Birminghamský kráľovský balet skladá filmom Empty Stage poklonu múzickému umeniu

Pomaly viac ako rok sú pódiá naprieč celým svetom zahalené do tmy. Umenie však musí prežiť! Tak to vníma aj Birminghamský kráľovský balet, ktorý spoločne s Carlosom Acostom prináša na scénu krátky film pod názvom Empty Stage.  

Oslava a zároveň aj pocta umeniu, ktoré máme všetci tak radi. Aj tak by sa dal charakterizovať dych berúci krátky film Empty Stage, ktorý všetkým v tejto ťažkej dobe ukazuje krásu umenia, a to nielen baletného. Snímka je okrem iného aj dojímavou reakciou na vplyv aktuálneho diania na živé vystúpenie a demonštruje hlboko zakorenenú vôľu udržať balet pri živote aj v ťažkých časoch.


„Chcel som natočiť film, ktorý rozpráva príbeh posledných deviatich mesiacov nádejne a optimisticky a urobiť z neho skôr umelecké dielo v pravom slova zmysle, a nielen ďalšiu verziu živého vysielania alebo propagačný prostriedok,“ opisuje dielo Empty Stage riaditeľ Birminghamského kráľovského baletu a zároveň aj jeho samotný tvorca Carlos Acosta. „Cítili sme, že je dôležité začať nový rok čo najpozitívnejšie, bez ohľadu na to, ako vyzerá situácia a plány okolo nás. Rovnako ako v roku 2020, aj tentoraz sme sa skôr zamerali na to, čo je možné a nie na to, čo možné nie je,“ dodáva.  

Pri tvorbe diela stálo spoločne s Acostom aj režisérske duo Roseanna Anderson a Joshua Ben-Tovim. Empty Stage je názov filmu, rovnako aj piesne Benjamina Scheurera, ktorý ju napísal v septembri 2020. Následne sa song dostal do rúk Nicka Finneyho, dizajnéra, ktorý stojí za rebradingom Birminghamského kráľovské baletu. Ten predstavil hudbu Scheuera Carlosovi a okamžite sa z toho stala láska na prvé počúvanie: „V Benjaminovi, Joshuovi a Roseanne som našiel ideálnych pracovníkov.“


„V septembri 2020 som sa vybral na prechádzku do Londýna a myslel som na všetky zatvorené divadlá. V hlave sa mi motala fráza – všetko, čo zostalo, je prázdne javisko,“ spomína na proces tvorby piesne Scheurer. „Je mi cťou pracovať s Carlosom Acostom a Birminghamským kráľovským baletom, s kráľovským baletným orchestrom a ich mimoriadnym vedúcim Paulom Daviesom, s klaviristom oceneným Grammy, Mattom Rolligsom, s mojím koproducentom piesne a taktiež držiteľom Grammy, Robinom Bayntonom a s brilantnými Joshua Ben-Tovim a Roseannou Anderson. Tí všetci dali songu život, o akom som mohol len snívať,“ dodáva.

„Carlos Acosta má nadšenie a snahu tvoriť a spájať. Práve táto energia sa stala súčasťou tohto filmu, do ktorého bolo úžasné zapojiť sa. Birminghamský kráľovský balet je o zábave, remesle, zručnosti, nádherných kostýmoch, je to o svetle a škále, a je to o publiku. Chceli sme, aby to všetko film ukázal. Benjamim má neuveriteľnú schopnosť písať piesne a jeho história z divadelnej tvorby dala celému projektu pocit skutočného sentimentu, ktorý je tak dôležitý,“ hodnotí film zo svojho uhla pohľadu režisérske duo Ben-Tovim Anderson.

Birminghamský kráľovský balet hľadí do budúcnosti s nádejou a dúfa, že už čoskoro zaplní prázdne javiská tanečníkmi a divákmi. Dovtedy nám zostáva len čakať a vychutnať si umenie v online priestore.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto: www.brb.org.uk, www.benjaminscheuer.com


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno