Peter Lipa prichádza s clivou bluesovkou Smútok vianočný

„Blues a smútok sú dve nerozlučné slová a pocity,“ hovorí Peter Lipa o novej piesni, ktorú preňho zložil Tomi Okres a text napísal Vlado Krausz.


Keď môže vrieť ľadový čaj, môže znieť Smútok vianočný vo februári. Napriek názvu skladby v žiadnom prípade nepôjde o vianočnú koledu. Spojením netradičného autorského, textového a interpretačného mixu vzniklo kvalitné blues so všetkým, čo k tomuto žánru patrí. S presnou dávkou smutnej nálady a nostalgie, ktorá sa výnimočne dobre počúva. Vo výsledku ide o skladbu majstrovsky zvládnutú po všetkých stránkach. Peter Lipa vťahuje poslucháča, s dokonalým citom sebe vlastným, do atmosféry skladby spolu so svojim nezameniteľným hudobným prejavom.


Skladbu pre neho zložil Tomi Okres, košický muzikant, basgitarista českej kapely Chinaski, ktorý dlhé roky spolupracuje aj so spevákom Lukášom Adamcom. „Vždy som chcel Petrovi Lipovi spraviť pesničku. Je to môj obľúbený slovenský interpret. Mám rád jeho spev, tvorbu, profesionalitu a v neposlednom rade aj jeho životné postoje. Pieseň Smútok vianočný som zložil niekedy okolo roku 2008“, hovorí Tomi Okres. Text k hudbe výborne zvládol Vlado Krausz. „Perfektne trafil náladu melódie, v tom je Vlado majster,“ dodáva Tomi Okres, ktorý sa zároveň podieľal na produkcii a nahral k skladbe basgitaru a gitary.


Skladba roky zrela a pre Covid-19 bolo potrebné nahrávať ju na etapy v rôznych štúdiách v rôznych mestách a dokonca štátoch. Keďže Tomi Okres prizval k nahrávke svojich osvedčených kolegov z Prahy Jana Steinsdörfera (klavír) a Lukáša Pavlíka (bicie nástroje) z kapely Chinaski, mohli v českom štúdiu nahrať základné motívy a navrhnúť aranžmán pesničky. Následne sa potom dohrávali ďalšie nástroje nielen v Prahe, ale aj v Košiciach.


Peter Lipa a Tomi Okres. Foto: Jozef Jarošík

Gitarové sólo nahral Peter Bič a vokály Lukáš Adamec s Mariánom Ferencom. Svoj part naspieval Peter Lipa v Bratislave. „Pesnička je dobrá! Ja by som takú nenapísal. Tomi mal do detailov premyslené, ako má znieť spev, preto som v štúdiu mal len minimálny priestor na improvizáciu, ale to mi vôbec neprekáža. Rád pracujem s ľuďmi, ktorí presne vedia čo chcú. Vladov text sa síce začína slovami o vianočnom smútku, ale to len preto, lebo vtedy človek cíti smútok ešte intenzívnejšie. Blues a smútok sú dve nerozlučné slová a pocity,“ hovorí Peter Lipa. Tvorbu a prácu Tomiho Okresa dobre pozná a vedel, že aj táto ich aktuálna spolupráca prinesie novú kvalitu. Peter Lipa: „V posledných rokoch prichádzam s Tomim do styku ako s promotérom, každý rok spolu robíme môj košický koncert U Kohúta, ktorý mu patrí a rád sa k nemu vždy vraciam. Ale naše priateľstvo je o niečom inom. V kultovom košickom podniku Sansara sme pred dvadsiatimi rokmi trávili množstvo spoločných nocí pri rôznych debatách, jam session a pri troche rôznych tekutín. Všetci muzikanti si to veľmi dobre pamätajú,“ spomína s úsmevom.

Preto neváhal prijať ponuku na spoluprácu a považuje ju za dobrý spôsob potvrdenia ich spoločného priateľstva a profesionálnych vzťahov. Tomi Okres hodnotí tento projekt v superlatívoch: „Peter prišiel perfektne pripravený, ale keďže ho poznám ako veľkého profesionála, očakával som to. Naspieval to tak, ako som si predstavoval a vlastne ešte lepšie. O hodinku neskôr sme si už podávali ruky a lúčili sa. Krásna robota“.

Na výsledku to počuť a aj vidieť. Tvorcovia si totiž dali záležať aj na vizuálnom potvrdení odkazu skladby a napriek tomu, že táto doba nakrúcaniu klasických videoklipov nepraje, dokázali z nevýhody urobiť výhodu a výsledok posúva skladbu ešte ďalej ako mohli ich pôvodné ambície siahať. Skladbu naozaj nemohlo vizualizovať nič lepšie ako animácia reflektujúca 21.storočie. „Najskôr mi napadlo, že spravíme lyric video. Oslovil som môjho ďalšieho kamaráta, výtvarníka a muzikanta Nora Neuschla a ten prišiel s kompletnou animáciou piesne. S Petrom sme sa potom zhodli, že už nie je potrebné do videa dávať text ani nič ďalšie,“ dodáva Tomi Okres.

Peter Lipa touto novinkou vo svojom repertoári potvrdzuje, že aj dnes udáva trend kvalitnej hudby svojho žánru. Skladba Smútok vianočný osloví nielen náročného poslucháča, ale priblíži tvorbu spomenutých umelcov aj mladému publiku svojou aktuálnosťou, úprimnosťou, brilantnosťou a ľahkosťou. Výsledkom je dokonalé blues, ktoré poslucháča okamžite vtiahne svojou typickou, výraznou beatovou rytmikou, aj keď nejde o klasickú formu 12-taktového blues, ale o harmonicky podstatne komplikovanejšie postupy. Lipa sa opäť ukázal vo výbornej speváckej forme. Profesionálny muzikantský vklad počujeme aj od hudobníkov, ktorí pesničku zvládli dobre nielen po remeselnej stránke, ale aj výrazovej. Smútok vianočný je krásna, clivá bluesovka, ktorá je na toto „lockdownové“ obdobie plné samoty ako stvorená.

Peter Lipa – spev

Tomi Okres –  basgitara a gitary

Jan Steinsdörfer – klavír, programming

Lukáš Pavlík-bicie

Peter Bič – gitarové sólo

Lukáš Adamec – vokály

Marián Ferenc – vokály

 

Redakciu informovala Vladimíra Pôbišová – upravila red. mojakultura.sk

Zdroj foto: titulná – archív Petra Lipu, Jozef Jarošík

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno