Príbeh o najznámejšej obeti komunistických totalitných vykonštruovaných politických procesov z päťdesiatych rokov minulého storočia, v unikátnej multižánrovej inscenácii Ondreja Šotha, zavíta už dnes večer od 19:00 hod. na Malú scénu Štátneho divadla Košice.

Na príbehu o nezlomnosti a odvahe, ktorý je mementom totalitnej doby, pracoval Ondrej Šoth dlho. Ako sám hovorí, dva roky v hlave a dva roky v duši. Milada Horáková je symbol. Symbol odporu voči štátnej moci, ktorá pravdu ohýbala vo svoj prospech. „Horáková bola za svoju prácu počas prvej republiky, za statočnosť v nacistickom väzení či postojmi po skončení druhej svetovej vojny u ľudí príliš vážená a populárna a preto ju bývalý režim potreboval očierniť. Propaganda namierená proti nej a ostatným demokraticky zmýšľajúcim osobnostiam, voči ktorým viedol režim vykonštruovaný proces, bola obrovská. Masírovanie verejnej mienky a zároveň zastrašovanie pochybujúcich boli tak intenzívne, že v čase procesu dokonca i deti kreslili obrázky so šibenicami,“  hovorí o Horákovej samotný Šoth.


Ondrej Šoth: Milada Horáková bola mučená, no nesklonila hlavu

Bolestivú tému pojal Šoth svojsky a vytvoril unikátne multimediálne tanečné divadlo. V inscenácii totižto spojil dramatické a tanečné umenie, ktoré je doplnené filmom Antona Faraonova. Hlavnú postavu príbehu stvárnila herečka Alena Ďuránová, ktorá zároveň všetkých pozýva do divadla.


Posledné voľné vstupenky na predstavenie Milada Horáková, ktoré sa uskutoční už dnes 3.11. od 19:00 na Malej scéne Štátneho divadla Košice, nájdete na webe navstevnik.sk


Práve týmto predstavením odštartuje Štátne divadlo Košice mesiac, v ktorom si 17. novembra pripomíname aj Deň boja za slobodu a demokraciu. Balet Štátneho divadla Košice si po ročnom odklade tento významný deň histórie Čechov a Slovákov pripomenie rovnako uvedením inscenácie Ondreja Šotha MILADA HORÁKOVÁ v Obecnom dome v Prahe a na Novej scéne v Bratislave. Režisér a choreografie inscenácie mal pri tejto príležitosti tlačovú konferenciu v Prahe, kde svoje dielo predstavil. Ondrej Šoth uviedol, že práve Milada Horáková je najsilnejšie dielo jeho života. Viac sa dozviete v našom Týždenníku.


Spracovala redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: archív ŠDKE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno