Nie všetko sa mení. Niektoré veci zostávajú a aj v kinách možno stále vidieť dobrú klasiku. Vo štvrtok 16. novembra vstupuje do našich kín Kaurismäkiho komediálna dráma s názvom Karaoke Blues.

Holappa je robotník, s kolegami býva v ubytovni a čas si kráti fajčením a pitím alkoholu. Ansa zasa pracuje v potravinách, jedáva tovar po záruke a žije v malom bezútešnom byte. Ak vám takéto nastavenie hrdinov a prostredia znie povedome, môžete si byť istí, že nový film nesie všetky tie vzácne špecifiká tvorby fínskeho režiséra, na aké sme zvyknutí.


Hlavné postavy Kaurismäkiho novinky sú otupené všadeprítomným marazmom, no za kamennými výrazmi na ich tvárach sa v hĺbke ich duší nachádzajú úprimné emócie. Dvojica si k sebe hľadá cestu. Nemusia poznať ani krstné meno toho druhého, aby navzájom cítili jednoduchý, ale príjemný cit a mohli svojmu životu dať nový zmysel. Láska totiž nemusí vždy vyzerať teatrálne a byť sprevádzaná vášňou. 


Aki Kaurismäki rozpráva štylizovaný príbeh plný humoru, tak suchého, že nie každý vtip možno odhaliť na prvý pokus. Preto je kolektívny zážitok v kinosále pre diváka zásadný. Navyše, 81 minútová snímka pôsobí popri iných kinohitoch sviežo, stručne a ľahko stráviteľne. Karaoke Blues ponúka overený zážitok s dávkou satiry, sociálneho povedomia a retro estetiky, ktorá najlepšie vystihuje životný priestor spoločnosťou opomenutých jedincov. 


Hrdinov čaká zápas so spoločenskými problémami, aké sú nám zo severskej kinematografie dobre známe. S tvrdou odolnosťou voči depresii, skorému stmievaniu a typickým ľudským nerestiam však dokážu boj o trochu šťastia zvádzať s ľahkosťou a humorom. 


 

Matúš Trišč

Zdroj foto: ASFK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno