadhľadom. Zároveň sú v oficiálnej selekcii aj filmy plné láskavosti a objavuje sa tu humor a absurdita. ,,Posun zaužívaných hraníc je spôsobený aj dlhšou minutážou filmov. Tento trend nás teší, lebo je znakom emancipácie animovaného filmu,“ hovorí programový riaditeľ a člen predvýberovej komisie Jakub Spevák.


 K oficiálnej selekcii sa vyjadril aj člen predvýberovej komisie Peter Gašparík: ,,Prvýkrát sme mali prihlásené aj početné filmy vytvorené umelou inteligenciou. Avšak len zopár filmom sa podarilo s umelou inteligenciou pracovať umne, pri ostatných nás kvalita nepresvedčila zaradiť ich do oficiálneho výberu.“


PROFESIONÁLI, ALE AJ ŠTUDENTI

Do hlavnej súťaže sa prebojovalo 32 filmov, pričom až tretina z nich je študentských. Tie budú súťažiť o cenu Anča Award za Najlepší študentský krátky animovaný film. ,,Študenti prinášajú odvahu otvárať nezvyčajné témy a experimentujú s vyjadrovacími prostriedkami. Rozdiely medzi filmami z profesionálneho prostredia a tými študentskými sa z roka na rok stierajú,“ zhodujú sa Peter Gašparík a Ema Nemčovičová, členovia predvýberovej komisie. 


Karcinizácia (Carcinization) – Denis Souza na festivale Fest Anča
Karcinizácia (Carcinization) – Denis Souza

Zo študentskej tvorby si budete môcť pozrieť napríklad americký film vlákna pojednávajúci o tom, ako rýchlo môžu vzájomné sympatie medzi dvoma ľuďmi splesnivieť a úplne sa pokaziť. Osobitým počinom je aj Karcinizácia, začínajúceho brazílskeho tvorcu Denisa Souzu, o túžbe stať sa krabom. Medzi študentmi figuruje aj pre návštevníkov Fest Anče známa poľská autorka Barbara Rupik so svojím novým filmom Zázraky sa dejú o oživnutých sochách svätcov. Snímka bola vybraná na prestížne festivaly v Annecy a Clermont-Ferrand.    

Spomedzi etablovaných animátorov sa návštevníci Fest Anče už teraz môžu tešiť na dlho očakávaný film 27 maďarskej animátorky Flóry Anny Budy, ktorý zarezonoval v Cannes, Annecy, Toronte či na festivale Sundance. Vo výbere sa nachádza aj dokumentárny film Mauríciov bar o queer podniku z dielne Toma Prezmana a Tzora Ederyho. V hlavnej súťaži sa predstaví aj fínska autorka Iiti Yli-Harja s filmom Cítim tu myš, ktorej  film Lícenka – neobyčajná cesta si môžete pamätať z minulého ročníka. Objaví sa tu i Trenie dráh od Cheng-Hsu Chung, ktorý bol jedným z minuloročných porotcov Fest Anče.

Filmy, ktoré získajú ocenenie Anča Award za Najlepší krátky animovaný film a Najlepší slovenský animovaný film sú automaticky oprávnené na posúdenie v Oscarovej® súťaži krátkych filmov, keďže Fest Anča je od minulého roka Academy Awards® Qualifying Festival!

ORIGINÁLNE VÝPOVEDE SLOVENSKÝCH FILMÁROV

Podstatnou súčasťou výberu Fest Anče je aj slovenská animovaná tvorba. V hlavnej a zároveň aj v slovenskej súťaži figuruje Ahoj leto úspešných mladých autorov Veroniky Zacharovej a Martina Smatanu. V slovenskom výbere sa nachádza aj študent animácie Niko Mlynarčík, ktorého film Bolavlk zobrazuje manipuláciu a obťažovanie v internetovej komunikácii.  

,,S radosťou pozorujeme, že potenciál slovenskej animovanej tvorby z roka na rok rastie. Svedčia o tom i štyri študentské filmy, ktoré si našli svoje miesto v slovenskej súťažnej sekcii, povedal programový riaditeľ festivalu Fest Anča Jakub Spevák.  

PJ Harvey - I Inside the Old I Dying - Joaquín Cociña, Cristobal León na festivale Fest Anča
PJ Harvey – I Inside the Old I Dying – Joaquín Cociña, Cristobal León

VIDEOKLIPY

,,Tento rok nás prekvapil žánrový rozptyl hudby, ku ktorej sa animátori rozhodli urobiť videoklip. Návštevníci Fest Anče budú môcť zažiť spojenie obrazu s post-punkom, dream-popom ale i so stredovekou skladbou v jazzovom aranžmá,“ hovorí programová asistentka Ema Nemčovičová. 

Návštevníci uvidia najnovšiu tvorbu Ramana Djafariho ku skladbe RIP TXL od DJ Piper, ale aj k piesni Worms od Ashnikko. V rovnakej sekcii sa objaví renomované čilské duo Joaquín Cociña a Cristóbal León so stop-motion videoklipom s bábkami životnej veľkosti k piesni I Inside the Old I Dying od PJ Harvey. Čílski režiséri boli členmi poroty na Fest Anči 2021 a svoje filmy pravidelne úspešne prezentujú na najväščích filmových festivaloch.

Zo slovenských klipov uvidíte Lunapark Prezidenta Lourajdera s vizuálom Mateja Mihályiho,  videoklipový počin Michala Mikuša Cassels – About Not Writing či videoklip Ankramu – Majstre od Mariána Vredíka.

FILMY PRE DETI

Fest Anča prináša pestrý filmový program aj pre deti a rodičov. Autorské filmy  komunikujú s najmenšími o svete okolo nás spôsobom, ktorý nepodceňuje ich predstavivosť a schopnosť premýšľať. Atraktivitu snímkov podporuje skutočnosť, že filmy nenájdete v bežnej kinodistribúcii.

Zo súťažnej sekcie stojí určite za spomenutie film  Žmýkanie o dôležitosti vytvárania nových kamarátskych vzťahov. Chorvátsky film Motýľ z prostredia kolobehu prírody bude skúšať detskú pozornosť a Baterková mama bude hrdinkou jedného zimného poobedia v škôlke. 

Slovensko v detskej súťaži zastupuje študentka FAMU Eva Matejovičová. Návrat domov je túžbou malého chrobáčika, ktorý oň ľudskou nedbalosťou príde, no vďaka ľuďom domov zase nájde.   

Electra - Daria Kashcheeva na festivale Fest Anča
Electra – Daria Kashcheeva

NA ZÁVER

V nesúťažných sekciách sa nachádzajú najnovšie filmy rezonujúcich mien animácie ako Sasha Svirsky, Luca Tóth či Max Hattler. Uvidieť môžete aj výraznú Electru od úspešnej tvorkyne Darie Kashcheevy. 

Súčasťou Fest Anče sú aj špecializované, nesúťažné sekcie venujúce sa animovanému dokumentu, súčasnej abstraktnej a nenaratívnej animácii, ale aj extrémne krátkym filmom. Pravidelní návštevníci Anče vedia, že svoje miesto na festivale majú aj sekcie Anča v Mordore Anička v krajine zázrakov. Tieto sekcie prinášajú každoročný divácky ohlas, keďže prezentujú veľmi nezvyčajné filmy. 

Festival každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobných videí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Fest Anča, ktorá sa koná od 25. do 30. júna v Žiline, ponúka počas šiestich dní prednášky a bohatý sprievodný program.

Medzinárodný festival animácie Fest Anča každoročne umožňuje divákom zažiť slovenské premiéry väčšiny premietaných filmov. ,,Divákov čaká pestrý program a filmy, ktoré nenájdu nikde inde,“  hovorí na záver riaditeľka festivalu Ivana Sujová

Medzinárodný festival animácie Fest Anča 2024.

 

Zdroj: TS Peter Barnáš, PR manažér festivalu

Zdroj foto: Fest Anča

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno