„V prípade dokumentu je dôležité nájsť, cítiť dušu vašej postavy a odhaliť ju,” hovorí režisérka a producentka Milena Dobošová.

Film “Hudba. Káva. Vinylové platne.” Je vytvorený nezávislým filmovým štúdiom DMFilmProduction  a je k dispozícii na pozretie na kanále YouTube od 25. decembra do 2. januára. Ako hovoria tvorcovia filmu, je to taký Vianočný darček pre každého. Natáčanie sa uskutočnilo v januári 2020 roku v Košiciach, kedy svet začal existovať pod vplyvom pandémie Covidu. Tie časy boli ťažké aj pre tvorcov.


“Hudba. Káva. Vinylové platne.” Tento slogan sa už stáva franšízou, ktorú tvorcovia – Milena Dobošová a Michal Doboš, vytvárajú. „Ale teraz je to skôr  remake nášho filmu Hudba. Káva. Vinyl, ktorý sme vytvorili v roku 2017 na Ukrajine,“ zhodujú sa obaja. Viac o tejto snímke si môžete prečítať na našom portále.


„Tentoraz som sa vyskúšala v novej úlohe – stala som aj režisérkou. Áno, je to mimoriadny zážitok, pretože predtým som bola producentkou našich filmov, spoluautorkou, asistentkou režiséra a kameramankou. Bola som ohromená, pretože máte právo čokoľvek zmeniť, dodať, precítiť všetko, čo sa v rámci filmu deje ešte omnoho viac. Dokumentárny film si vyžaduje veľa sústredenia a jasné pochopenie toho, čo chcete ukázať. Nepracujeme s fiktívnymi dejmi a fiktívnymi postavami, ako v prípade hraného filmu. V prípade dokumentu je dôležité nájsť, cítiť dušu vašej postavy a odhaliť ju,” hovorí režisérka a producentka Milena Dobošová.


Film rozpráva o záujmoch ľudí, denných rituáloch a spomienkach. Hudba, káva a vinylové platne sú v našich životoch nejako prítomné. Niekto si pamätá príbehy starého otca, keď šetril peniaze na kúpu vinylovej platne; niekto učí deti počúvať hudbu a niekto pije kávu, aby sa prebudil. Čo však znamená „hudba“, „káva“, „vinyl“ pre všetky tieto postavy? A pre teba?


“Zostavili sme veľmi zaujímavú skupinu postáv v našom filme. Sú to ľudia, ktorí majú čo povedať o svojich životoch a svojich záľubách. Sú to ľudia, ktorí skutočne žijú pre to, čo robia. Napríklad Ondrej Kandráč (skupina Kandráčovci), mladá kapela Dennyiah z Košíc, televízny moderátor Milan Kolcun, zakladateľ prvého vinylového obchodu Peter Lenek, freestyle DJ 0073 a zakladateľ zaujímavej kaviarne v centre Košíc Michal Pisár,” uviedol režisér a kameraman Michal Doboš.

Film si môžete pozrieť TU

Informácie o filme:

Rok výroby: 2020

Krajina: Slovensko

Žáner: Dokumentárny film, Hudba: DMFilmProduction

Réžia: Milena Doboš, Michal Doboš

Kamera: Michal Doboš

Dramaturgia: Michal Doboš, Milena Doboš

Obsadenie: Milan Kolcun, Peter Lenek, Denisa Garajská, Ľuboš Šoltés, DJ 0073, Michal Pisár, Ondrej Kandráč

 

 

Zdroj: redakciu o filme informovali tvorcovia filmu, správa bola upravená redakciou mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno