Víťaznou fotografiou aktuálneho ročníka najvýznamnejšej medzinárodnej fotoreportérskej súťaže World Press Photo sa stala fotografia dánskeho fotografa Madsa Nissena. Snímka s názvom Prvé objatie zachytáva dojímavý moment objatia 85-ročnej ženy a zdravotnej sestry cez plastovú fóliu.

Fotografia vznikla 5. augusta v roku 2020 v brazílskom São Paulo a zachytáva 85-ročnú ženu, Rosu Luzia Lunardi, ktorá strávila dlhé mesiace v samote a izolácii v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19. Rosu cez plastovú membránu objíma zdravotnú sestru Adrianu Silva da Costa Souza.


Autorom víťaznej fotografie je dánsky fotograf Mads Nissen, ktorý pôsobí v Copenhagene. Snímka bola jednou z mnohých súťažných fotografií, ktoré sa venovali pandémii ochorenia COVID-19.

Ako uviedol v hodnotení fotografie jeden z členov odbornej poroty Kevin Lee, keď sa človek na snímku dlho pozerá, uvidí v nej krídla – symbol letu a nádeje. Tento symbol si všimli aj mnohí komentujúci na sociálnych sieťach, ktorí ho vo fotografii rozpoznali: „Akoby bol medzi tými dvoma ženami anjel,“ zhodujú sa.


Porota ocenila aj fotografiu Lorenza Tugnoliho zobrazujúcu zraneného muža po výbuchu v Bejrúte a zábery Valerija Melnikova z Náhorného Karabachu.

Slávnostné udeľovanie cien sa nekonalo v Amsterdame, pre pandémiu sa víťazi o svojich oceneniach dozvedeli online formou.

 

Spracovala: redakcia mojakultura.sk

Zdroj foto: Mads Nissen


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno