Po úspechoch zo 71. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Berlíne, prichádzajú skvelé správy i z francúzskej metropoly. Radosť zo zlatých a strieborných Medveďov z Berlinale pre snímky I AM YOUR MAN, NATURAL LIGHT a NEXT DOOR, vystriedalo potešenie zo 46. ročníka udeľovania francúzskych filmových cien, kde si cenu César odniesol dánsky CHĽAST. O výborných správach informovala spoločnosť Film Europe SK, vďaka ktorej si oceňované snímky budeme môcť pozrieť aj my.

Aj napriek pretrvávajúcej pandemickej situácii sa v termíne 1. až 5. marca uskutočnila prvá časť 71. ročníka medzinárodného berlínskeho filmového festivalu Berlinale. Šesťčlenná porota zložená s laureátov minulých ročníkov vybrala víťazov a udelila okrem iných aj ceny v kategórii najlepší herecký výkon pre Maren Eggerotonovú za rolu v sci-fi komédii I AM YOUR MAN (v nemeckom origináli Ich bin dein Mensch), ktorá mala svetovú premiéru práve na tohtoročnom Berlinale. Dej filmu rozpráva príbeh o vedkyni bojujúcej o finančné prostriedky na svoje štúdium. Na to, aby tieto financie získala, stane sa na tri týždne súčasťou neobyčajného experimentu – žiť s robotom, ktorý ju má urobiť šťastnou.


Strieborného medveďa za najlepšiu réžiu získal maďarský režisér Dénes Nagy za film NATURAL LIGHT (originálny názov Természetes fény), ktorý hovorí o zverstvách maďarskej armády na území Sovietskeho zväzu počas II. svetovej vojny. István Semetka je jednoduchý maďarský farmár, ktorý počas vojny slúži ako kaprál špeciálnej partizánskej jednotky. Tú prepadnú počas návratu do odľahlej dediny a zabijú jej veliteľa. Semetka musí prekonať svoj strach a prevziať velenie počas chaosu.


Nemecký herec Daniel Brühl, známy z filmu Goodbye Lenin, či z Tarantinových Nehanebných bastardov, sa v súťaži na Berlinale ocitol ako režisér aj ako hlavný protagonista vo filme NEXT DOOR. Snímka skúma témy džentrifikácie a sociálnej nerovnosti v Berlíne.

Po oceneniach európskych filmov z Berlinale, sa počas uplynulých dní prihlásil z Francúzska aj dánsky CHĽAST. Po neúspechu zo Zlatých glóbusov, sa Vinterbergova dráma Chľast stala najlepším zahraničným filmom francúzskych Césarov. Ľahko satirický, veselý, sarkastický, tragický, dramatický, psychologicky a pocitovo presvedčivý film si jednoducho nemôže nechať žiadny pravý filmový fanúšik. Takže ďalší úspech na konte Film Europe. AK ste ešte tento film nevideli, stále si ho môžete pozrieť vo virtuálnej kinosále Kino Film Europe.


K Cézarom azda len toľko, že na 46. ročníku suverénne triumfovala komediálna dráma režiséra a scenáristu Alberta Dupontela Bye Bye Morons (Adieu les cons) a udeľovanie cien sa nezaobišlo bez škandálov: za jeden z publikovateľných vyberáme protesty proti uzavretiu francúzskych kín, divadiel a ďalších kultúrnych inštitúcií. Tie sú už celé mesiace mimo prevádzky v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Pre slovenských filmových fanúšikov je však dobrou správou to, že všetky tri filmy – I AM YOUR MAN (r. Maria Schradder, Strieborný medveď za najlepší herecký výkon pre Maren Eggert), NATURAL LIGHTS  (r. Dénes Nagy, Strieborný medveď za najlepšiu réžiu) a NEXT DOOR (r. Daniel Brühl – uvedený v Hlavnej súťaži 71. ročníka Berlinale), sa dostanú aj do našich kín, či už vo virtuálnej podobe alebo ak situácia dovolí, aj do kamenných kín.

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Film Europe, Youtube

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno