Koľko z piatich nominácií sa podarilo premeniť filmu Bohemian Rhapsody na oscarové sošky? Koľko stál diamantový náhrdelník, ktorý vznešene nosila Lady Gaga? Iskrilo to medzi Bradley Cooperom a Lady Gaga, keď naživo spievali pieseň Shallow? Prečo sa 91. ročník udeľovania Oscarov v Los Angeles prvýkrát konal bez moderátora? Čítajte ďalej a dozviete sa všetko…


Možno sa mnohí zamýšľajú, či ešte udeľovania cien Americkej akadémie filmových umení a vied, ktoré všetci familiárne poznáme pod názvom Oscary, sú dávno o luxuse, prestížnych róbach, teda celebritách na červenom koberci alebo skutočne o filmovom umení.
Netreba si robiť ilúzie. Žiadny filmový festival či odovzdávania cien sa už dnes nezaobídu bez toho, aby sa dámy predvádzali v róbach od svetových dizajnérov, okrem šiat sa na nich trblietali aj šperky v miliónových cenách, samozrejme s dokonalými účesmi a dokonalými mejkapmi. Už dve a pol hodiny pred samotným začiatkom sa začali celebrity predvádzať na červenom koberci. Galavečer v komplexe Dolby Theatre odštartoval o 17-tej hodine miestneho času, teda okolo druhej v noci nášho času. Ak by vás to zaujímalo, tohto roku dominovala ružová a strieborná farba. Nie, že by sme chceli byť ironickí, ale niektoré dámy by si skutočne mohli uvedomiť, že aj keď je ružová „in“, tak skutočne, ale SKUTOČNE nepristane každému.


Za ostatných 30 rokov to bolo po prvý raz, čo oscarový galavečer nemal moderátora. Čo sa stalo? Komik Kevin Hart bol na túto úlohu zodpovedne pripravený, ale bulvár vyniesol na svetlo sveta diskreditačné informácie o Hartovi, ktorý sa na adresu homosexuálov vyjadroval nie príliš lichotivo. Viete si predstaviť, že by vo svete šoubiznisu takýto človek stál na pódiu a niekoľko hodín by moderoval Oscarov? Nie. Uvedomil si to aj samotný komik a diskrétne zo svojej funkcie vyplával, preto sa počas celého slávnostného večera striedali na pódiu celebrity zvučných mien. Niektoré boli skutočne vtipné a mimoriadne pohotové, napríklad Samuel L Jackson je ozajstný herec. Vie, čo je to improvizácia, vie, čo je to šou, pozdravil z pódia svojho kamoša, skvelého režiséra Spika Leeho, ktorý si nakoniec aj prevzal sošku z jeho rúk, pretože za najlepší adaptovaný scenár bol vyhlásený scenár snímky BlacKkKlansman, ktorého autormi sú Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee. Napokon, Spike túto životopisnú krimidrámu aj režíroval. Objatie dvoch Afroameričanov na pódiu bude ešte dlhú dobu pamätné… A okrem toho aj spontánne a vtipné. Nie každý z moderátorov – hercov taký dokázal byť. Pri niektorých fóry zneli príliš naučene, pri ďalších zase vyhlasovania mali šmrnc. Napríklad Julia Roberts vyčaruje stále ten jej nenapodobiteľný úsmev. Charlize Theron bude pekná vždy, rovnako aj Jennifer Lopez, hoci v rečníckych prejavoch nie sú práve jednotky. Samozrejme, pri Garym Oldmanovi či Helen Mirren človek pochybnosti nemá. A rovnako je to aj s prejavmi vďaky. Možno to bude znieť ostro, ale vždy boli aj budú trápne. Len málokto si zachová dekórum a povie zopár inteligentných viet, ktoré majú hlavu a pätu. Určite, niektorým sa z emócií zatočí hlava a napriek prísnym opatreniam, ktoré organizátori zaviedli (prejavy sú časovo obmedzené, lebo desaťminútové hysterické scény vskutku v minulosti nerobili dobré meno Oscarom) prepadnú do plaču, kriku a známeho Oh, my God!!! Ach, napokon, nebola by to Amerika…

A ktoré momenty boli najpamätnejšie? Slávnostný galavečer sa niesol v znamení snímok Bohemian Rhapsody, Roma, Zelená kniha… Veď samotný večer sa začal vystúpením britskej rockovej skupiny Queen s hosťujúcim spevákom Adamom Lambertom. Hudobná dráma o živote zosnulého speváka tejto formácie Freddieho Mercuryho Bohemian Rhapsody bola nominovaná v piatich kategóriách vrátane kategórie najlepší film. A bola úspešná. Prekvapením však bol najlepší film.


Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe získal Rami Malek. Zaslúžený Oscar za stvárnenie úlohy Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody. Pre 37-ročného herca egyptského pôvodu, na ktorého kamera švenkovala počas celého večera, je to prvý Oscar. Okrem toho je tiež držiteľom Zlatého Glóbusu, ceny British Academy Film Awards (BAFTA) a Primetime Emmy Award. Jednoducho, celá táto snímka stojí a padá na Malekovi. Celkovo získala z piatich nominácií až štyroch Oscarov: okrem sošky pre Maleka za stvárnenie Freddieho Mercuryho získala a ďalšie tri: za strih (John Ottman) a tiež strih zvuku  a mix zvuku. Zvláštne, v niektorých momentoch som si bola istá, že na pódiu budú stáť tvorcovia snímky Zrodila sa hviezda, ale triumfovali iní… Mimochodom, Egypťania sú na svoje „oscarové dieťa“ nesmierne hrdí a oslavujú ešte stále. Kto vie, či z tohto dňa nespravia štátny sviatok… Len úbožiak herec bol zrejme taký šokovaný a emocionálne vypätý, že po ďakovnej reči, keď schádzal schodmi, tak nešťastne spadol, že nakoniec k nemu museli volať aj lekárov. Našťastie sa mu nič nestalo.

Ale prišlo aj na to… V kategórii pôvodná pieseň získala Oscara Lady Gaga. Konečne! Pieseň Shallow spievali vo filme Zrodila sa hviezda, spoločne Lady Gaga a Bradley Cooper. Spoluautormi hudby a textu tejto skladby sú Mark Ronson, Anthony Rossomando a Andrew Wyattdouble. Lady Gaga víťaznú pieseň zaspievala na slávnostnom odovzdávaní cien naživo spoločne s Cooperom a toto bol ozajstný zimomriavkový moment celého večera. Tak po prvé: s takou galantnosťou ako Bradley viedol svoju „vyvolenú“ spolu-speváčku na pódium, to azda ešte žiadny muž nikdy nedokázal. Po druhé: napriek mierne intonačne nepresnému prejavu mala naživo pieseň Shallow také čaro, že žiadny z programov počas celého večera mu nesiahal ani po päty. Po tretie: tá pieseň je taká skvelá – či už čo sa týka textu alebo hudby, že ju netromfne nič na svete. Ich duet bol jednoducho božský. Pesnička dáva taký potenciál, aby predviedli romancu naživo a oni to aj spravili! Človek mal jednoducho pri ich speve pocit, že sa medzi nimi musí odohrávať láska – jedinečná, krásna, zakázaná, o to však vášnivejšia. Ocenilo to aj publikum.

Mimochodom, Lady Gaga je síce tak mierne šialená (a to ju aj robí originálnou), ale medzi dámami večera bola jednoducho top. Mala na sebe krásnu, dlhú čiernu róbu z dielne Alexandra McQueena, čo je na jej vkus veľmi „umiernená“, zato vkusná a originálna voľba, ale čo mala na krku, to veru malo inú hodnotu! Diamantový náhrdelník, ktorý sa objavil v kultovej snímke Raňajky u Tiffanyho, sa na jej dekolte prekrásne ligotal a ladil so spomínanou róbou. Teda presne ten náhrdelník, ktorý mala Audrey Hepburn v roku 1962 v nezabudnuteľnom filme a teraz pozor, jeho hodnota je neuveriteľných 30 miliónov dolárov. Je to po prvýkrát, čo sa tento šperk objavil na červenom koberci. No veď, prečo by Lady Gaga trochárila? Veď aj na Zlatých Glóbusoch mala šaty z dielne Valentina, na ktorých boli diamantové ozdoby v hodnote 5 miliónov dolárov. Po Oscara predsa nepôjde v lacnom bižu, však?

V kategórii film v cudzom jazyku získala Oscara čiernobiela mexická dráma Roma. Režisér a scenárista Alfons Cuarón získal Oscara v kategórii kamera. Roma získala na 91. ročníku udeľovania Oscarov celkovo desať nominácií vrátane kategórií réžia a najlepší film.

A záverom to prekvapenie: tipovačky na najlepší film zrejme nikomu nevyšli. Všetkým ho totiž vyfúkla Zelená kniha. Napokon, tematika “nevšedného” priateľstva medzi “bielym” a “čiernym” človekom – to je niečo, čo Američania milujú. Najmä keď o tom filmári hovoria v dobe, kedy to bolo zakázané. Takže, až také prekvapenie to zase nebolo…

Sledovať Oscarov tohto roku bola vcelku nuda. Okrem pár momentov, ktoré skutočne zasiahli emócie diváka, to nebol až tak pamätný večer. My sme mali česť počúvať komentáre na ORF1, ktoré boli svieže, vtipné a trefné. Ako alternatíva k nudne strávenej noci spánkom je to zase celkom dobrá voľba…

Víťazi Oscarov:
Najlepší film: Zelená kniha – Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Mahershala Ali – Zelená kniha
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe: Olivia Colman – Favoritka
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe: Regina King – If Beale Street Could Talk
Réžia: Alfonso Cuarón – Roma
Adaptovaný scenár: BlacKkKlansman – Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee
Pôvodný scenár: Zelená kniha – Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
Najlepší cudzojazyčný film: Roma (Mexiko)
Najlepší dokumentárny film: Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill
Animovaný film: Spider-Man: Paralelné svety – Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller
Najlepšia pôvodná filmová pieseň: Shallow (Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt) – z filmu Zrodila sa hviezda
Najlepšia pôvodná filmová hudba: Čierny panter – Ludwig Göransson
Kamera: Alfonso Cuarón – Roma
Kostýmy: Ruth E. Carter – Čierny panter
Masky: Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney
Strih: Bohemian Rhapsody – John Ottman
Výprava: Čierny panter – Hannah Beachler a Jay Hart
Strih zvuku: Bohemian Rhapsody – John Warhurst, Nina Hartstone
Mix zvuku: Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin, John Casali
Vizuálne efekty: Prvý človek – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm
Najlepší krátky animovaný film: Bao – Domee Shi, Becky Neiman-Cobb
Najlepší hraný krátky film: Skin – Guy Nattiv, Jaime Ray Newman
Najlepší krátky dokumentárny film: Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi, Melissa Berton

Zdroj foto: Youtube/reprofoto

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno