Opera ŠDKE: Góreckého Symfónia žalostných piesní so Slávkou Zámečníkovou

Ďalší výnimočný projekt pripravuje na druhú polovicu novembra Opera Štátneho divadla Košice. V sobotu 20. novembra uvedie premiérovo v Košiciach 3. symfóniu poľského skladateľa Henryka Góreckého, ktorá sa v poslednej dekáde minulého storočia stala jedným z najväčších hitov súčasnej klasickej hudby. Sólistkou večera bude vychádzajúca hviezda nielen slovenskej, ale aj svetovej opernej scény, sopranistka Slávka Zámečníková a výnimočné dielo s orchestrom opery hudobne naštuduje šéfdirigent Peter Valentovič.

Keď v roku 1977 zaznela po prvý krát 3. symfónia Henryka Góreckeho (1933 – 2010) , “Symfónia žalostných piesní”, na festivale vo francúzskom Royane, nikto si toto pozoruhodné dielo obzvlášť nevšimol. Kritika symfóniu prijala veľmi chladno a označila ju dokonca za tonálnu a teda spiatočnícku. V roku 1993 sa však v rebríčku najhranejších hitov vo Veľkej Británii objavilo CD s nahrávkou tohto diela s americkou sopranistkou Dawn Upshaw pod taktovkou Davida Zinmana. V USA sa udržala 38 týždňov na čele rebríčka klasickej hudby a predalo sa celkovo viac ako milión CD nosičov. „Možno v tej skladbe ľudia našli niečo, čo potrebovali – možno som pre nich objavil niečo kedysi stratené,“ povedal po svetovom úspechu svojej skladby Henryk Górecki.


Góreckého symfóniu hudobne naštuduje šéfdirigent Opery ŠDKE Peter Valentovič, zdroj foto: Joseph Marčinský

Čo spôsobilo tento nebývalý obrovský záujem o toto moderné dielo vážnej hudby?  „Je to jeho jednoduchosť a pritom duchovná hĺbka, neobyčajná vrúcnosť a svetlo, ktoré napriek smútku tematiky piesní vyžaruje z tejto skladby. V prvej časti Górecki zhudobnil žalospev Márie nad jej synom, pochádzajúci z kláštora z 15. storočia, v druhej časti nápis z cely gestapa v Zakopanom a v tretej sliezsku ľudovú pieseň z času poľských povstaní, opisujúcu hlboký žiaľ matky nad synom, padlým vo vojne,“ odpovedá riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth.


Riaditeľ Opery ŠDKE Roland Khern-Tóth, zdroj foto: Joseph Marčinský

Premiéra Góreckého 3. symfónie bude aj prvým vystúpením sólistky Viedenskej štátnej opery Slávky Zámečníkovej na javisku Štátneho divadla Košice. Mladá sopranistka zaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je členkou stáleho ansámblu Viedenskej štátnej opery, kde sa s obrovským úspechom predstavila hneď v prvej sezóne predstavila vo viacerých známych operných postavách, výnimočné bolo jej stvárnenie Poppey v Monteverdiho Korunovácii Poppey. Ako držiteľka štipendia Liz Mohn Kultur- und Musikstiftung v rámci operného štúdia sa v rokoch 2017 až 2019 predstavila aj vo viacerých operných inscenáciách v Berlínskej Staatsoper, s úspechom stvárnila aj postavu Sophie v Massenetovom Wertherovi v pražskom Národnom divadle.


Slávka Zámečníková. Zdroj foto: slavkazamecnikova.com

Slávka Zámečníková vystúpila na mnohých medzinárodných operných a koncertných pódiách. V rámci festivalu Pražská jar 2018 sa predstavila s Varšavskou filharmóniou v Mahlerovej 4. symfónii, pod taktovkou Simona Rattle debutovala v Hamburgskej Elbphilharmonie ako Chasseresse (Hippolyte et Aricie), vystúpila tiež na známych nemeckých festivaloch “Rheingau Musik Festival“ a “Mecklenburg-Vorpommern Festspiele” a na Opernom festivale Galiny Višnevskej v Soči sa predstavila s Mozartovým Requiem. Vrámci Internationale Maifestspiele 2019 debutovala ako Ilia (Idomeneo) v Hessisches Staatstheater Wiesbaden.


 

Zdroj: TS Svjatoslav Dohovič, web editor a PR ŠDKE
Foto: na titulnej foto: Slávka Zámečníková, zdroj: slavkazamecnikova.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno