V sobotu 18. novembra sa na jednu noc otvoria brány divadiel na Slovensku a po celej Európe. Divadlo Jána Palárika v Trnave sa už tradične zapája do podujatia Noc divadiel svojím zaujímavým programom pre všetky vekové kategórie divákov a diváčok.

Netradičná divadelná noc sa začne o 16:30 hod detskými prehliadkami divadla s príbehom o stratenej rukavičke. V sprievode herečky Petry Blesákovej a herca Tomáša Mosného budú deti skúmať „tajné“ miestnosti divadla a objavia napríklad aj to, ako vyzerajú kulisy zblízka a aké záhady sa odohrávajú za oponou. Po skončení prehliadky si deti odnesú knižku Stratená rukavička, ktorú si doma spolu s rodičmi samé vyrobia.


Hlavným programom večera bude stagestream. Publikum sa zúčastní živého nahrávania rozhlasovej hry podľa diela Pavla Weissa Krvavé víno, ktoré naživo odvysiela Rádio Devín. Text získal Cenu DJP v rámci súťaže DRÁMA 2022 a vychádza zo zachovanej korešpondencie kontroverzného slovenského spisovateľa Františka Hečka, autora románu Červené víno či Drevená dedina, ktorý sa narodil v neďalekej obci Suchá nad Parnou. „Ide o miestami smutný, miestami tragikomický príbeh spisovateľa a jeho manželky počas druhej svetovej vojny, prostredníctvom ktorého polemizujeme o súčasnom význame rodiny. Hra reflektuje tému mocibažnosti, ktorá presakuje od našich každodenných rozhodnutí až po vysokú politiku, “ dodáva dramaturg divadla a autor adaptácie Jakub Molnár. V stagestreame účinkujú Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Tomáš Vravník, Martin Križan a Miroslav Beňuš.


Večerný program bude od 20:30 pokračovať prehliadkami divadla s názvom Potulky zákulisím. Návštevníci sa budú túlať nočnými chodbami zákulisia a počas prehliadky nahliadnu aj do hereckých šatní, navštívia maskérňu či divadelný fundus. Stanú sa tak na chvíľu súčasťou života v divadle, pozrú sa na miesta, po ktorých v minulosti chodili a stále chodia inšpiratívne osobnosti umeleckého sveta. Noc divadiel je unikátny večer, vďaka ktorému môžete viac porozumieť nielen samotnému divadlu ako umeniu, ale aj dozvedieť sa ako vzniká, “ uzatvára Molnár.


Rezervovať si miesta na program Noci divadiel je možné na stránke www.djp.sk. Počas celého večera sa na divadelnom dvorčeku podávajú horúce nápoje na zahriatie, ktoré budú podávať herci a herečky DJP.


Zdroj: TS DJP – Mgr. Katarína Čučková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno