V netradičnej podobe, naživo online z dvoch miest, sa z nedele na pondelok uskutočnilo v poradí už 78. udeľovanie prestížnych filmových a televíznych cien Zlatý glóbus, ktoré tento rok ovládol najmä streamovací gigant Netflix.

Zlaté glóbusy považujú mnohí za predzvesť blížiacich sa Oscarov. Nečudo, veď ide o druhé najdôležitejšie americké filmové ceny a ich držitelia bývajú zväčša aj najhorúcejší kandidáti na zisk zlatých sošiek. O tom, kto získa prestížne ocenenia v 25 televíznych a filmových kategóriách, rozhoduje každoročne Hollywoodska asociácia zahraničných novinárov (HFPA). A ani tento rok tomu nebolo inak, avšak 78. ročník bol v mnohých smeroch unikátny. Od nominácií, vďaka ktorým sa do užšieho výberu najlepších režisérov po prvýkrát v histórií dostali 3 ženy, cez historicky prvé udeľovanie cien vo virtuálnom svete, až po škandál, či skôr kritiku, ktorej aktuálne čelí HFPA, v súvislosti s „chýbajúcim“ členom tmavej pleti v komisii.


Prvé pozitívne prekvapenie Zlatých glóbusov, priniesli všetkým už 3.2. nominácie. Tie sa totižto po prvýkrát v histórii uskutočnili v online svete. Najväčšou zaujímavosťou bola dozaista 3. násobná nominácia žien v kategórii Najlepší režisér, nakoľko sa za celú históriu udeľovania cien dostalo do tejto kategórie len 5 žien. Do užšieho výberu sa dostali Regina King za One Night in Miami, Emerald Fennell za Nádejnú mladú ženu a Chloé Zhao za Zem nomádov, ktorá napokon aj ocenenie získala. Zhao nielen že, porazila favorizovaného Davida Finchera a jeho snímok Mank, ale sa stala zároveň aj historicky prvou ženou, ktorá vyhrala Zlatý glóbus za najlepšiu réžiu.


Ďalšou inováciou, ktorou museli tento rok Zlate glóbusy prejsť, bolo virtuálne oceňovanie. Vzhľadom na pandémiu tentoraz prebiehalo naraz a súčasne z dvoch miest – z Los Angeles z hotelu Beverly Hilton, kde divákov vítala Amy Pohler a z New Yorku sa prihovárala Tina Fey. Okrem zdravotných sestier, záchranárov a hasičov, ktorí ako jediní sledovali celý galavečer naživo v Los Angeles, sa na diaľku pripájali všetci ostatní účinkujúci. Divákom sa tak naskytol jedinečný pohľad do súkromia svetových celebrít.


Ak sa pozrieme na ocenených zoširoka, jednoznačným víťazom sa tento rok stal streamovací gigant Netflix. Tomu sa podarilo uspieť až v desiatich kategóriách. Zlatý glóbus v kategórii Najlepší dramatický seriál získala nielen séria Koruna, ktorá opisuje život britskej kráľovskej rodiny, ale aj herečka Emma Corrin, ktorá v seriáli stvárnila princeznú Dianu. Tá získala ocenenie v kategórii Najlepšia herečka v dramatickom seriáli. Ďalšie dve ceny pre Korunu, získali Josh O´Connor – Najlepší herec v dramatickom seriáliGillian Anderson – Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe v seriáli, mini sérii alebo televíznom filme. Výrazný úspech dosiahol aj pôvodný seriál z dielne Netflixu Dámsky Gambit, ktorý si celkovo odniesol dve ceny a to za Najlepšiu minisériu alebo televízny film a za Najlepšiu herečku v minisérii alebo televíznom filme, kde kraľovala Anna Taylor-Joy.


Medzi ocenenými nechýbal ani britský komik Sasha Baron Cohen, ktorý získal hneď 2 ceny za svoje stvárnenie kazašského reportéra Borata, v druhom pokračovaní úsmevnej komédie. Zlatý glóbus za Najlepšieho herca v komédii symbolicky venoval bývalému starostovi New Yorku, Rudymu Gulianimu, z ktorého si Borat robil množstvo posmeškov. Silným momentom ceremoniálu, bolo aj odovzdávanie ceny za kategóriu Najlepší herec v dráme. Tú totižto prevzala vdova zosnulého herca Chadwicka Bosemana, ktorý ju získal za svoj výkon vo filme Ma Rainey – matka blues. Boseman prehral svoj boj s rakovinou ako 43-ročný v závere minulého roka.

Jednou z dominantných tém večera bola aj potreba väčšej pestrosti nielen hereckého, ale aj technického obsadenia filmov. Na túto tému upozornila vo svojom príhovore aj víťazka čestnej ceny za celoživotný prínos Cecil B. DeMille Award, herečka Jane Fonda.

Víťazi 78. ročníka Zlatých Glóbusov:

Najlepší film – dráma
Zem nomádov

Najlepší film – muzikál alebo komédia
Borat Subsequent Moviefilm

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – dráma
Chadwick Boseman (Ma Rainey – matka blues)

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – dráma
Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)

Najlepší mužský herecký výkon vo filme – muzikál/komédia
Sacha Baron Cohen (Borat Subsequent Moviefilm)

Najlepší ženský herecký výkon vo filme – muzikál/komédia
Rosamund Pike (I Care a Lot)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe
Jodie Foster (The Mauritanian)

Najlepší režia
Chloé Zhao (Zem nomádov)

Najlepší scenár
Aaron Sorkin (Chicagsky tribunál)

Najlepší animovaný film
Duša

Najlepšia hudba
Trent Reznor, Atticus Ross (Mank)

Najlepšia pôvodná pieseň
Io Si (Seen) (Život pred sebou)

Najlepší seriál – dráma
Koruna

Najlepší seriál – komédia/muzikál
Schitt’s Creek

Najlepšia mini séria alebo televízny film
Dámsky gambit

Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – dráma
Josh O’Connor (Koruna)

Najlepší ženský herecký výkon v seriáli – dráma
Emma Corrin (Koruna)

Najlepší mužský herecký výkon v seriáli – muzikál/komédia
Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Najlepší ženský herecký výkon v seriáli – muzikál/komédia
Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe mini série alebo televízneho filmu
Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe mini série alebo televízneho filmu
Anya Taylor-Joy (Dámsky gambit)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, mini série alebo televízneho filmu
John Boyega (Small Axe)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe seriálu, mini série alebo televízneho filmu
Gillian Anderson (Koruna)

Spracovala: redakcia mojakultura.sk
Zdroj foto a video: Youtube Golden Globes, NBC, Netflix, Amazon Studios

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno